10 dní sebezdokonalování.

26.04.2020

Ať už Vám sebevědomí snížil/odebral někdo jiný, nebo jste procesem sebezpochybnění prošli sami, mám pro Vás před odpoledním živým vysíláním tuto desetidenní výzvu - ano, plán na deset dní pro postupný náběr sebevědomí, víry v sebe, sebezdokonalení.

Každý den se zlepšíte v jedné složce, klíčové pro vnitřní energii člověka. Nebude to bolet, jen Vás to naučí pracovat se svým myšlením a soustředěním. A dobře to doplní Vaše čtení tohoto pracovního magazínu (pracovní mu říkám proto, že obsahuje pracovní listy, kam si přímo zapisujete své nedostatky, sebeuvědomění, pokroky - dle mých návodů).

Můžete začít hned dnes. Je zbytečné odkládat to, co Vám přinese sílu.

1. den: Dej prioritu SPÁNKU

Život je houpačka - nahoru a dolů. Nic neovlivňuje naši schopnost zacházet s náročnými situacemi víc než adekvátní spánek, doplňující zdravou energii. Jsme-li dobře odpočinutí, zregenerovaní a posílení, jsme mnohem schopnější kontrolovat své emoce, být pozitivní, produktivní a nalézat kreativní řešení. Vím, že diář moderní doby tuto základní prioritu ohrožuje, a právě proto tím začneme. (Mimochodem, tématu se budu obsáhle věnovat také v příštím vydání magazínu - který na aktuální vydání tematicky navazuje).

PROTO TENTO DEN začni rozvíjet svou spací rutinu. Stanov si přesný čas, kdy definitivně vypneš telefon, televizi i hlavu a položíš se jen do náběru své energie.

2. den: Dej prioritu VODĚ

Unaven? Dej si panáka, kafe, energeťák nebo čokoládu! - tak zní obvyklé rady k "nakopnutí". Bohužel, často jde o rychlý nákop, ale také rychlý sešup dolů, což dokážou alkohol, kofein nebo bílý cukr, nehledě na to, že ještě více dehydratují, než hydratují.

Voda je základní surovina v těle. Naplňuje nás ze tří čtvrtin. Bez vody dobře nefungujeme a strádáme tělesně i mentálně.

PROTO TENTO DEN pij vody nejen více, ale hlavně pravidelně. Pokud nesneseš čistou, zřeď si ji citronem nebo mátou. Osvěží Tě to, a ještě detoxikuje.

3. den: Dej prioritu POHYBU

Každý si uvědomuje, jak je cvičení dobré. Pozvedá náladu, snižuje stres, dodává energii. Jestliže tedy víme, že bychom cvičit měli, proč to neděláme?

Nejčastější výmluva zní: nedostatek času. Fajn, a když namítnu, že stačí 10 minut denně, už si ten čas najdeš? Co třeba během reklamní přestávky v televizi?

Možností je spousta. Krátké cvičení za pomoci YouTube, mobilních aplikací, ranní protažení v ložnici, večerní procházka na čerstvém vzduchu.

Že nemáš ani 10 minut? A minutu, dvě máš? Tak zkus prkno (více v článku Odraz se ode dna aneb Jednoduché mantry, které v krizi dávají sílu).

PROTO TENTO DEN udělej cokoli, čím rozhýbáš svou lenost. Ihned Tě to změní. Na pohybu je totiž úžasné, že dává soutěživou energii. Ať začneš čímkoli, budeš toho chtít příště zvládnout více než včera. Časem tak pochopíš, že pohyb je pokladem osobního růstu.

4. den: Dej prioritu PŘÁTELŮM

Sociální sítě nás činí šťastnými, protože máme pocit, že tak trávíme čas mezi lidmi, s blízkými. Bohužel, je to jen klam.

Jednak vysoké číslo neoznamuje zároveň mnoho pravých přátel, a jednak digitální cestou nemůžeme nikoho držet za ruku, čerpat osobní energii, mlčet, a přitom vědět, že nám naslouchá. Proto pořádám od neděle Setkání. Přijďte, pokud potřebujete.

A až budete v pohodě, nečekejte na to, až sami budete mít krizi. Vzpomeňte si na lidi, na kterých Vám záleží, už teď.

PROTO SI TENTO DEN naplánuj schůzku, kávu, večeři, jakékoli setkání s blízkou duší. Osvoj si nádherný návyk nalézat čas na správné věci, i když to není pohodlné.

5. den: Dej prioritu ČTENÍ

Čtení knih uklidňuje a zostřuje mysl. Klidnější a ostřejší mysl je pak lépe vybavena k zacházení se stresem a životními výzvami.

Čtení knih také přenastavuje životní kód na učení a sebeosvěžování. Pomáhá nám mít pozitivnější myšlení, protože díky čtení přestáváme trčet ve stojatých vodách starých domněnek. Čtení nám otevírá hlavu, zvětšuje rozhled a obohacuje nás o jiné pohledy, které by nás jinak nenapadly. Já tak koncipuji všechny své knihy.

