7 znamení, že v sobě ukrýváte podnikatele.

10.02.2019

Nosíte v hlavě nápad, ale nevíte, zda jste schopni ho sami uskutečnit? Dostali jste nabídku na účast v podnikatelském projektu, ale nejste si jisti, když nemáte žádné podnikatelské zkušenosti? Jenže jak jinak než nabráním zkušeností lze zkušenosti získat? "Co když na to nemám?" zněla první úvaha téměř všech podnikatelů. A přesto to zkusili. Co je nakonec přesvědčilo, aby se odvážili? A jaká znamení by se měla stát broukem ve Vaší hlavě?

1. Nesedíte v koutě

Nedokážete jen sedět, koukat, poslouchat a kývat. I jako zaměstnanec neustále něco vymýšlíte a navrhuje změny, inovace - jiná věc ovšem je, že například ve velké korporaci nemáte šanci je prosadit bez posvěcení všech nad Vámi. Demotivuje Vás to, ale současně štve. Někdy se proud nápadů zdá nekonečný.

Jednou přijde bod zlomu. Zjištění, že nemáte dostatek prostoru pro svou vynalézavost, originalitu a kreativitu. Zaměstnání Vás přestává naplňovat a nespokojenost narůstá.

2. Problém s autoritami

Od mládí dyslektik, přesto dnes šestý nejbohatší Brit, sir Richard Branson, říká: "Ten okamžik, když si poprvé pomyslíš, že šéf je idiot a dělal bys to lépe, je znamením, že jednou začneš pracovat na sebe."

V pozici zaměstnance se už cítíte stísněně jako rostoucí plod v mámině břiše. Chcete ven. Už nemáte rádi, když Vám někdo říká, co máte dělat, a přímo nesnášíte, když se Vám někdo snaží poroučet, jak to máte dělat.

Máte tak velký problém s přijímáním příkazů, že ve Vás vyvolávají negativní emoce, které se snažíte někdy méně, někdy více úspěšně potlačovat a nedávat najevo.

A tady přijde Bransonův pocit, že Váš šéf není na svou pozici ten správný člověk a že byste jeho úlohu zvládli mnohem lépe. Nicméně současně se Vám protiví firma jako celek a procesy v ní zavedené.

3. Oceňujete a přejete úspěch

Pociťujete, že Vás zajímají byznysové superstar a successtory Stevea Jobse nebo Billa Gatese, ale nejen oni, také pokukujete po malých podnikatelech ve svém okolí.

Pokud se někdo, koho znáte, rozhodne podnikat, vyzvídáte a pokud mu úspěch přímo nepřejete, přemýšlíte alespoň o tom, jak je v úsilí podpořit - jak se připojit.

4. Sebevzdělávání máte v krvi

Odkládáte noviny, vypínáte projevy politiků, začínáte žít více ve svém skutečném světě. Snažíte se aktivně rozhodovat o náplni svého volného času. Jeho velkou část věnujete svému rozvoji - čtete, zajímáte se o dění v konkrétním oboru, navštěvujete kurzy a podobně. Zkrátka se snažíte rozšiřovat si obzory a neustále na sobě pracovat.

A to ještě nevíte, že podnikání je celoživotní vzdělávání, takže se Vám tato vlastnost bude hodit.

5. Dbáte na disciplínu a zásadovost

Vadí Vám chaos, nedochvilnost, zakládáte si na pozitivních návycích. Každá věc má mít své místo, a to i ve Vašem životě.

Rozhodujete se racionálně, všechno děláte na sto procent, protože žádný jiný výsledek nepovažujete za dostatečný, a vlastně to ani jinak neumíte.

Umíte dobře plánovat a stanovujete si cíle, které plníte. Nevymlouváte se, a to ani sami sobě.

6. Milujete výzvy

Jste chytlaví. Někdo Vás provokuje a Vy se hecnete. Baví Vás zkoušení. Když vidíte lanový park, prostě ho zkusíte. Když vidíte lezeckou stěnu, prostě jdete vstříc pádům.

Zjišťujete, že Vás výzvy, i když spojené zprvu s chybami a posměchem, dokážou posunovat dál, proto je stále aktivněji vyhledáváte. Možná je vnímáte jako zpestření svého všedního zaměstnání.

A hlavně: Jakmile se pustíte do takového "projektu", ztrácíte pojem o čase a vložíte do něj maximum úsilí i soustředění. Hlavně chcete konečně uspět.

7. Nevzdáváte se předčasně

Neúspěch Vás nezastaví, snažíte se ho vnímat jako cennou zkušenost a ponaučení, jak to příště udělat jinak a lépe.

Je paradoxní, že s dalšími pokusy jste opatrnější. Neriskujete naslepo, jste stále uvážlivější, ale máte současně vyšší toleranci k riziku. Máte totiž na paměti, že kdo nic neriskuje, nic nezíská.

Co Vás však okolí neslyší říkat, jsou slova Neumím a Nejde. Tušíte, že v podnikatelském překladu znamenají jen Zatím neumím a Zatím nejde.

Víte, jak je snadné říci, že něco neumím nebo že něco nejde. Vy ale nevolíte snadnou cestu ven, chcete rébusu přijít na kloub.

Ano, tak to začíná...