7 důvodů, proč v životě nestíháme.

24.11.2019

Ačkoli je podnikatel, KEVIN SYSTROM chce, aby jeho život měl více barev než jen tu jednu nádhernou barvu pracovního úspěchu. Chce v životě stihnout víc. Ale to podle něj nezbytně neznamená, že je nutné víc spěchat.

Viděli jste někdy křečka v běhacím kolečku?

Čím rychleji utíká, tím více se kolečko točí.

Běží klidně celý den. Večer odpadne a zjistí, že oproti včerejšku nepopošel ani o píď. Je pořád na stejném místě.

Zažíváte to? Dřete pro lepší výsledky, více času s rodinou, ale posuny jsou malé, nebo spíše žádné? Čím víc dnů takto promarníte, tím víc naopak ztrácíte motivaci, energii?

Přemýšlíte, jak změnit život, aby se z něj barvy nevytrácely? Cítíte se už někdy před vyhořením a míváte pocit typu "ještě jeden e-mail" / "ještě jeden telefonát" / "ještě jedno takové jednání" ... "a zhroutím se"? Nebo Vás znervózňuje, že si musíte do noci svítit nad prací, odkládat chvíle s dětmi, partnerem, setkání s přáteli, že nemáte vlastně žádný volný čas pro sebe?

V průměru tři ze čtyř lidí zažijí, byť krátkodobě, syndrom vyhoření - jako by nic nemělo smysl. Kevin, který je zakladatelem Instagramu, hovoří o sedmi nejčastějších "zadřených brzdách" i receptu, jak je uvolnit. Předně však říká: "Hlavně si přestaňte namlouvat, že to, jak pracujete, tak musí být, že natolik tvrdá je každá práce a že je správné se v každém okamžiku obětovat pro druhé. To jsou jen řeči. Ukážu Vám, jak vzít pomyslnou křídu a nakreslit kolem sebe neprostupnou čáru. Ta bude od této chvíle vyznačovat hranici Vaší budoucí produktivity a zároveň radosti ze života i práce. To ale znamená, že už nebudete stejně 'zodpovědně' odepisovat na všechny příchozí maily a přijímat schůzku s každým, kdo si o ni řekne. Přestanete být pouhým automatem, a tím získáte více prostoru pro sebe a činnosti, na kterých opravdu záleží. Začnete zvládat více důležitého a zároveň nebudete muset litovat, že ignorujete své hlavní hodnoty, čímž ušetříte další spoustu energie."

Podle Kevina Systroma tuto pomyslnou mentální mez vykresluje sám mozek. A to tím, že pochopí základní větu: Čas je investiční produkt. Náš čas je investice do budoucna.

Stejně jako poslední peníz, o který nesmíme přijít, začneme čas investovat pouze do toho, co má skutečný smysl. Co bude už za čárou? Jaké chyby začnou patřit minulosti?

1. chyba: Nemáme jasně určeno, co a jak dlouho máme dělat

"Pokud nemáte ponětí, jak správně investovat svůj čas, pak ho zřejmě neinvestujete do svých priorit. Protože to byste si správností této investice byli jisti," říká Kevin. Člověk podle něj ztratí cit pro čas tím, že si s ním najednou neví rady. Marní ho, a teprve zpětně si uvědomuje, že je to špatně. Něco na způsob večerního ujídání sladkého a následného zděšení nad sebou samým.

"Tato koupel ve vlastních výčitkách je hořký, ale očistný proces. Učí nás, že opravdu žádný čas, který jsme kdy promarnili, nevrátíme zpátky. Odečetl se od času, který nám celkově zbývá." Kevin po této koupeli doporučuje tento paměťový záznam vypustit z hlavy. Prostě promarněnou minulost už nikdy neřešit a raději soustředit energii na to, co bude. "Pište si jak to, co Vás čeká, tak to, co jste ten den dělali. Stačí to v bodech. Při večerní inventuře začnete rozumět tomu, kde ztrácíte čas, a co je tedy potřeba upravit."

2. chyba: Dovolujeme ostatním, aby nám kradli čas

Kevin Systrom varuje před celými armádami marketérů, kteří dnem i nocí přemýšlejí, jak upoutat lidskou pozornost. Kdyby mohli, prý by uzmuli celý náš čas a naplnili jej reklamou; nenechali odpočinout náš mobilní telefon ani zvonek u dveří. "Nikdy nebudete trpět nedostatkem lidí, kteří budou usilovat o Váš čas. Na jedné straně ti, kteří neustále prudí, že málo pracujete, na druhé straně ti, kteří neustále prudí, že příliš pracujete. Nadřízení, kolegové, rodina i přátelé, všichni chtějí Váš čas."

