Banky tlačí klienty k delším fixacím hypoték. Se stejným úrokem na 20 let.

09.08.2019

České finanční domy objevují kouzlo dlouhých hypotečních fixací. Výrazný pokles nákladů na dlouhodobé zdroje, ze kterých banky poskytují hypotéky, umožnil některým z nich sjednotit sazby za krátké i dlouhé fixace a získat klienta na delší dobu.

Opatřit si peníze pro financování půjček na bydlení je navíc pro hypoteční ústavy na delší dobu dokonce levnější. Banky za to vděčí anomálii na finančních trzích typické pro fázi ekonomiky poblíž vrcholu hospodářského cyklu, totiž klesající ceně peněz v závislosti na délce půjčky. 

"Sjednocením výše sazeb bez ohledu na délku fixace reagujeme na zvýšenou poptávku klientů po delších fixacích. Historicky byly delší fixace zpravidla dražší než kratší," uvádí mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek. Obdobné zprávy zaznívají i z dalších bank.

"Fixace od osmi do dvaceti let tvoří již dvě třetiny z nově poskytovaných hypoték," říká Filip Hrubý z České spořitelny. "Většinu hypoték poskytujeme na dlouhých fixacích," potvrzuje Petr Plocek z UniCredit Bank, která má taktéž jedinou sazbu pro všechna období.

Podle odhadu poradců poskytnou banky v Česku kolem čtyřiceti procent hypoték s fixací na pět a více let. Z trhu zároveň prakticky zmizely půjčky s plovoucí úrokovou sazbou, takzvané floaty.

Jistou nesnáz pro banky při delších smlouvách představují dosud nevyjasněné podmínky týkající se sankcí při předčasném splacení. Některé z bank, jako třeba Hypoteční banka, proto dlouhé fixace v poslední době mírně zdražily. "Rozdíly jsou přesto podstatně nižší než dříve.

Delší fixace nabízejí také příslib vyšších marží. Zatímco banky nyní za zajištění tříletých zdrojů na poskytování hypoték zaplatí ročně dvě procenta, desetileté peníze seženou podle agentury Thomson Reuters za roční sazbu 1,8 procenta, tedy o desetinu levněji.

"Na trzích momentálně nefunguje jinak obvyklé pravidlo, kdy věřitel za půjčení peněz požaduje prémii tím vyšší, na čím delší dobu půjčuje," uvádí hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. Do normálu se podle něho trh vrátí buď propuknutím recese, nebo rozptýlením růstových obav a pokračováním ČNB v seriálu zvyšování základních sazeb.