Jak vyvážit práci a ostatní hodnoty?

13.10.2019

Bouřlivé ohlasy vyvolal můj článek Den, kdy jsem svůj život zbavil stresu o muži, který upadl do klinické smrti pro absolutní podřízení svého života práci a výsledkům. Vyprávěl o tom, jak s námi tělo komunikuje, jak nás varuje i jak se dokáže zachránit. Ale musíme mu pomoci.

Čtyři nožky

Kdo čte můj magazín, ví, že práce s úspěšnými lidmi je pro mě nejtěžší. Kdo má úspěch v práci, a tato práce je pro něj náboženstvím, věří, že jde správnou cestou, a to přesto, že již dávno zanedbává ostatní hodnoty, rodinu především. On to nevidí, necítí, protože energie mu zatím nechybí - čerpá ji přece z úspěšných výsledků své práce. Nedá se přesvědčit...

Pracuji s úspěšnými lidmi už patnáct let. Do příchodu globální krize v roce 2008 mi nikdo z nich nevěřil, že by měli hledat čas i na rodinu, koníčky, zdraví. Pak krize přišla a úspěšní lidé ztratili zdroj energie. Výsledky šly dolů, bohatství taky. Někteří si brali život ne proto, že se z miliardářů stali milionáři, protože oni věděli, jak z milionů znovu udělat miliardy, ale neměli sílu, motivaci, radost. Doma se rozhlédli a - byli tam sami. Tehdy mi uvěřili, že život je jako židle. Stojí-li na jediné nožce, třeba pracovní, pak podlomí-li se, člověk padne na dno. Pokud však existují další nožky, vedle práce například rodina, přátelé, vlastní koníčky, pak podrží člověka nad vodou, než se pracovní nožka opraví.

Mnozí pracanti si myslí, že úspěch v práci jim zajistí rovnováhu v životě. Je to naopak: rovnováha v životě jim zajistí úspěch v práci. Pracovní úspěch je jen jedna z hodnot v životě.

Při Setkáních pro velké firmy mi často stačí jediná věta z Darwinovy teorie O původu druhů, která vysvětluje i evoluci člověka: "Základem je rovnováha."

Chce-li totiž člověk efektivně chodit, běhat nebo plavat, musí vyvážit pohyb končetin.

Chce-li zdravě jíst, musí vyvážit obsah talíře - mít na něm od každého něco.

Chce-li sportovec nabírat svaly, musí nejen správně trénovat, ale také správně odpočívat.

"Nepráce" dodává energii práci. Někomu to zní jako paradox, ale pak zapomněl, že život je změna. Příliv a odliv, noc a den, čtyři roční období, to všechno posouvá přírodu. Pokud všechno stavíme na jediné hodnotě, vlivem změny se jednoho dne zhroutí.

Ve Vánočním Speciálu je proto zvláštní část věnována i těm, kteří nevědí, jak zachránit zhroucený vztah, zdraví nebo jiné hodnoty, protože příliš kladli důraz jen na práci. Nebo kteří poznali domino efekt: se zhroucením rodiny jsou nepoužitelní i v práci. Stačilo totiž povalit první kostičku a složily se všechny, o jejichž pevnost se dlouho nestarali.

Mezi mými klienty je mnoho těch, kteří "vyhořeli". Kteří tak dlouho seděli nad prací, až přestali být produktivní. Kteří věnovali práci všechen čas, jen aby šli druhým příkladem, a pak zjistili, že druzí nestojí o takový příklad, kdy by svůj veškerý čas věnovali jen práci.

Někteří se k Vánočnímu Speciálu ani nedostanou, protože jim ho pod stromeček už nemá kdo nadělit. Někteří mají to štěstí, že stále milující osoby kolem sebe mají.

Na internetu tedy uvedu alespoň absolutní základ - pět jednoduchých myšlenek, které je dobré vzít v potaz:

1. Nemusíš se oddělat, abys byl v životě úspěšný.

Mnoho lidí si myslí, že k úspěchu povedou dlouhé noci plné práce. Je to mýtus. Skutečně úspěšní lidé nepracují těžce, ale pracují chytře. I ti, kteří pracují fyzicky, především vědí, jak být efektivní v nakládání se silami. Nejdou takzvaně přes závit. Ve Vánočním Speciálu ukazuji metody, jak ušetřit mnoho času jinými způsoby práce.

2. Nikdy neucítíš opravdovou spokojenost v práci, nebudeš-li spokojen v životě.

Máme-li rozbitý vztah, těžko se soustředíme na práci. Jsme-li nemocní, nemáme energii a náladu na nic. Z toho plyne, že veškeré štěstí nepřichází zvenčí, ale vychází zevnitř. MY musíme být nejdříve spokojeni s hodnotami svého života a jejich naplňováním, abychom pak s úspěchem v kterékoli z těchto částí byli sami šťastní. Přijdeme-li frustrováni také z práce, odkud vezmeme energii? Kde nalézat zdroje v sobě, uvedu ve Vánočním Speciálu.

3. Zhroucení práce neznamená zhroucení života, ale zhroucení zdraví Ti život vzít může.

V psychologii se používá teorie Pěti míčků. Znáte ji?

Představme si sebe jako žongléra, který musí udržet ve vzduchu pět míčků. Jejich názvy jsou Práce, Rodina, Přátelé, Zdraví a Duše.

  • Práce = náš čas na seberealizaci a vydělávání
  • Rodina = náš čas na bližní-příbuzné
  • Přátelé = náš čas na bližní-nepříbuzné
  • Zdraví = náš čas na očistu těla i mysli
  • Duše = náš čas na sebe, své emoce

Ty míčky ale nejsou shodné.

Míček Práce je gumový - takový ten "hopík". Když ho upustíme, vyskočí zase zpět. Říká, že když jeden den ztratíme výsledky, druhý den je můžeme obnovit.

Ostatní čtyři míčky - Rodina, Přátelé, Zdraví a Duše - jsou ale ze skla. Když upustíme kterýkoli z nich, roztříští se. Sice ho můžeme zkusit slepit, ale už nikdy nebude jako dřív.

Když té hře porozumíme, dospějeme k vyváženosti života. A také k tomu, že žonglovat s těmi míčky vyžaduje pravidelný rytmus. Na první pohled se zdá náročný a otravný. Avšak nakonec zjistíme, že ten rytmus je příjemný, osvobozující a že nás chrání.

4. V životě nemůžeš mít všechno, co Tě napadne, ale můžeš mi všechno, co je pro Tebe opravdu důležité.

Život, a je to naše velké štěstí, je o prioritách. Nemůžeme dosáhnout všeho, co si přejeme, ale můžeme dosáhnout všeho, co je pro nás prioritní.

Přepracovaní lidé po různých formách kolapsu zjišťují, že toho prioritního není moc - a kolik úplně zbytečného do té doby pronásledovali (viz příběh Martina Ditmara).

Neříkejme, že máme méně času než jiní. Den každého z nás trvá stejně - dvacet čtyři hodin. Pokud věnujeme čas něčemu jinému než tomu, co je pro nás prioritní, není to chyba nedostatku času. Máme DOST času na všechno, co je naší prioritou.

5. Nepleť si úspěšnou kariéru a úspěšný život

Úspěšný je takový život, který bychom v jeho poslední sekundě nechtěli vrátit, měnit. Jen takový byl žit bezezbytku, je naplněn všemi barvami, to znamená jsou v něm prohry, pak sebepřekonání a výhry. Jsou v něm chyby, ponaučení, zkušenosti. I třeba ta, že peníze jsou určeny pouze pro život na tomto světě. A sláva je polní tráva.

Co po nás na světě zůstává, je především příklad. Třeba svým dětem ukazujeme, jak má či nemá smysl žít. S podlomeným zdravím nebo rozvráceným soukromím mnoho inspirace ke štěstí nepředáme.

Seberealizace je důležitá. Odemyká náš potenciál, posouvá naše limity, umožňuje nám být užiteční. Ale není jen pracovní a není jen finanční. Chudý je ten, kdo na konci života má jenom peníze.

Proto budujme sebe, ale i další hodnoty. Zesilujme všechny nožky naší židle. Jak? Právě o tom je Vánoční Speciál - neobvyklý dárek, který pod stromečkem může vypadat jako nic, ale v klíčových okamžicích může pro člověka znamenat úplně všechno. Tak ať pomůže!