854 věřitelů chce po zkrachovalé skupině EMTC 1,8 mld. Kč.

26.09.2020

Městský soud v Praze prohlásil konkurz na skupinu EMTC Tomáše Bárty. Do insolvenčního řízení se přihlásilo celkem 854 věřitelů s celkovými pohledávkami ve výši téměř 1,8 miliardy korun. Podstatnou část z nich tvoří investoři do dluhopisů skupiny.

Rozhodnutí soudu o konkurzu skupiny EMTC-Czech předcházelo přezkumné jednání. V něm byl shrnutý dosavadní průběh insolvenčního řízení, do kterého se přihlásilo celkem 854 věřitelů. Celková výše jejich pohledávek činí 1 795 137 022 korun. Podstatnou část z nich tvoří právě investoři do dluhopisů, které EMTC vydávala.

"Šance na jejich vypořádání je ale zcela mizivá. Dosavadní výši majetkové podstaty skupiny EMTC odhaduje insolvenční správce na dva miliony korun. Výuková aplikace Lipa learning, na kterou Bárta lákal dluhopisové investory, bude totiž zahrnuta do insolvenčního řízení společnosti Lipa Learning, s.r.o., která je mimochodem také v úpadku," uvádí Marek Hermann ze serveru Rizikovedluhopisy.cz, který kauzu sleduje od samého začátku.

V konkurzu skončily nedávno i další firmy ze skupiny EMTC podnikatele Bárty. Jedná se o společnosti EMTC - Real Estate a.s., EMTC - Business s.r.o. K tomu, aby se řešil jejich úpadek konkurzem, vyzval v srpnu 2020 soud samotný Bárta, který čelí insolvenčnímu řízení také na vlastní osobu.

Šance věřitelům nedává ani konkurzní správce EMTC

Prohlášením konkurzu přechází oprávnění nakládat s majetkovou podstatou skupiny plně do rukou insolvenčního správce Jaroslava Brože. Ten již dříve k úpadku společnosti uvedl, že "o reorganizaci dlužníka nelze vůbec uvažovat". Společnost je totiž podle něj zcela nefunkční. To znamená, že nemá žádné zaměstnance...