Bitcoin ztrácí hodnotu bleskovou rychlostí. Klesla už pod magickou hranici.

21.11.2018

Milovníci kryptoměn budou moci již zanedlouho pomyslně oslavit první výročí od momentu, kdy Bitcoin dosáhl své nejvyšší hodnoty v historii. Kryptoměna v prosinci minulého roku stála 20 tisíc dolarů a lidé měli dojem, že růst nedokáže nic a nikdo zastavit.

Naneštěstí, už od poloviny ledna tohoto roku situace na trhu mnoho lidí probrala z euforie. Bitcoin mezitím pomalu ztrácel hodnotu a nejkritičtějšího bodu dosáhl minulý týden, když se hodnota náhle propadla o 1000 dolarů.

Chaos na trhu lze způsobil rozkol v kryptoměně Bitcoin Cash, ale dnes se na internetu objevily informace z vyšetřování amerických úřadů. Zprávy hovoří o tom, že loňský nárůst ceny Bitcoinu na zmíněných 20 tisíc dolarů mohl být vytvořen podvodným způsobem a mohla ho ovlivnit burza Bitfinex prostřednictvím stabilní kryptoměny Tether.

Ať už je to jakkoli, investoři určitě neprožívají nejkrásnější období. Po minulém tisícovém propadu se pád nezastavil a situace nebyla stabilizovaná tak, jak by si mohli experti přát. Namísto toho cena klesala i nadále, a tak za posledních 7 dní Bitcoin ztratil zhruba 30 procent své hodnoty.

Poprvé za poslední rok spadl pod magickou hodnotu 5000 dolarů a v úterý pád na chvíli dosáhl alarmující hranice 4237 dolarů. Naposledy přitom Bitcoin dosahoval hodnoty pod 5000 dolarů ještě v polovině října 2017, takže nikdo neví, jak se bude situace vyvíjet.

V prosinci by měla být spuštěna kryptoburza Bakkt, za kterou stojí společnost provozující newyorskou burzu cenných papírů, a tak si investoři myslí, že se stav trhu náhle otočí.

Nelze však předpovědět, zda Bitcoin do té doby nespadne ještě výrazněji. Samotná hlavní kryptoměna není jediná digitální mince, která zaznamenává radikální propad. Ethereum zaznamenalo propad na směšných 136 dolarů, Litecoin se zase prodával za 34 dolarů.