Podle Systroma existuje jediné dělítko - to, co je důležité pro nás. Tomu říkat ano. Všemu zbývajícímu ne. Jestliže tomu, co pro nás není důležité, nedokážeme říkat ne, také nám nemusí zbýt dost času na to, čemu jsme chtěli říkat ano.

3. chyba: Upozaďujeme hlavní lidi svého života

"Vaše práce nikdy nebude v takovém stavu, aby byla úplně hotova. Celou kariéru se budete nacházet uprostřed hořících termínů. Staré výsledky budou vytvářet nové mety a nové úkoly se budou navzájem křížit všemi směry," podotýká Systrom s tím, že čím více času trávíme prací, tím méně důvodů cítíme pro společný víkend s rodinou, koncert s přáteli, sváteční večeři s rodiči. Čemu se totiž věnujeme nejvíce, to nám připadá důležité nejen teď, ale i za chvíli.

"Přitom rodina na rozdíl od kariéry nikdy nestojí a nepadá s jedním projektem. Nehledě na to, že s blízkými lidmi se cítíme naplněnější a stabilnější. Musíme dbát o toto důležité vyvážení. Mějte rodinu nebo přátele denně ve svém diáři. Jakýkoli čas s nimi posílí Váš vzájemný vztah."

4. chyba: Vynecháváme volný čas

"Dát si pauzu od všední rutiny umožňuje snížit stres a získat nadhled. Lidé, kteří opomíjejí svou dovolenou, se s každým šlápnutím propadají hlouběji do bažiny. I zanedbatelný problém se pro ně časem stává stresujícím, protože jejich hledí, zúžené pouze na práci, vidí v práci veškerý svět. Tudíž v pracovních neúspěších konec světa."

Kevin Systrom argumentuje i studií, při které bylo dlouhých 9 let zkoumáno 12 000 respondentů. U těch, kteří si nevybírali dovolenou, se zvýšilo riziko srdečních příhod o 32  procent. "Doporučuji dovolenou plánovat. Čím později ji totiž řešíte, tím větší sklon máte nebrat si ji vůbec a odložit ji na další rok. Snažte se vyvažovat. Produktivitě člověka napomáhá nejen práce, ale paradoxně i odpočinek."

5. chyba: Zanedbáváme zdraví

Kevin Systrom si zakládá na třech pilířích: každý den dostatečně spát, zdravě jíst a pravidelně cvičit. "Nejenže to zvyšuje míru pohody, energie a vnitřního štěstí. Navíc čím spíše se proaktivním přístupem vyhýbáte nemocnicím, lékům a chronickým problémům, tím lépe kontrolujete svůj život. Vytvořte si každodenní návyky pro cvičení a zdravý životní styl. Každý den je to jenom malý vklad, ale v součtu přináší vysoké dividendy."

6. chyba: Nadměrně škudlíme

Všechno má své meze. Podle Kevina se to ukazuje i v otázce peněz. "Vždy jsou lépe zainvestované v našich aktivitách nebo hodnotách než pasivně v nějakých papírových listinách. A čas je tou nejdůležitější komoditou: Jet na vzdálené místo vlastním autem je možná výrazně dražší než vlakem, ale v cíli jste rychleji. Bydlet blíž práci může znamenat vyšší nájem, ale také jste dříve doma nebo v práci. Čas Vám ušetří úklidová služba nebo objednávka nákupu přes internet. Vydělávejte proto, abyste si kupovali více času a více energie. Na konci života nebudete nic postrádat tolik jako čas a energii."

7. chyba: Neznáme sami sebe

Podle Kevina Systroma má nejvíce zadřenou brzdu ten, kdo sejde z vlastní cesty. Tehdy neví, kdo vlastně je, co jej baví a čeho chce dosáhnout. "Děje se to obvykle tehdy, když člověk sám sebe ztratí z dohledu. Zapomene, co jej bavilo a vracelo do života. Mohou to být obyčejné procházky, čtení, meditace, koníčky, cvičení, nebo pouhé pozorování hvězd - cokoli, co máte rádi. Snažte se proto co nejvíce žít tím, co Vás samotné definuje. Protože když nevíte, kdo jste, je těžké, abyste se cítili dobře, platně, úspěšně, natož abyste na svých přednostech postavili své zlepšování."