25 sebeobran proti tlaku zvenčí.

01.08.2020

Říká se sice, že olivy pod tlakem vydávají nejlepší šťávu. Co už se ale neříká: pod JAK VELKÝM tlakem. Člověk není dokonalý a neomezený. Proto všeho moc škodí. U oliv jako u lidí. Jste v poslední době drceni okolnostmi? Čelíte velkému stresu, dokonce z více stran? Neumíte si poradit, nevíte, jak ventilovat vnitřní přetlak, uvolnit se, vypustit negace z mysli?

Jestliže nejste členy FC Premium, tudíž se k Vám magazín FC nedostane, připravil jsem pro Vás alespoň 25 námětů k zamyšlení. A pár fotografií z cest, které se k těm inspiracím hodí: když už je to cestování v dnešní době tak složité.

1. způsob: Změnit postoj

Odmalička jsem rád četl o mořeplavcích. Nejvíce o Fernãu Magalhãesovi, který se ve svých 40 letech vydal kolem světa. Vápencový Monument objevitelů, jemuž postava Magalhãese vévodí, stojí v portugalském Lisabonu, čtvrti Belem, s připomínkou jeho myšlenky: "Nikdy nemůžeš ovlivnit, odkud vane vítr. Vždy ale můžeš přenastavit plachty, a do cíle tak doplout."

To vyjadřuje první možný způsob přístupu k vnějšímu tlaku, který na nás působí - uvědomit si, že i negativní "proudy" lze využít pozitivně.

1. "Nejlepší ventilací nadměrného stresu je zaměstnat se. Druhý den pak můžete říct: ,Šéfe, včera jste mi posekal zahradu!'" Sheryl Sandberg, provozní ředitelka Facebooku (*1969)

2. "Nesněte o životě bez potíží, nezasloužíte si tak velkou slabost. Pohlédněte na duby. Ve větru zesilují." Peter Marshall, duchovní (1902-1949)

3. "I velké trápení se stane krásným, když jej snesete s úsměvem. Neříkám tím: Buďte k sobě tak necitliví, ale naopak: Mějte tak velké srdce i mysl."Aristoteles, filozof (384-322 před n. l.)

4. "Mít klidný život neznamená žít v bezvětří, ale vytvořit si oázu klidu uprostřed všeho hektického života." Jill Botte Taylor, neuroanatomička (*1959)

5. "Proti tlaku zvenčí bychom neměli působit ještě větším tlakem zevnitř, ale naopak uvolněním. Myslet na něco, co nám dělá radost. Věnovat se někomu, kdo nám dělá radost. Provádět to, co nám dělá radost. To je cesta proti tlaku, cesta k radosti, úlevě, odpočinku." William James, filozof a psycholog (1842-1910)

6. "Jedním z příznaků blížícího se nervového zhroucení je osobní přesvědčení, že určitá práce je důležitější než vlastní zdraví." Bertrand Russell, logik (1872-1970)

7. "Život je jako jízda autem. Nabízí i jiné způsoby, jak si to užít, než jen ustavičným zvyšováním rychlosti. Ba naopak, se zpomalením si člověk více užije maličkosti, které ve spěchu přehlédne." Mahátma Gándhí, duchovní vůdce (1869-1948)

8. "Muže, který má převahu nad stresem, poznáte tak, že stráví celý víkend s rodinou bez pocitu viny." Danielle Steel, autorka konvenčních dramat (*1947)

2. způsob: Vnímat i líc

Pravidelní čtenáři mého magazínu vědí, že všechno, co se nám v životě děje, rád přirovnávám k minci. Má to dvě strany, rubovou a lícovou. I když v negativním rozpoložení vnímáme jen tu nepříjemnou, neznamená to, že na dané události není nic užitečného. Ostatně, u pokladny je jedno, kterou ze stran minci položíme na pult - obě mají stejnou hodnotu. Stejně jako špatné zkušenosti můžeme jednou s odstupem času vnímat jako prospěšné, a dokonce za ně děkovat.

Řecký filozof Aristokles, známější pod pseudonymem Platon, apeloval: "Všechno, co se Ti v životě stane, vnímej jako truhlici. Možná je na pohled nevzhledná, odpudivá, ale když do ní pronikneš, možná objevíš poklad hodnotnější než zlato."

