České nemovitosti jsou stále více nadhodnocené.

02.06.2019

Podle České národní banky jsou ceny bytů nadhodnocené o 15 procent. Ještě na konci loňského roku to bylo jen deset procent. Centrální banka proto nařídila bankám navýšit své rezervy.

"Aktuální ceny nemovitostí nemusejí být z dlouhodobého hlediska udržitelné," tvrdí centrální banka. Přestože volí standardně mírnější slovník, rostou podle ČNB rizika propadu ekonomiky, což by mohly významně pocítit banky. Rozhodla se proto pro navýšení proticyklické kapitálové rezervy na dvě procenta.

Podle výkonného ředitele České bankovní asociace Pavla Štěpánka to banky bude stát desítky miliard. Odhadujeme, že objemově by to v absolutních hodnotách mohlo znamenat, že banky budou muset dát až desítky miliard korun na navýšení svých kapitálových rezerv, což omezí prostor pro vyplácení dividend," uvedl Štěpánek s tím, že rozhodnutí ČNB není nijak překvapivé.

Koruna včera většinu dne oslabovala proti dolaru i euru. V páru s dolarem až nad 23,24 USDCZK. Nakonec se ale utrhla, ztrátu smazala a dokonce mírně posílila až pod 23,12 USDCZK. Proti euru oslabovala o více než desetinu procenta až nad 25,84 EURCZK.

Dnes ráno se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,86 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,77 až 25,87 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 23,09 až 23,27 USDCZK.*

Z domácích dat dnes Český statistický úřad zveřejní konjunkturální za květen. V dubnu se celková důvěra v ekonomiku téměř nezměnila. Ve srovnání s dubnem loňského roku byly souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů nižší. 

Německá ekonomika se drží těsně nad nulou. Včera zveřejněná data ukázala, že německý hrubý domácí produkt (HDP) v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl dle očekávání o 0,6 procenta. Index podnikatelského klimatu IFO dle očekávání klesl hluboko pod očekávání z 99,2 bodu na 97,9 bodu. Očekávání do budoucna se ale příliš nezměnily a zůstaly na úrovni 95,3 bodu, jakkoliv se očekávalo mírné snížení.

Německo také zveřejnilo PMI indexy. Ve výrobě oproti očekávanému růstu index mírně klesl. Ve službách si pohoršil ještě více, než se očekávalo. Naopak ve Francii oba indexy rostly. Celkový index pro eurozónu ukázal mírný pokles, přestože se očekával spíše mírný růst.

Nejdůležitější zprávou včerejšího dne pro euro, kterou však ještě pár dní budeme sledovat, bylo samozřejmě zahájení voleb do Evropského parlamentu. Na první odhady výsledků si ale ještě musíme počkat. Dnes začnou volby v Česku.

Ve Spojených státech mírně poklesly nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, ale narostl počet pokračujících. V dubnu také významně spadl prodej nových domů a bytů, celkem o 6,9 procenta. Stejně jako v Německu i v USA oproti očekávanému mírnému růstu naopak PMI index klesl.

Eurodolar včera zažil jízdu. V odpoledních hodinách ostře oslabilo euro, a to až na 1,111 EURUSD. Později se ale vzchopilo a vystřelilo na 1,118 EURUSD.

Americká měna se dnes ráno vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1199 EURUSD. Dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,76 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1110 do 1,1167 EURUSD.*

Dnes očekáváme ze světových dat pouze nákupy zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.