PROTO SI TENTO DEN před spaním vezmi knihu, po které dlouho toužíš, a začni první stránkou. Možná přečteš jen pár řádek, než se Ti začnou klížit oči, možná pár kapitol. Ale uvidíš ty jiné sny, které Ti přinese noc! A hlavně uvidíš ten jiný zítřek!

6. den: Dej prioritu KONÍČKU

Každý člověk se cítí dobře, když dělá to, co miluje. Najít si čas na vlastní koníček znamená nejen zdokonalovat se v konkrétní dovednosti, ale také uvolnit stres a chaos ve své hlavě. Věnování se koníčku je totiž vždycky aktivita, kterou si UŽÍVÁME.

Pro někoho je to pohyb, na který se mu celý týden nedostává čas. Pro někoho chvíle na meditaci, vnitřní inventuru. Pro někoho jakékoli hobby, které zbožňoval už jako dítě...

PROTO TENTO DEN věnuj čas něčemu, co máš rád, co jsi vždycky udělat chtěl, ale z "důležitějších" důvodů jsi to odkládal. Nehledej vyšší důvod, pro který bys to měl udělat. Je to jen pro Tvou zábavu a uvolnění. Opravdu myslíš, že se k tomu musíš přemáhat? Proč se vlastně něčemu příjemnému nevěnuješ?

7. den: Dej prioritu FOTOGRAFOVÁNÍ

Snímky zachycují vzpomínky a vzpomínky nám oživují důležité chvíle. Otevřeme-li konzervu obrázku, zpomalíme, oceníme, zamyslíme se - nad pouhým jediným okamžikem. Zkrátka, nezapomínáme.

Fotografie mají obrovskou emoční sílu. Dokážou vmžiku zlepšit naši náladu, připomenout, co je v našem životě skutečně důležité.

PROTO TENTO DEN foť cokoli, co pro Tebe má energii - co Tě rozesmává, dojímá, okouzluje. Pamatuj, že zachraňuješ ne dnešek, ale zítřek a všechny další dny, kdy tuto energii budeš potřebovat.

8. den: Dej prioritu KLIDU

Zvláště "namáhavá" výzva. Vyžaduje najít nejen čas, ale také místo. Konkrétně místo, kde se můžeš nabít přirozenou energií.

Nemusí to být přitom nikde daleko. Stačí kdekoli uprostřed ticha. Tedy i uprostřed sebe. Jen nechat odplynout chaos a vyplnit celé své tělo očistným nádechem a výdechem.

Klid je místo, kde se stáváš soustředěnějším a optimističtějším prostě proto, že dokážeš zastavit a napojit se na zdroj energie. Jako když přestaneš zmateně pobíhat po místnosti, abys nalezl wi-fi, a přesně v tu chvíli si Tě wi-fi najde sama.

PROTO TENTO DEN věnuj svému klidu 5 minut. Jen se soustřeď na dech. A užívej si následné myšlenky. (Víc o tom ve Vánočním Speciálu, zaměřeném na zklidnění srdce).

9. den: Dej prioritu HÝČKÁNÍ

Hýčkání není jen požitkářství. Je to nutnost.

Hýčkání znamená vyhradit si čas na připomenutí, že jsme v něčem speciální a zasloužíme si něco dobrého. Když totiž se sebou zacházíme dobře a věříme, že si to zasloužíme, hojnost se v našem životě začne množit. Pozitivní postoj k sobě vždycky přináší více spokojenosti.

PROTO TENTO DEN udělej pro sebe něco zvláštního. Dopřej si masáž, rozmazlení, dárek, který Ti bude vždycky připomínat, co si zasloužíš.

10. den: Dej prioritu VDĚČNOSTI

Naše životy jsou, co se týče pozitivních/negativních událostí, plus minus stejné. To, že jsou někteří lidé pozitivnější, není jinými okolnostmi v jejich životě, ale jejich postojem. Dokážou být vděční za to dobré ve svém životě.

Kdykoli si děláme čas na vyjadřování vděčnosti, měníme k lepšímu své myšlení a životní pohled. Stáváme se silnějšími, odolnějšími, máme větší nadhled, více trpělivosti, víry i humoru. Náš život možná není lepší než životy jiných lidí, ale na tom nezáleží - pokud ho sami vnímáme jako dostatečně dobrý.

PROTO SI TENTO DEN vymez čas, kdy oceníš všechno, za co můžeš být vděčný. Zapiš si to. Vyfoť si to. Uzavři se do vychutnání si toho, proč žiješ.

Všechno, co doporučuji, vytváří pozitivní pocit. Z pozitivních pocitů vyvěrají pozitivní myšlenky, pozitivní myšlenky vedou k pozitivním činům, pozitivní činy k pozitivním výsledkům a pozitivní výsledky znovu zlepšují pozitivní pocit. Je to pozitivní spirála.

Ne, práce na vlastní cestě není nic nepříjemného ani namáhavého. Není proč čekat.