Apple sídlí v jedné z nejdražších budov světa.

07.11.2019

Apple na konci roku 2017 definitivně dokončil stavbu svého velkolepého sídla. Nové ústředí společnosti se rozkládá na ploše 71 hektarů a do práce zde dochází 12 tisíc lidí. Apple si hodně zakládá na udržitelnosti a proto je nezbytnou součástí celého areálu obrovský park, který obklopuje kruhová budova. Když společnost své nové sídlo stavěla, uvádělo se, že Apple Campus 2 bude stát 5 miliard dolarů.

Nyní se ukázalo, že tyto předpoklady nebyly tak daleko od pravdy. Odhadce totiž hodnotu futuristické budovy stanovil na 4 miliard dolarů. V přepočtu tedy impozantních 90 miliard korun. Samotná budova má hodnotu 3,6 miliardy. Zbytek poté tvoří počítače, nábytek a dalšího vybavení kanceláří. Celkově tak byla hodnota Apple Park odhadnuta na 4,17 miliardy dolarů.

Odhad byl zpracován díky prohřeškům Applu z minulosti, kdy se firma vyhýbala placení daní z nemovitosti. Stanovení hodnoty přitom podle odhadce nebylo vůbec jednoduché. Téměř každý kus vybavení nebo materiálu byl totiž dodán na zakázku. "V konečném důsledku je to však pořád kancelářská budova a tak jsme na ni nakonec byli schopni nalepit cenovku," okomentoval svou práci odhadce. Posudek mimo jiné potvrdil, že Apple Park se může zařadit mezi vůbec nejdražší budovy světa. Stavbu v Kalironii překonává například newyorské One Trade Centre nebo dubajské mrakodrapy.