10 blockchainových vynálezů, které mohou změnit svět.

17.09.2019

Technologie blockchain se ukázala od svého zavedení před přibližně deseti let jako skvělý vynález. Od té doby přinesla několik možností, které budou mít trvalý vliv na celé lidstvo. Některé pozoruhodné příklady jsou například: internet věcí (IoT) a inteligentní smlouvy.

Některé projekty blockchainu se však dotknou také dalších oblastí lidského úsilí, které ještě musí pocítit dopad této úžasné technologie. Andrew Adcock, generální ředitel Crowd for Angels, vyjádřil tento názor, když se ho ptali, zda existují oblasti, v nichž blockchain ještě nebyl využit, nebo zda byly možnosti blockchainu již zcela vyčerpány:

"Možnosti blockchainu se teprve začínají zkoumat společně s mnoha řešeními zaměřenými na části dodavatelského řetězce. Následující desetiletí bude pro vývojáře velice vzrušující. Věřím, že jsme ještě v historii neviděli tak výrazní pokrok, jaký nám přinesl blockchain."

Zde jsme pro vás připravili přehled některých projektů, které mohou změnit svět:

1. Projekt čistého ovzduší

Otázka změn klimatu se ve zprávách objevuje už léta. Existují velké obavy z možných vedlejších účinků nekontrolovaných změn našeho klimatu. Díky projektu Zero Carbon Project může svět pocítit alespoň nějakou úlevu. Tento projekt chce na vyřešení problému změn klimatu využít sílu blockchainu. Díky trhu s nulovými uhlíky mohou spotřebitelé získávat energii z jaderných, obnovitelných a fosilních paliv. Emise uhlíku v těchto zdrojích energie jsou kompenzovány mezinárodními uhlíkovými kredity.

Podporovatelé platformy pro nulové uhlíkové emise mohou získat kryptoměny zdarma jako odměnu za svůj příspěvek k řešení změny klimatu na celém světě. Předpokládá se, že tato odměna bude sloužit pro spotřebitele energie jako stimul, aby se soustředili na využívání čistých zdrojů energie a tím obecně snížili globální energetické emise. Zakladatel projektu Derek Meyers, říká:


"Ve Spojeném království aktuálně soutěží 32 dodavatelů energie o možnost podnikání na celém trhu. Soutěží také o koupi žetonů ZeroCarbon na zaplacení transakčních poplatků. Když naše komunita zvyšuje poptávku, zvyšuje se také poptávka po tokenech ZeroCarbon."

2. Cinemadrom

Cinemadrom je platforma, která je navržena tak, aby změnila tvář filmové produkce na světě. Projekt se může pochlubit "mezinárodní sítí nezávislých filmových tvůrců". Hlavním cílem této platformy je využívat technologii blockchain na financování, výrobu a distribuci filmových projektů.

Tento projekt má dvě oblasti využití:

  • Kryptoprůmysl: Platforma podporuje investice, kryptoměny, pojištění, těžbu a vícenásobnou peněženku.
  • Kinoprůmysl: Tato platforma je ideální pro filmový trh, filmová studia, distribuci, online filmy, filmové agentury a sociální sítě.

Společnost na své oficiální Twitter stránce @Cinemadrom informuje:

"Naším hlavním cílem je vytvořit nový, rozvinutý a nezávislý systém světového filmového průmyslu, ve kterém se na každý film vyplatí podívat a každá sekundu přinese zisk svým tvůrcům a investorům!"

Tato platforma umožňuje kameramanům získat financování pro jakýkoliv filmový projekt. Mohou tedy začít bez obav s výrobou filmu. Své filmy mohou také posílat prostřednictvím platformy k distribuci. Tento proces poskytne filmům požadovanou expozici, která může v konečném důsledku vést k lepším prodejům.

3. CCUniverse


CCUniverse je další projekt na blockchainu, který může mít v budoucnu dalekosáhlý vliv na celé lidstvo. Vývojáři se zaměřují na půjčovny elektrických vozidel, bankomaty a prototypy inovativních a malých domů. Podle sdělení společnosti:

"Inspirovali jsme se úžasnými nápady, jež se týkají vývoje technologie nebo řešení klíčových otázek z oblasti energetiky nebo vědeckých řešení spojených se zlepšováním lidského života."


CCUniverse má svou vizi rozdělenou do tří období. V letech 2019 až 2020 se společnost zaměří na elektromobily a programy pro bankomaty. Prototypové domy budou na programu jednání mezi lety 2020 až 2022, zatímco společnost bude investovat do vizuálních programů od roku 2021. Půjčovna elektrického vozidla je navržena tak, aby milovníkům automobilů poskytla platformu, z níž si mohou půjčit elektrická vozidla s CCUniverse. Doufá také, že zjednoduší nákup a prodej pomocí blockchainové technologie.

4. Uhive

Uhive je navržen tak, aby posunul sociální sítě na vyšší úroveň. Cílem je realizace nápadu s potenciálem vyvolání sociálního hnutí. Tento projekt umožňuje uživatelům spojit se se svými přáteli a rodinou. Poskytuje jim také platformu, na které mohou najít své zájmy a naplno je prozkoumat a rozvíjet. Všechny snahy budou odměněny, pokud se budete účastnit na běžných každodenních společenských aktivitách na této platformě. Platforma každý týden sdílí podstatnou část svých výnosů z reklamy se svými uživateli prostřednictvím tokenu Uhive, který přichází s nabídkou získat nějaké tokeny pro budoucí použití.

5. BitJob

BitJob je další užitečný blockchainový projekt, který může změnit budoucnost zaměstnání, zejména pak pro studenty. Vývojáři doufají, že se to podaří pomocí blockchainu. Tým ke svému projektu řekl:


"Pomocí technologie blockchain spojujeme 500 milionů studentů s vedoucími světovými výrobci, abychom vytvořili nová pracovní místa a nové obchodní příležitosti."


