5 otázek pro odhad nemovitosti pro dědické řízení.

05.07.2019

Při vyřizování pozůstalosti se budete muset "prokousat" nejrůznější administrativou. Spadá do ní i často obávaný odhad ceny u děděné nemovitosti, který vyvolává spoustu otázek (jak opakovaně zjišťuji při spolupráci s klienty). Vybral jsem ty nejdůležitější a přidal k nim jasné a stručné odpovědi, abyste včas zjistili, s čím (ne)počítat.

1. Je odhad u dědictví povinný?

Ano.

Notář, který bude mít na starost váš případ, si ho od vás vyžádá. Patří mezi základní dokumenty. Pokud byste tedy na něj zapomněli, řešení záležitosti se může zbytečně protáhnout o týdny či měsíce podle vytíženosti přidělené notářské kanceláře.

2. Musí to být znalecký posudek?

Nemusí (ale může).

Ocenění bytu, domu, pozemku a dalších typů nemovitého majetku za účelem vypořádání dědictví může provést realitní specialista. A tím lépe pro vás, protože stanovení hodnoty od RK je levnější než posudek od soudního znalce. Ušetříte tak i několik tisíc a navíc se k výsledku dostanete snadněji a rychleji.

3. Podle čeho se odhad stanovuje?

Toho je...

...do výsledného čísla se promítá celá řada faktorů. Nelze tedy uvést jeden univerzálně platný návod, jak vypočítat odhad nemovitosti. Takže i populární kalkulačky, na které narazíte na internetu, berte s velkou rezervou.

Zatímco někde se za nejzásadnější parametr považuje hlavně výměra či dispozice, jinde hraje prim atraktivita lokality. A takto bych mohl pokračovat. Zkrátka: posouzení konkrétní nemovitosti je vždy striktně individuální.

Realitní odborník by proto měl do svých postupů zahrnout i vlastní zkušenosti a znalosti o realitním trhu. Protože jen tak vypracuje přesný odhad (= určí reálnou tržní cenu), který potřebujete. A který pak můžete klidně využít pro následný prodej - zjistěte, jestli můžete byt či dům prodat během dědického řízení.

4. Jak dlouho trvá vyhotovení?

U mě třeba jen pár hodin.

Doporučuji, abyste si informaci o termínu dodání zjistili s předstihem. Pokud už dědické řízení probíhá nebo je "na spadnutí", obraťte se na realitní kancelář a objednejte si odhad ceny nemovitosti. 

5. Kolik profesionální odhad stojí?

Pár stovek až několik tisíc.

Cena za odhad nemovitosti se u jednotlivých realitních specialistů pochopitelně liší.

Liší se nejen rychlostí zpracování, ale například i garancí vrácení peněz nebo bonusovými materiály.