To obsahuje druhý způsob práce s negativními událostmi - více pracovat s vlastním myšlením a vlastním hodnocením dané situace:

9. "Stres k nám ve skutečnosti nepřichází od šéfa, dětí, manžela, dopravní situace, zdravotních problémů a jakýchkoli jiných vnějších okolností. Jeho původ je v našich myšlenkách, které si o kterékoli z těchto okolností následně vytvoříme." Andrew Bernstein, filozof a spisovatel (*1949)

10. "Intenzita našeho stresu se mění podle toho, jak události vnímáme, jak na ně reagujeme. Soustředíme-li se na negativní aspekty, hladina stresu stoupá. Snažíme-li se vidět to dobré, klesá." Sigmund Freud, zakladatel psychoanalýzy (1856-1939)

11. "Napětí v člověku vyvolává především myšlenka, kým by měl být. Uvolnění přináší uvědomění, kým skutečně je." Daniel Defoe, spisovatel (1660-1731)

12. "Pokud se Ti něco nelíbí, změň to. A pokud to změnit nemůžeš, změň způsob, jakým o tom přemýšlíš. V žádném případě si však na nikoho mimo Tebe nestěžuj." Maya Angelou, básnířka (1928-2014)

13. "Nedokážeme-li najít klid v sobě, je zbytečné ho hledat jinde."François de La Rochefoucauld, moralista (1613-1680)

14. "Naučil jsem se jít za každé situace dál. Přestalo mi vadit, že nezměním minulost; nepotřeboval jsem to. Tím, že jsem šel dál, jsem měnil budoucnost."Ernest Hemingway, spisovatel (1899-1961)

15. "Stres se vaří v naší hlavě. Základní suroviny k přípravě jsou dvě: uvědomění, že jsme ,zde', a přání být ,tam'. Stres ale není řešení. Jedině skutečná cesta od toho, kde jsme, k tomu, co si přejeme, je řešení." Eckhart Tolle, filozof (*1948)

16. "Stres a strach z toho, co nemůžeme ovlivnit, nezabrání, aby se staly špatné věci. Zabrání však tomu, abychom se radovali z dobrých." Plutarchos, filozof (46-127)

3. způsob: Vypustit zbytečné

Z díla nejstaršího známého řeckého básníka, jemuž se připisuje sepsání epických básní Ilias a Odysseia, mi stačí pamatovat si dvě věty. Ta první zněla: "Každé rozhodnutí je odmítnutím něčeho." Mysleme na to, kdykoli se rmoutíme. Ačkoli se nám zdá, že se zastavil čas, život běží dál. A my tak negativním nastavením o mnoho přicházíme. Sám Homér to ostatně popsal druhou větou: "Každým okamžikem trápení přicházíme o jeden okamžik radosti."

Jak to, co nás trápí, přestat držet v hlavě? Snad Vám pomůže 3. skupina zamyšlení:

17. "Neobírej se o radost z toho, co už máš, smutněním po tom, co ještě nemáš. Vzpomeň si, že to, co už máš, jednou bývalo tím, v co jsi jenom smutně doufal." Epikuros, filozof (341-270 př. n. l.)

18. "Náš život je výsledkem našich myšlenek. Nemůže být tedy změněn, aniž bychom současně změnili své myšlení." Albert Einstein, teoretický fyzik (1879-1955)

19. "Většinu stresu cítíme ne proto, že bychom toho měli tolik na práci, ale že nedokončujeme to, co jsme začali." David Allen, konzultant v oblasti produktivity práce (*1945)

20. "Stres je pouze moderní odpad. Všichni ho produkujeme. Pokud své starosti tu a tam neprotřídíme, přerostou nás a pohltí." Larry Ellison, podnikatel (*1944)

21. "Když cítím, že mě něco stresuje, zamyslím se: ,A bude na tom záležet za pět let?' Pokud ano, něco s tou situací dělám. Pokud ne, nechám ji být." Paolo Villaggio, herec (*1932)

22. "Nic v tomto světě není trvalé. Ani potíže." Charlie Chaplin, komik (1889-1977)

23. "Žít pozitivně neznamená žít bez stresu, ale tak, aby se stres stával motorem, ne překážkou - aby byl důvodem něco změnit, ne proč se dál trápit." Michael Johnson, sprinter (*1967)

24. "Ideální čas odpočinout si nastává právě tehdy, když si myslíme, že na odpočinek nemáme čas." Sydney J. Harris, novinář (1917-1986)

A nakonec to nejzásadnější k zamyšlení:

25. "Nejsmutnější na všech mých obavách a trápeních, které jsem v životě měl, bylo pozdější zjištění, že jsem se tolik bál většinou toho, co se nakonec vůbec nestalo." Winston Churchill, státník (1874-1965)

Věříte, že by Vám antistresové vydání mohlo pomoci? Tady je. Zasílání magazínu FC je součástí mnoha výhod členství FC Premium, jejichž přehled najdete ZDE.

© Petr Casanova

O autorovi: Petr je zakladatelem největší komunity osobního rozvoje FirstClass, autorem šesti bestsellerů v ČR a SR, Amazon Best-Selling Authorem (kniha 250 Laws of Love/250 zákonů lásky se stala bestsellerem v USA, Velké Británii, Itálii a Španělsku), tvůrcem koučovacího magazínu FC, podcastů Řešidlo (viz Spotify, Apple & Google Podcasts), pravidelných živých vysílání - ve středu pro soukromou skupinu (FC Klub, FC Premium), v neděli pro veřejnost. Nejbližší osobní setkání je možné 30. srpna na Narozeninách s Petrem Casanovou v Brně.