20 věcí, kterých budeš litovat, až budeš starý.

20.12.2020

Jak se lidský život chýlí ke konci, každý z nás se s oblibou ohlíží přes rameno a svůj život sumarizuje. Hodnotí, jestli byl dobrý, nebo jsme jeho potenciál nikdy nedokázali využít naplno. Jestli máme víc těch vzpomínek, které chutnají skvěle, anebo těch, co chutnají trpce. Jestli jsme si dokázali splnit své sny, nebo jsme se k akci nikdy neodhodlali.

Nevím, proč to tak je. Snad nám s věkem přibývá sentimentu. Možná už cítíme, že do budoucna si velké plány dělat nemůžeme, a tak se víc upínáme k minulosti. A možná je to tím, že tváří v tvář smrti spadne nálepka důležitosti ze všech triviálních a nepodstatných věcí a zůstanou jen ty, na kterých opravdu záleží.

Ať už je to ale tak nebo tak, je pár věcí, kterých lidé litují nejvíc. Ale pozor, tímhle článkem se tě nesnažím deprimovat. Právě naopak - věcmi, o nichž dál píšu, tě chci inspirovat. Aby ses vyhnul těm, kterých budeš litovat, a nebál se zase těch, po kterých ti zůstanou nezapomenutelné vzpomínky na celý život.

Chci ti ukázat způsob, jak žít svůj život tak, aby ses na jeho konci neocitl ve společnosti lítosti, výčitek, smutku a neštěstí. Chci ti ukázat způsob, jak žít svůj život tak, aby to byla jedna nezapomenutelná jízda. Abys měl úsměv od ucha k uchu. Abys sbíral jeden ohromující zážitek za druhým. Aby ses té číše rozkoše pořádně chopil a do dna ji vypil. Aby ses, až přijde důchod, při každičkém výletu do minulosti mohl leda vítězoslavně poplácat po zádech a být spokojený se způsobem života, který jsi vedl.

Tady je tedy 20 věcí, kterých lidé většinou s přibývajícím věkem čím dál víc litují. Tady je seznam věcí, kterých by ses měl ve svém životě rozhodně vyvarovat...:

1. Že jsi nevyužíval příležitosti

Ne nadarmo se říká, že litovat budeme jen těch příležitostí, které nevyužijeme. Protože když se rozhodneš něco zkusit, máš pro to důvod. V daném okamžiku to tak cítíš, v dané chvíli to tak chceš. Když ale nesebereš dost odvahy a ty příležitosti nechňapneš za pačesy a nevyužiješ, s nejvyšší pravděpodobností si to budeš ještě dlouho vyčítat a trápit se otázkou "Co kdyby...?".

2. Že ses nenaučil cizí jazyk

Budeš mít chuť nakopat se do prdele, až se ocitneš v situaci, kdy by se ti znalost cizího jazyka hodila. A budeš mít chuť nakopat se o to víc, když si vzpomeneš, žes tu zatracenou angličtinu nebo cokoliv jiného studoval sedm let ve škole, ale bohužel jsi byl příliš zaneprázdněný hrami v telefonu nebo čmáráním po sešitě.

3. Žes na sobě víc nepracoval a nezlepšoval se

Toho budeš litovat zvlášť tehdy, když si vzpomeneš na všechny ty vztahy, na kterých stačilo o trošku víc zapracovat, aby prosperovaly, na všechny ty pracovní příležitosti, které zůstaly kvůli tvé lenosti mimo tvůj dosah, a na dalších x milionů věcí, které si kvůli tvé nečinnosti v tvém životě nikdy nenašly místo. Zlepšuj se v oblastech, ve kterých chceš vidět výsledky. Jednoduše řečeno, udělej zkrátka konečně něco pro sebe.

4. Žes necestoval, když jsi měl příležitost

Kdo nemiluje cestování, no ne?! Jenže i když se tato činnost těší všeobecné oblibě a často bývá na prvních příčkách seznamu věcí, které chceme v životě dělat nejvíc, smutnou pravdou je, že se k ní odhodlá jen hrstka z nás. Mnozí si radši koupí hmotné věci, než aby investovali do zážitků. Nechají se strhnout stereotypem, začnou si cestování vymlouvat, a někteří si na něj dokonce zakážou myslet.

Jenže to je chyba. Cestování tě obohatí. Vzdělá. Udělá z tebe sečtělejšího, spokojenějšího a daleko šťastnějšího člověka. Buduje přehled, samostatnost, odvahu a generuje nové nápady. Neopakuj proto tuhle chybu. Cestuj, dokud máš tu možnost, jinak tě to bude mrzet.

5. Že ses příliš zajímal o to, co si myslí druzí

Nikdy se nesnaž zadusit svou individualitu a výjimečnost jen proto, že se bojíš, že tě druzí nebudou akceptovat. Nikdy se nevzdávej svých snů, protože se bojíš toho, co by ti řekli ostatní. Narodil ses přece, abys vynikl, tak se nesnaž zapadnout. Ti, na kterých záleží, vždy ocení, že jsi sám sebou. A na těch druhých nezáleží. A co se týče tvých snů...?! No, povím ti jen tolik, že svět vždycky patřil těm, kdo se ty své nebáli následovat. Nikdy zkrátka nedokážeš vyhovět každému, tak už to konečně přestaň zkoušet a začni žít život, po kterém toužíš sám.

6. Že jsi nešetřil a neinvestoval

Dokud jsou lidé mladí a bez závazků, s utrácením peněz si většina hlavu neláme. Spoření je nuda a důchod, ten je ještě daleko, a tak si nic neodkládají stranou. V této oblasti se ani nevzdělávají, a tak není žádným překvapením, že dělají špatná finanční rozhodnutí a že se také často stávají obětmi nevýhodných finančních produktů. Věř mi ale, když ti říkám, že takovýhle nezodpovědný přístup k financím ti dokáže časem pořádně zavařit a zkomplikovat život, tak se ho radši vyvaruj. Studuj, vzdělávej se, zajímej se, mysli. Jen tak se dokážeš podobným problémům vyhnout.

7. Že jsi necvičil

Cvičení má tak strašně moc výhod a benefitů pro naše zdraví, fyzické i psychické, až se někdy divím, jak se mu může tolik lidí dobrovolně vyhýbat. Ano, chápu, že se ti nechce, chápu, že je to namáhavé. Ale v tom je právě ta krása. Sáhnout si na dno svých sil. Úplně se vyšťavit. Odrovnat se. Dokázat si, že toho zvládneš daleko víc, než sis doteď myslel. Ten nával energie při cvičení, ten nával štěstí po něm. To sebevědomí. Ta spokojenost. 

Ale abych se vrátil k tomu podstatnému. Cvičení a pohyb samotný jsou způsoby, kterými se udržíš v kondici. Jen dostatečným pohybem udržíš své tělo zdravé a funkční, jen pravidelným sportem od sebe dokážeš odhánět všechny ty civilizační choroby a udržíš se vitální. Věř mi, když teď investuješ do svého těla, ono ti to později vrátí!

8. Žes hazardoval se svým zdravím

Cvičení už máme za sebou, pojďme tedy dál. Kouření, fastfoody, instantní jídla, polotovary, drogy a alkohol. To všechno ti ničí život a snižuje životnost. Nic z toho není moudré ani frajerské. Neudělá to z tebe zajímavějšího člověka, a atraktivnějšího už vůbec ne. Jediné, co to udělá, bude, že ti to ubere pár dobrých roků života. A i když tě teď určitě netrápí problémy tvého staršího JÁ ani trošičku, věz, že se ani nenaděješ a najednou si budeš mlátit o hlavu, jak mohlo být to tvé mladší tak pitomé a nerozumné. Protože čas letí sakra rychle.

9. Žes příliš pracoval

Pracovat je potřeba. Sám mám obrovitánské plány, cíle a sny a dokonce - svou práci miluju. Ale i když toho mám v plánu hodně, nemíním se v práci odrovnat. Jsou přece mnohem důležitější věci. Například rodina, přátelé, tvé vášně a záliby. Pamatuj tedy, že nikdy nebude záležet na žádném z tvých kariérních úspěchů, pokud se o ně nebudeš mít s kým podělit. Dokonce i všechny ty peníze, které vyděláš, budou úplně bezvýznamné, když nebudeš mít žádný čas, aby sis je užil. Pracuj tedy moudře, ne těžce. Pracuj efektivně, ne příliš. Jinak se tvá práce stane velice trpkou vzpomínkou, uvidíš.

10. Žes nedokázal odpustit

Rozčilování se je pomsta za cizí hloupost na vlastním zdraví. Je to zbytečné a ubližuješ si tím. Nauč se tedy odpouštět. Zapomeň na staré křivdy a zbav se všeho toho hněvu, který vůči druhým chováš. Zapomeň na pomstu, nenávist, zlost. Nauč se odpouštět i těm, kteří se o odpuštění neprosili, a nauč se odpouštět i sobě. Protože jinak tě to sežere zaživa. Tato nenávist bude řídit všechny tvé kroky a ovlivňovat všechny tvé myšlenky, a na to nemusíš být žádný jasnovidec, aby ti bylo jasné, že z toho pro tebe nic dobrého nevzejde. Odpusť a buď zase volný.

11. Žes zůstával ve vztahu, který nefungoval

Znám tolik lidí, kteří jsou ve vztazích nešťastní a nenaplnění, ale z nepochopitelných důvodů v nich zůstávají i dál. Nevím, jak ty, ale já tady vidím jen dvě možnosti. Buďto na vztahu zapracujte, pusťte se do něj a znova mu vdechněte tu jiskru, tu energii a vášeň, anebo se pochlapte, přestaňte zavírat oči před nevyhnutelným a vydejte se každý vlastní cestou. Protože zůstat ve vztahu, který oba ničí, to je zaručená cesta k neštěstí a sebedestrukci. Cesta plná utrpení, smutku a bolesti. A navíc neuvěřitelná ztráta drahocenného času.

12. Žes to hrál moc na jistotu

Říká se, že když v životě odmítáme riskovat, riskujeme tím vlastně všechno. Protože ať už toužíš po čemkoli, všechno to zahrnuje určitou míru rizika. Když se ti líbí nějaká dívka, buď se smíříš s tím, že se nikdy nedozvíš, jestli je to ta pravá, a neoslovíš ji, anebo budeš riskovat odmítnutí, výsměch nebo trapné ticho. Když toužíš po nové práci, buďto se odhodláš to zkusit a budeš riskovat nezdar, chyby a omyl, nebo sklopíš uši, přestaneš vystrkovat růžky a budeš dál nešťastný v práci, v které jsi doteď.

Chápeš?! Všechno, co stojí za to získat, většinou zahrnuje riziko. V životě zkrátka občas riskovat musíš, tedy aspoň tehdy, když chceš žít život, o kterém sníš.

13. Žes ubližoval lidem

Ono někteří lidi jsou zkrátka idioti, to je smutný fakt. Ale pro většinu z nás ubližování druhým není ničím příjemným. Takové jednání nás později umí pronásledovat a trápit ještě dlouhá léta. Je to tím, že většinou všichni toužíme druhým pomáhat. Obdivujeme se lidem, kteří už to dělají, a stejně tak hrdinským charakterům z filmů či knih. A když jednáme v rozporu s tím, jak jednají ti, které obdivujeme, nikdy ze sebe nebudeme mít dobrý pocit, nikdy se sebou nebudeme spokojení. Jednej tedy tak, abys na sebe mohl být pyšný, ne tak, aby ses nenáviděl. K druhým se proto chovej tak, jak chceš, aby se oni chovali k tobě!

14. Žes nešel za svými sny

Vždy, když ztrácím inspiraci, nemám energii nebo se protloukám těžkým životním obdobím a zpochybňuju své rozhodnutí jít si za svými sny a dělat pro ně maximum, položím si jednu otázku... Kdybych své sny nenásledoval, o čem by potom můj život byl?! A ta mě vždycky vrátí na tu správnou trať. Možná je to tedy otázka, kterou by sis měl položit také... Dokud máš ještě život před sebou.

