Bydlíš u rodičů a chceš se osamostatnit?

11.01.2019

Vlastní bydlení je prioritou každého odpovědného jednotlivce nebo páru. Nikdo nechce zůstat na krku rodičům. Co třeba udělat proto, abychom jednou provždy vyřešili toto dilema? V článku jsme shrnuli nejdůležitější rady jak začít s vlastním bydlením a osamostatnit se.

Nejprve udělejte rozhodnutí, které Vám pomůže se osamostatnit

Prvním krokem je správný mít postoj, který je klíčový k této radikální životní změně. Ano, většině lidí vyhovuje, že jim má kdo vyprat, vyžehliť, navařit a u některých i uklidit. Dokonce se setkáváme i s tím, že rodiče za to ani nic nechtějí, tak proč dělat změny? Je třeba si uvědomit, že čím dříve to člověk změní, tím spíše převezme odpovědnost za sebe. Čím větší odpovědnost, tím rychleji dospějeme a s tím jsou spojeny další výhody. Nejdůležitějším benefitem je, že máme svobodu. Můžeme si dělat věci po svém a nemusíme se stresovat, kdo a kde nás sleduje a upozorňuje na věci, které neděláme dobře nebo vůbec. Všichni to známe. S větší odpovědností je spojena i změna myšlení a motivace najít si lepší práci či životního partnera. Samozřejmě výjimky potvrzují pravidlo ale pro ně není tento článek. Vždy se najdou i lidé, kterým vyhovuje bydlet s rodiči i do 50tky.

Začněte si spořit, případně investovat

Když už máme za sebou bod 1, čili vyřešen postoj a víme, že chceme dělat věci po svém, tak se posouváme do vyššího levelu. Tím je začít se finančně připravovat na vlastní bydlení. Dnešní situace na trhu je taková, že se nemůžeme spoléhat na to, že dostaneme 100% hypotéku v bance. Ideální je si tedy začít tvořit rezervu, která nám bude sloužit na dofinancování 10-20% z výše našeho budoucího bydlení. Na začátek je dobré si založit spořící účet nebo konzervativní (peněžní) fond, na který si budeme odkládat peníze, které budou spojeny s budoucím bydlením. Důležité je, aby byly tyto prostředky po ruce, když je budeme nutně potřebovat. Pokud to finančně vychází a jste přesvědčeni, že chcete resp. musíte na bydlení vzít hypotéku, tak je dobré začít rovnou i s investováním. Ptáte se proč? Odpověď je jednoduchá. Nikdo nechce splácet hypotéku 30 let a už vůbec nikdo nechce úvěr přeplatit dvojnásob. Investované peníze mají sloužit na dřívější splacení hypotéky a zlikvidování úroků vytvořenými budoucími výnosy.

Když už to dnes nemůžete s rodiči vydržet, tak zkuste podnájem

Jedním z řešení jak zjistit, zda dokážu splácet hypotéku nebo se osamostatnit je jít do podnájmu. Ano je sice pravda, že platím někomu jinému a pomáhám mu splácet jeho hypotéku, ale když si chci na začátek alespoň vyzkoušet, tak je to dobré řešení. Díky podnájmu člověk zjistí jaké je to fungovat bez rodičů, zda by zvládal sám nebo ve dvojici splácet hypotéku. Zároveň si potvrdí, že je lepší splácet své jako cizí (i když v zahraničí je to přesně naopak ale Slováci jsou přece jen jiná mentalita). To nejdůležitější je, že okusí zmíněnou svobodu a zjistí jaké je to dělat si věci po svém. Ze zkušenosti víme, že se málokdy chce potom vrátit zpět k rodičům.

Proč je dobré řešit bydlení hypotékou?

Na toto téma jsou různé názory. My se na to díváme tak, že bydlení, pokud je v dobré lokalitě má postupně stále větší hodnotu. Tím pádem se lze dlouhodobě prodat nebo pronajmout a zajistit si formu pasivního příjmu. Tím pádem tomu říkáme dobrá hypotéka nebo úvěr. Aktuálně jsou úrokové sazby v bankách stále dobré a byla by škoda je nevyužít. Koneckonců jsou stále i relativně dobré podmínky pro financování vlastního bydlení. I přes aktuální situaci se stále dají vybavit 100% hypotéky, ať už díky nemovitosti spojené s developerským projektem nebo hypotéky v kombinaci se spotřebním nebo stavebním úvěrem. Samozřejmě ne pro každého a v každé situaci, je to velmi individuální.

Zabezpečte si svůj příjem a vytvořte rezervu!

Když chcete klidně spát a mít jistotu, že si své vytoužené bydlení zrealizujete, tak uvažujte nad zabezpečením. Tímto pojmem mám na mysli pojištění a to zejména svého příjmu. To, co může ohrozit celou strategii a bydlení je ztráta příjmu, ať už z pohledu výpovědi v práci nebo nedejbože úrazu. Obě události jsou velmi nepříjemné a chvíli trvá, dokud je člověk vyřeší. Ztráta práce se dá poměrně rychle zajistit (zejména v dnešní době, kdy je množství pracovních nabídek). Zatímco si však najdete novou práci adekvátní předchozí, tak je dobré mít nějakou rezervu, ze které buď budete financovat samotné nájemné nebo samotnou hypotéku. Když se stane něco vážnější než je nemoc nebo úraz, tak je dobré to mít vybavené přes životní nebo rizikové pojištění. Jaké typy rizik a v jaké výši je nastavit vám poradí finanční odborník. Množství článků na toto téma najdete i na tomto portálu. Všichni víme, že hypotéka a všechny typy úvěrů jsou dědičné a pokud Vám záleží na rodině a nechcete jí ublížit nebo naopak jí chcete pomoci, tak je dobré mít úvěr krytý alespoň v případě smrti.

A jaký je další postup?

Když už máme vytvořené rezervy, kompletně zabezpečený příjem a jsme připraveni na změnu, tak je dobre zvážit zda chceme bydlet v domě nebo bytě. Toto téma by se dala obrovsky rozvinout a rozebrat do hloubky. Velmi záleží na tom, kde a jak jsme vyrůstali a jakou máme představu v budoucnosti. Každé má své klady i zápory. Z pohledu financí a dalších nákladů je bydlení v domě mnohem náročnější a proto je třeba zvážit své možnosti, případně se poradit s odborníkem.

Závěr

V článku je shrnuto jak se osamostatnit a připravit se na své budoucí bydlení. Každý z nás je individuální a jednotlivý postup může být odlišný a zároveň vyše zmíněné kroky mohou být i v jiném pořadí. Důležité je však nad každým jedním bodem přemýšlet a konzultovat ho s někým, kdo má s touto situací již zkušenosti nebo se tím rovnou i živí. Téma bydlení se týká postupně každého z nás, u někoho je to dříve a u někoho později. To co je klíčové je začít se na ni připravovat co nejdříve, což ušetří nejen peníze, čas ale zároveň pomůže předejít spoustě problémům.