30 až 100 % zisku ročně? Jen ve snu...

11.03.2020

J.O. Investment je podvod. Minulý měsíc policie obvinila tři osoby. Sliby zhodnocení od 30 do 100 % ročně měli vylákat z 2 060 poškozených více než 1 mld. Kč. Jsou lidé nepoučitelní?

Minulý měsíc policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili tři představitele J.O. Investment z podvodu. Jedná se o klasické Ponziho schéma, kdy místo investování a výplaty následných výnosů jsou odcházející klienti vypláceni z peněz, které jiní klienti do společnosti vkládají. Nové investory přitom podvodníci lákají na vysoké výnosy. Více než stopadesátileté podvodné schéma stále úspěšně láká naivní oběti. A v podobě J.O. Investment ve velkém.

Podle údajů policie bylo nejméně 2 060 podvedených, kteří ve společnosti J.O. Investment měli přes 1 mld. Kč. "Kriminalisté NCOZ už nyní předpokládají, že v průběhu trestního řízení budou zjištěni další poškození a způsobená škoda podstatně vzroste,"uvádí Policie ČR. Část těchto prostředků je nepochybně připsané (a nevybrané) zhodnocení, ale v mnoha případech se jedná o celoživotní úspory.

Co je J.O. Investment

J.O. Investment s.r.o. je společnost se základním jměním 2 mil. Kč založená jediným zakladatelem a jednatelem Jakubem Ortinským. Je registrovaná u České národní banky (ČNB) podle § 15 Zákona o investičních společnostech a investičních fondech (ZISIF). Tato registrace znamená, že společnost může získávat prostředky kvalifikovaných investorů a investovat je na kapitálovém trhu. ČNB nad takovou společností nevykonává dohled, ovšem společnost má reportovací povinnost.

J.O. Investment si ale s podáváním povinných informací příliš starostí nedělala. Proto také 18. září 2017 dostala od České národní banky pokutu. Co je ale pro podvodníky sankce 50 tis. Kč, když od lidí lákají stamiliony korun? Ani v obchodním rejstříku povinné výkazy společnost nezveřejnila. K dispozici je tak pouze zakládací listina ze 4. 2. 2016 a notářský zápis o navýšení základního jmění na 2 mil. Kč z 25. 10. 2017.

Chamtivost? Finanční negramotnost? Nepoučitelnost?

Jakákoli společnost nabízející vysoce nadstandardní výnos a slibující garance, jistotu a bezpečí, je podezřelá. J.O. Investment slibovala zhodnocení od 30 do 100 % ročně. Pohádku k nim měla obdobnou, jako některé jiné podvodné společnosti: "investice na světových burzách v USA, Evropě a Asii se zaměřením na akciové indexy, měnové páry - futures a komodity". Takto vysokých zhodnocení nelze stabilně a bez rizika na trzích dosahovat.

Varování, že se pravděpodobně jedná o podvod na principu Ponziho schématu, nebylo mnoho. Např. uživatel serveru Měšec.cz s přezdívkou Irnerius napsal již 30. 11. 2017: "Dle mého názoru se jedná o Ponziho schéma, tj. je třeba udělat penízkům pápá." Nebo Anonym na serveru Poradci-sobě.cz uvedl před rokem (17. 1. 2019): "Vidím šanci 1/ milionu, že člověk bez mnoha zkušeností generuje takové neskutečné výnosy a shodou okolností o tom zapomíná reportovat ČNB. Asi moc práce s portfolii. Spíš mi to přijde jako malé letadlo krátkého doletu, které doufá, že při malé velikosti dlouho vydrží pod radarem ČNB (na rozdíl od WSM)."

Ovšem již samotná skutečnosti, že se na stránkách společnosti zájemce o investice nedozví vůbec nic, by měla potenciální investory varovat. Společnost registrovaná podle § 15 ZISIF ani nesmí veřejně nabízet investice. A vložit do takové společnosti peníze by měl zájemce pouze po důkladném prozkoumání obchodního modelu a porozumění veškerým rizikům. Kolik lidí vstupujících do J.O. Investment mělo ponětí, do čeho investují?

Příkladů podvodů na obdobném způsobu je přitom i v Česku dostatek. A nezkušení lidé s nízkou finanční gramotností přesto stále podvodníkům dávají své celoživotní úspory. Stačí pronést klíčová slova "jistota", "garance" a "vysoké zhodnocení". V některých případech do J.O. Investment vložili lidé před penzí své celoživotní úspory z penzijního fondu...

K investicím stejně jako u jiných obdobných podvodů ve skutečnosti nedocházelo. "Organizátor této trestné činnosti a jeho dva společníci žádnou investiční činnost nevykonávali a vylákané finanční prostředky měli používat výhradně pro svoji spotřebu, především k nákupu nemovitostí, luxusních vozidel a luxusního zboží," konstatuje Policie ČR.

Distribuce? I finančně poradenskými společnostmi

Do distribuce podvodných schémat se často zapojují i finančně zprostředkovatelské společnosti. Zpravidla se jedná o menší firmy. V případě J.O. Investments byla investice distribuována např. prostřednictvím společnosti FINANCE win - win s.r.o., ale je pravděpodobné, že nebyla jediná. Distribuce podvodných schémat je často lákavá s ohledem na vysoké nabízené provize.

Nadstandardně vysoké provize jsou jedním z faktorů, kterým se podvody na bázi Ponziho schématu vyznačují. Při dobře sestavené pohádce finančně zprostředkovatelská firma může podlehnout a zařadit se mezi podvedené - a podvod prodávat. Jedná se o obdobný problém, jako u podvedených, kteří do schématu vložili své peníze. Vidina vysokého zisku je zaslepila a otupila jejich úsudek.

Podvedení mohou mít štěstí

Podvedení mají poměrně vysokou naději, že se alespoň k části svého majetku ještě dostanou. "Kriminalisté NCOZ v rámci prováděných úkonů zadrželi 3 osoby a provedli 18 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Včasným zásahem došlo k rozsáhlému zajištění movitého a nemovitého majetku v hodnotě přesahující 1 miliardu korun," uvádí Policie ČR.