15. Odkládání a vyčkávání

Jestli si rád říkáš - "udělám to zítra", tenhle bod je speciálně pro tebe, tak dávej pozor. Protože ne nadarmo se říká, že nejlepší by bylo bývalo začít včera... A skoro nejlepší je začít dnes. Přestaň tedy svůj život odkládat na později. Nečekej na něco, co nikdy nemusí přijít. Nebudeš mít lepší podmínky, nebudeš mít lehčí život, nebudeš mít míň problémů. Vždycky budou překážky, které budeš muset překonat. Tak dělej to, co dělat chceš. A dělej to teď. Protože když si nedáš pozor, jednoho dne se můžeš vzbudit a zjistit, že už nemáš čas dělat věci, které jsi vždycky dělat chtěl!

16. Že sis nenašel hobby

Každý by měl mít něco svého. Zálibu, která mu dělá radost. Koníčka, při kterém si čas nesmírně užívá. Nezáleží na tom, jestli tě bude udržovat ve formě, vydělávat ti peníze, plnit sny, rozšiřovat vědomosti nebo ti pomůže relaxovat... Důležité je, aby ti dělal radost. To je hlavní. To je cíl. Ale kdyby ses zeptal mě, určitě bych ti doporučil najít si koníčka v každé z oblastí, které jsem vyjmenoval.

17. Podceňování se

Dej si velikánský pozor, protože pochybnosti zabíjejí daleko víc snů a tužeb, než kdy dokáže selhání. Jsi dostatečně moudrý. Jsi šikovný. Sympatický. Zábavný. Tak se od toho, co chceš, neodraď ještě dřív, než to zkusíš. Jinak nikdy nebudeš vědět, jak to mohlo dopadnout. Oslov tu dívku. Jdi za tím snem. Běž si ráno zaběhat. Začni psát tu knihu. Ať je to cokoli, ty to dokážeš. Začni si tedy konečně věřit!

18. Že jsi zapomínal na maličkosti

Říká se, že nejlepší věci v životě jsou právě ty, které nestojí nic. Ty maličkosti. Drobnosti, které přináší každodenní život. Vlastně to prý vůbec nejsou věci, jsou to činnosti. Pocity. Tak na ně nezapomínej. Užívej si je. Věnuj jim pozornost. Život sám se z nich přece skládá. Z takových malých bezejmenných momentů, na které budeš mít dokonalé vzpomínky.

19. Žes netrávil dost času se svými rodiči, dokud tu jsou

Lidé do našeho života přicházejí a odcházejí. Někteří jako požehnání, jiní jako lekce. Někteří, aby nám ukázali, jak je život krásný, jiní, aby nám připomněli, že umí být i těžký a bolestivý. Ale i když se v životě setkáš s tisíci různých lidí, najdeš si stovky přítel a několikrát se zamiluješ, věz, že jsou tu dva lidé, pro které budeš vždy ten nejbližší člověk ve vesmíru.

Dva, kteří tě zahrnou nehynoucí láskou a udělají pro tebe cokoli. Nezapomínej na ně. Neber je jako samozřejmost. Protože to, že tu byli od začátku, neznamená, že tu budou i do konce. Doceň jejich péči. Opětuj jejich lásku. Věnuj jim aspoň zlomek času, který věnovali oni tobě. Vzpomeň si na ně. Navštiv je. A udělej to teď, dokud ještě můžeš, protože zítra už tu šanci dostat nemusíš.

20. Žes nebyl vděčný za všechno, co jsi měl

Říká se, že si často uvědomíme, co jsme měli, až ve chvíli, kdy to ztratíme. Možná to je ten důvod, proč si všechny důležité věci uvědomíme, až když zestárneme. Když začneme mít té nejdůležitější esence v životě nedostatek. Neudělej tu chybu také. Nečekej tak dlouho, aby sis uvědomil, jak bohatý jsi vlastně byl. Uvědom si to teď. Protože jestli máš na stole jídlo, střechu nad hlavou a pár lidí, kterým na tobě záleží, jsi mnohem bohatší, než si možná myslíš.

Takže žij život naplno! Vyždímej z něj maximum a vybuduj si takový život, který bude skvěle chutnat zevnitř, ne jenom takový, který bude skvěle chutnat navenek!