Překlenutím propasti mezi potenciálními zaměstnavateli a studenty bude pro kompetentní studenty snazší získat vysněnou práci, aniž by museli projít přísnými požadavky trhu práce. BitJob byl postaven na síti Etherea. Blockchain umožnil vývojářům vytvořit aplikaci, která pomáhá při řešení některých problémů souvisejících se zaměstnáním, jako je například ověření totožnosti a podobně. Spojuje výhody míst na volné noze s blockchainem Etherea. Je to první hybridní blockchainový projekt, který nabízí studentům a zaměstnavatelům vzájemné spojení.

6. GOeureka

Ať už jste kdekoli na světě a potřebujete ubytování, technologie GOeureka vám může pomoci získat nejlepší hotel, který vyhovuje vašim specifickým potřebám. GOeureka tvrdí, že v různých částech světa je k dispozici až 400 000 hotelů.

Tato webová stránka funguje jako tradiční agregátor hotelů, pomocí kterého uvedete místo, data příjezdu, odjezdu a počet lidí. Na rozdíl od jiných hotelových rezervačních serverů má však GOeureka v úmyslu vylepšit své ubytování tím, že využije blockchain ke zvýšení transparentnosti a snížení nákladů. GOeureka tím pomůže vyřešit problém skrytých dodatečných poplatků v odvětví hotelových rezervací. Generální ředitel GOeureka Maraj Rai v rozhovoru uvedl:


"V podstatě jsme vytvořili online platformu na cestovní rezervace využívající sílu technologie blockchain. Přišli jsme s vytvořením transparentnější platformy, ke které se hotely připojují a uživatelé si rezervují svá ubytování přímo bez provizí."

7. CogniPet

CogniPet nabízí technologii blockchain milovníkům domácích mazlíčků. Tento projekt blockchainu využívá sílu umělé inteligence (AI) pro vytvoření hlubokého spojení mezi zvířaty a lidmi. Technologie blockchain a funkce rozpoznávání obrazu AI jsou kombinovány způsobem, aby lidem usnadnily identifikaci domácích mazlíčků a navázaly s nimi spojení. Díky této technologii je možné sledovat domácí zvířata. CogniPet vyvíjí aplikaci, která umožňuje svým uživatelům atraktivně uspořádat fotografie zvířat. Navíc mohou uživatelé sdílet interaktivní časový rozvrh zvířat se svými rodinnými příslušníky. Jako chovatel máte možnost shromažďovat informace o zvířatech a ukládat fotografie a další údaje na blockchain.

8. Odem

Projekt Odem se zaměřuje na vzdělávání a získávání dovedností. Je určen k potlačení zvyšující se míry nezaměstnanosti ve světě. Potenciální zaměstnanci se mohou naučit cenné dovednosti, které zlepší jejich pracovní příležitosti. Uživatelé tak mohou mít přístup k přístupnějšímu a ověřitelnějšímu vzdělání a zaměstnání. Kybernetická bezpečnost, autonomní přeprava a technologie blockchainu jsou některé z dovedností, které jsou velmi žádané. Po ukončení školení mohou uživatelé sdílet data s potenciálními zaměstnavateli. Platforma Odem nabízí decentralizovaný systém pro ukládání souborů, který umožňuje přístup k blockchainu Etherea pro účely uchovávání akademických záznamů. Tato technologie usnadňuje budoucím zaměstnavatelům jednoduché ověření kvalifikace.

9. VibeHub

VibeHub je "první světový VR/AR projekt na blockchainu." Tento projekt zvyšuje sílu rozšířené a virtuální reality, což nabízí uživatelům jedinečný zážitek prostřednictvím simulovaných obrazů. Můžete se účastnit filmů, hrát hry s přáteli nebo dělat prakticky všechno, na co jen pomyslíte. Můžete se také těšit na představení veřejných činitelů, umělců a dalších. VibeHub používá 3D avatary vybavené dalšími technologiemi, například videohovory a hlasovým chatem, aby vám při sledování zaznamenaných snímků poskytl jedinečný zážitek.

10. Diana

Diana je platforma pro registraci Měsíce. Ano, skutečně jde o Měsíc, který obíhá kolem naší planety. Cílem této iniciativy je zavést rovnost, pokud se jedná o vlastnictví Měsíce. Ve whitepaperu projektu uvádí smlouva OSN o vesmíru.


"Vesmír, včetně Měsíce a jiných nebeských těles, nepodléhá, na základě žádosti o svrchovanost, státním rozpočtům."


I když je to pravda, tak vyspělé země z hlediska průzkumu vesmíru už uvažují o použití Měsíce jako základny pro těžbu. To samozřejmě znevýhodňuje rozvojové země, protože nemají prostředky na to, aby soutěžili o vlastnictví Měsíce. Cílem projektu Diana je vyřešit tento problém tak, že zaregistruje své účastníky na blockchainu a vytvoří základ pro stejné vlastnictví Měsíce. Účast na projektu registru Měsíce pomáhá dosáhnout 3 klíčových hodnot. Jde o technickou hodnotu, sociální hodnotu a ekonomickou hodnotu Měsíce. Investice do Diany by podle projektu měly zabránit pokusům o soukromé vlastnictví Měsíce. Cílem platformy je rozdělit povrch Měsíce na 3,8 miliardy kusů.

Závěr

Teoreticky mají tyto projekty na blockchainu potenciál změnit svět. Úspěch nebo neúspěch projektů však závisí na krocích, které podniknou tyto společnosti v dlouhodobém horizontu. Například již dnes existuje několik podobných blockchainových projektů, které se například zaměřují na domácí zvířata.