10 finančních lekcí k většímu bohatství.

15.07.2020

Někdy je škoda, že se ve svém životě nemůžeme vrátit o pár let zpět a svému mladšímu já předat nějaká moudra. Například tyto finanční tipy by si prakticky každý přál znát dříve. Někdo je poznal alespoň v dospělosti, ale někdo je nezná dodnes.

Seznam níže uvedených doporučení sestavil Jonathan Clements, autor knihy "From Here to Financial Happiness" a bývalý přispěvatel "The Wall Street Journal".

Jonathan říká, že celý svůj dospělý život věnoval učení se o penězích. Přiznává, že to může znít jako krutý trest, ale jeho to bavilo. Více než 30 let strávil studováním finančního světa. Počínaje prohlížením obchodních stránek na internetu přes čtení finančních knih až po skenování akademických studií a rozhovory s opravdu mnoha lidmi z oboru.

I přes toto relativně intenzivní vzdělávání říká, že mu trvalo zhruba 10 let, než se naučil ty nejdůležitější finanční lekce o životě. A některé důležité postřehy prý přišly ještě o mnoho déle - až v posledních letech. Z toho důvodu sestavil seznam několika věcí, které by si přál, aby mu někdo řekl, když mu bylo 20 let. Anebo aby mu je někdo řekl více důrazně, protože mnoho věcí nám lidé říkají, ale my je neposloucháme.

1) Malý domov je klíčem k velkému portfoliu

Se svou první ženou si koupili malý a skromný dům, protože se obávali, že si nebudou moci dovolit platit větší. Nakonec v tomto malém a skromném příbytku žili 20 let. S odstupem času Jonathan říká, že se to ukázalo jako jedna z nejchytřejších věcí, které kdy udělal, protože mu to umožnilo každý měsíc ušetřit nějaké peníze. Takhle zpětně to vidí jasně, ale přál by si, aby věděl dříve, že to byl chytrý tah, protože by tolik hodin zbytečně nepřemýšlel nad tím, zda si mají koupit větší dům.

2) Dluhy jsou záporné dluhopisy

Od chvíle, kdy byl Jonathan majitelem domu, posílal bance svou hypoteční splátku. Ale už od prvního měsíce posílal více, než kolik byla splátka, aby dluh splatil rychleji. Vnitřně cítil, že není ideální mít dluh. A později zjistil, že hypotéka je negativní pouto, které ho přišlo pěkně draho.

3) Sledování trhů a vašeho portfolia nezrychlí a ani nezmění vývoj

To byla další obrovská ztráta, kterou Jonathan přiznává. Nešlo o ztrátu finanční, ale časovou. Pokud to ještě nevíte, grafy nelze očima popostrčit směrem, kterým potřebujete. Pokud jste dlouhodobým spekulantem, stačí vývoj pro osobní informovanost zkontrolovat klidně jen jednou týdně. Každodenní (několikeré) kontrolování grafů a cen je špatný zvyk, který se i Clements musel časem odnaučit a chvíli mu to trvalo.

4) Za 30 let si budete přát, abyste do akcií investovali více

V krátkodobém horizontu můžete být ve ztrátě a je tady šance, že toto období může trvat i 10 let, ale z dlouhodobého pohledu je velmi pravděpodobné, že se vám podaří získat zajímavé zisky, a to zejména pokud své portfolio vhodně diverzifikujete a investujete ve vhodných chvílích.

5) Nikdo nezná krátkodobou investiční výkonnost

To úzce souvisí s bodem 3 a 4. Sledování finančních zpráv s sebou přináší nevýhodu v podobě mnoha zpráv a prognóz z úst "odborníků". Začínající investor se snadno nechá ovlivnit těmito názory, ale většinou jde o pouhé hypotézy a domněnky.

6) Nejdříve důchod, pak dům

Jonathan vzpomíná: "Když mi bylo 20 let, jeden finanční expert řekl: 'Pokud nevlastníte dům do svých 30 let, pak ho pravděpodobně nebudete vlastnit nikdy.' Tehdy jsem si neuvědomil, jaký to byl absurdní nesmysl, který navíc v lidech upřednostňuje špatnou věc." Koupě domu by neměla být hlavním cílem. Měl by to být odchod do důchodu. Odejít do něj předčasně je tak nákladné, že pokud si nezačnete pravidelně ukládat co nejdříve, stane se matematika vaším úhlavním nepřítelem, protože s každým dalším rokem se bude zvyšovat částka, kterou si potřebujete ukládat. Nadpis tohoto bodu nemá znamenat, že si máte dům pořídit až v důchodu, ale má symbolizovat to, že na důchod byste měli začít spořit dříve než na dům.

7) Většinu věcí, které si koupíte, nakonec vůbec neoceníte

V průběhu let máme různé prchavé touhy po nákupu všech možných hmotných věcí. Většinu z toho, co si ale koupíme, časem odložíme někam do kouta nebo na půdu či do sklepa. Jonathan říká, že v tomto ohledu je generace mileniálů moudřejší, než generace jejich rodičů, protože se soustředí spíše na zážitky, než na hmotné statky. On sám má několik obrazů a starožitný nábytek, který pro něj má hodnotu, ale všechny ostatní věci, které si kdy koupil, pro něj hodnotu nemají.

8) Práce je mnohem příjemnější, když pracujete pro sebe

"Vydělávám si jen zlomek toho, co jsem vydělával během mých let na Wall Street, ale baví mě to mnohem více. Žádné zbytečné schůzky, žádné pomluvy a hodnocení zaměstnanců, žádný strach z pozdního příchodu do kanceláře. Pracuji teď tvrději, než jsem kdy pracoval, ale necítím to jako práci, protože je to moje volba a jsem z toho nadšený," říká Jonathan.

9) Schválí vás vaše budoucí já?

V každém rozhodnutí, které dnes děláme, očekáváme, že ho naše budoucí já schválí a bude ho respektovat. Když si bereme půjčku, očekáváme, že naše budoucí já bude řádně splácet. Když se rozhodneme, že nebudeme teď šetřit, očekáváme, že naše budoucí já to napraví. Když si dnes koupíme věc trvalé hodnoty, očekáváme, že se to bude líbit i našemu budoucímu já. Přemýšlejte o svém budoucím já a tím zlepšíte nejen své finanční rozhodnutí. Chcete si dát ještě kousek pizzy? Vaše zítřejší já by si ji pravděpodobně nedalo. Vezměte to v úvahu.

10) Klid, bude to fungovat

Podívejte se, kde ve svém životě jste a co vás sem dostalo. A teď se podívejte na lidi o generaci mladší. Mají před sebou tolik nejistoty. Kariéra, finance, rodina, rozhodování,... Pokud ale každý dělá pravidelně správné kroky, měly by se stát správné věci. Není to zaručené, ale je to velmi pravděpodobné. Co těmi správnými kroky je? Tvrdá práce, pravidelné šetření a odstup od schémat rychlého zbohatnutí. Takže plánujte pro budoucnost, ale žijte pro dnešek a snažte se dělat správné věci právě dnes.