Nejzajímavější články ze světa financí.

Investiční životní pojištění je dnes asi nejrozšířenější formou životního pojištění. Povědomí o tom, jak funguje a jak je nákladné, je však velmi nízké. Jedná se o pojištění, u kterého je výše pojistného plnění vázaná na hodnotu podílových jednotek. Investiční životní pojištění obecně nenabízí žádnou garanci vyplacení konkrétní částky při dožití,...

Rizikem, které by měla kvalitní životní pojistka krýt především, je riziko smrti. V případě úmrtí pojištěného tak díky pojistce můžou jeho pozůstalí získat prostředky, které nahradí chybějící příjem klidně i na několik let. Rizikové životní pojištění nikdy neobsahuje takzvanou spořicí složku, placené pojistné je spotřebováno na krytí a poplatky...

Životní pojištění se sjednává za účelem finančního krytí při úrazu, vážných onemocnění, hospitalizace, trvalých následků, invaliditě či smrti. Životní pojištění se liší nejen cenou, ale především pojistnou ochranou, výlukami a dalšími pojistnými podmínkami.

Moderní technologie ovlivňují i bankovnictví. Dnes už si mnoho finančních služeb dokážeme zařídit na pár kliků přes mobilní telefon, smartphony čím dál častěji využíváme i k placení. O budoucnosti bankovnictví, ale i bezpečnosti podobných digitálních služeb jsme se bavili v podcastu s šéfem fintech startupu Wultra Petrem Dvořákem.

Kdy mohou klienti získat plnění ze životního pojištění v souvislosti s koronavirem? Společnost EUCS Analytics porovnala aktuální podmínky jednotlivých pojišťoven. Tady jsou výsledky.

Podpisem pojistné smlouvy to bohužel úplně nekončí. Je jasné, že po uzavření pojistné smlouvy na cokoliv, se jí už dál nechcete zaobírat. Pro vaši peněženku je ale dobré jednou za čas pojistky aktualizovat. Pokud tak neděláte, přicházíte o peníze. A nejen to, při škodní události můžete zjistit, že pojistka je uzavřená špatně a nepokryje celou...

Povinností každé pojišťovny je dodat zákazníkům po uzavření povinného ručení auta zelenou kartu. Při sjednávání on-line ji však lidé dostanou nejdříve provizorně e-mailem a podle zákona si ji smí vytisknout sami. V tu chvíli ovšem hrozí problémy - pokud dají do tiskárny špatný papír, může se jim dovolená prodražit.

Každé dvanácté auto nemá povinné ručení. Nejhorší situace je na severozápadě Čech. Například v Ústí nad Labem je dvakrát vyšší pravděpodobnost než jinde v republice, že do vás vrazí nepojištěné vozidlo. Motoristy může uklidnit, že v tom případě jim škodu uhradí Garanční fond České kanceláře pojistitelů.

Hitem posledních let se stává zdravotní pojištění domácích zvířat. U psů a koček je to hlavně pro případ nemoci nebo úrazu. Tato pojištění může kolikrát vyjít i několikanásobně více než životní pojištění lidí, ale i tak je mezi některými chovateli velice populární.

Pojištění nemovitosti je v České republice běžný standard. Důvodem je i to, že mnoho z nich je koupeno na hypotéku, kde je to podmínkou. Podle odborníků ovšem platí, že kdo chce komplexní ochranu nemovitosti, měl by přidat i pojištění domácnosti. Proč?

Mnoho majitelů realit platí pojistné smlouvy, v nichž mají uvedeny pojistné částky na rodinný dům či byt v době jeho pořízení. V praxi se to projevuje tak, že například za dům v hodnotě sedm milionů korun pojišťovna při totální škodě vyplatí 3,5 milionu korun. Předejít tomu lze aktualizací pojistné smlouvy. Jak to udělat?

Praxe ukazuje, že řada lidí v případě pojistné události tratí peníze kvůli podpojištění. Aktuálně se to týká zejména majitelů bytů a rodinných domů. Důvodem je raketový vzestup cen nemovitostí a staré pojistné smlouvy, u nichž od chvíle jejich uzavření nedošlo k aktualizaci hodnoty pojištěného majetku a úpravě pojistné částky.

Máte pojištěné vozidlo? A jste si jisti? Za současně nastaveného systému pokut a sankcí totiž není příliš dobrý nápad povinné ručení opomenout. Velmi snadno se totiž díky tomu můžete dostat do celoživotních problémů.

Živnostníci, samoživitelky a další skupiny lidí mohou v krizi kvůli ztrátě příjmů i přes vládní pomoc snadno upadnout do dluhů, z nichž se nebudou moci vymotat. Jde o desetitisíce, možná i statisíce lidí. A už se jim podbízejí obchodníci s předraženými půjčkami.

Finanční plán je mrtvý. Je to náš fetiš, prohlásil Jiří Paták ještě z pozice generálního ředitele Chytrého Honzy na podzimním FINfestu 2018. Svůj názor zdůvodnil dynamikou změn v klientově životě. Změny jsou natolik nepředvídatelné, že za rok přijde klient a bude potřeba plán předělat. Význam finančního plánu se projevuje v těchto dnech.

Svět, Česko nevyjímaje, se obává nákazy koronavirem. Mnozí lidé, kteří měli naplánovanou zahraniční dovolenou, a to nejen v zemích zasažených nemocí, zvažují, zda nezůstanou raději doma. Někteří řeší, co by se stalo, kdyby odcestovali a v místě pobytu byla vyhlášena například karanténa nebo byli hospitalizováni. Mohou se v takových chvílích...

Stát podporuje zodpovědné finanční chování i formou nižší daňové povinnosti z důvodu uplatnění daňových odpočtů. Jak snižují splátky hypotéky či platby na životní pojištění a doplňkové penzijní spoření daň z příjmu za rok 2019?

Víc než polovina Čechů má sjednané životní pojištění. Stále ale žijí časté mýty o funkci a způsobu využití pojištění, které můžou lidi odradit od zodpovědných rozhodnutí nebo podpořit ta nezodpovědná.