Banky ve velkém zvyšují úroky na spořicích účtech.

08.12.2021

Ještě před pár týdny bylo úročení spořicích účtů u většiny bank mizivé, jen nepatrně nad nulou. Poté co Česká národní banka zvýšila na začátku listopadu úrokové sazby na 2,75 procenta, se ale banky začaly po letech úrokového půstu předhánět, kdo dá klientům víc.

Vklady obyvatel v bankách, v korunách i cizí měně, překonaly v srpnu hranici tří bilionů korun. V září podle statistiky České národní banky (ČNB) vklady dále stouply o téměř 10,6 miliardy korun. Většinu peněz drží Češi na běžných nebo spořicích účtech. A právě u těch se nyní skokově zvyšují úrokové sazby. 

Většina bank tak reaguje na rozhodnutí centrální banky, která nedávno úrokovou sazbu zvedla z 1,5 procenta na 2,75 procenta. Sazba znamená, že banky nyní své volné prostředky u ČNB ukládají právě s tímto výnosem. Mohou se tak s klienty podělit. A řada z nich tak již udělala nebo v brzké době udělá, každá ale po svém.

Například Česká spořitelna zvýší od 1. prosince úročení spořicích účtů z 0,2 % na 1,5 %. Nabídka platí pro klienty s účtem Plus a klienty služby Erste Premier a Erste Private Banking.

"Cílem zvýšení úročení je především motivovat klienty k tvorbě krátkodobé finanční rezervy. Spořicí účet využívá více než 1,8 milionu klientů, což představuje 90 % primárních bankovních klientů spořitelny. Odpovídající finanční rezervu má však zhruba jen polovina z nich," uvedl tiskový mluvčí banky Filip Hrubý.

 Roční úroková sazba 1,5 % platí pro zůstatek do limitu stanoveného podle typu spořicího účtu. Je to 200 tisíc, 400 tisíc nebo milion korun. Nad tyto sumy klesá úrok na 0,01 %.

Také ČSOB zvýhodnila od 10. listopadu klientům úročení hlavních spořicích a termínovaných účtů. U produktu Duo Profit se sazba zvyšuje ze 2 % na 2,5 %, Spoření s bonusem do 250 tisíc má nově roční sazbu 1,5 %, sazba u spoření pro děti se zvedla o procento na 1,5 % a u termínových účtů je zvýšení zhruba o procento.

"Reagujeme na vývoj tržní situace a zvyšujeme úrokové sazby našich vkladových produktů. Klientům tím pomáháme více zhodnotit jejich úspory. Z dlouhodobého pohledu však obvykle nejlepší zhodnocení přinášejí našim klientům například dlouhodobé či pravidelné investice do podílových fondů," uvedl Jan Sadil, člen představenstva ČSOB.

Air Bank od 22. listopadu zvyšuje bonusové úroky na spořicím účtu. Nově mohou klienti získat bonusovou sazbu 1,5 % ročně u vkladů do 250 tisíc korun. Vklady na spořicím účtu od 250 tisíc do jednoho milionu korun bude banka dál úročit úrokem 0,1 % ročně a vklady nad milion korun úročeny nejsou.

Příklad úročení (roční sazba 1,5 %) spořicího účtu při počátečním vkladu 50 tisíc a měsíční úložce 5 tisíc korun (částky jsou v korunách)

Úročení přes dvě procenta nabízejí menší banky. Například Expobank nastavila úrokovou sazbu na běžném účtu NEO na 2,01 % ročně, a to na celý zůstatek a bez podmínek.

Banka Creditas zvýšila úročení u Spořicího účtu+ na 2 % pro část vkladu do 350 tisíc korun a na 1 % pro vklad nad tento limit. Sazba u spořicího vkladu s výpovědní lhůtou 1 měsíc je 2,1 %. Trinity Bank zvýšila roční sazbu na spořicím účtu na 2,08 % bez omezení výše vkladu i dalších podmínek.

Inflace citelně ukrajuje z úspor

Moneta Money Bank zvýšila úročení u ročního termínovaného vkladu. Klienti u dvanáctiměsíčních termínovaných vkladů mohou úročit své úspory sazbou 2,5 %, a to bez jakéhokoliv omezení výše vkladu. Až doposud nabízela banka u stejných typů termínovaných vkladů sazbu 1,25 % u vkladů do pěti milionů korun, nad tuto částku se pak úroková sazba zvyšovala na 1,50 %. U spořicích účtů je to nově také 2,5 % do jednoho milionu korun.

Banka očekává, že do konce roku 2021 dojde pravděpodobně k dalšímu zvýšení základních úrokových sazeb ze strany České národní banky. "Tento razantní přístup ČNB vnímáme jako potvrzení její nezávislosti i soustředěné snahy zmírnit dopady tempa inflace a zajistit stabilitu finančního sektoru v Česku," uvedl předseda představenstva banky Tomáš Spurný.

Inflace, která úspory Čechů znehodnocuje, letí poslední měsíce nahoru. V říjnu dosáhla už 5,8 %. Takže ani vyšší sazby na spořicích účtech peníze neochrání.

"Úročení spořicích účtů se dlouhodobě pohybuje pod hranicí inflace v celé Evropě. Spořicím účtem nelze porazit inflaci, nicméně vytvoření krátkodobé rezervy je klíčovou podmínkou, aby klienti mohli začít využívat investiční produkty, které představují skutečně efektivní zhodnocení úspor a nástroj pro tvorbu dlouhodobé finanční rezervy," říká Roman Choc, šéf investičních a spořicích produktů České spořitelny.

Jak doplňuje Martin Mašát ze společnosti Partners, spořicí účty i nadále zůstávají přístavem pro ultrakonzervativní klienty, kteří chtějí od bank aspoň nějaký úrok a přitom potřebují mít připravenou hotovost pro nenadálé výdaje.

Projděte si aktuální nabídku bank v přehledové tabulce: