Cestovní pojišťovny odmítají plné krytí pro návštěvy Černobylu.

12.08.2019

Je doba dovolených. Většina z nás cestuje na pláže nebo do hor, abychom se zotavili a nabrali síly do dalších měsíců pracovního nasazení. Někteří ale využijí volna i k poněkud méně oddychovým aktivitám... Aktuální příklad: rostoucí zájem o zájezdy do dosud zamořeného Černobylu.

Nedávno odvysílaný seriál HBO mapující tragické okolnosti katastrofy v jaderné elektrárně přitáhl neobvyklou pozornost a současně vedl k masovému zájmu o návštěvu v dosud zapovězeném regionu. Německé cestovní pojišťovny v této souvislosti varují: pojištění se nevztahuje na dlouhodobé důsledky takového výletu.

Znamená to jediné: dobrodruzi zajímající se o místní poměry by si měli být vědomi, že jejich cestovní pojištění se vztahuje pouze na dny jejich výpravy, a to právě jen proto, že ministerstvo zahraničních věcí a další úřady souhlasily, aby lidé do této ukrajinské zóny směli cestovat. Krytí ale neplatí pro případná onemocnění, která se u klienta objeví po návratu z Černobylu. Cestovní pojištění neuhradí takto vzniklé následné náklady.

Po explozi v jaderné elektrárně Černobyl v roce 1985 zřídilo sovětské vedení 30 km široké ochranné pásmo okolo místa katastrofy, jež zahrnovalo i několik větších sídel obyvatelstva, mimo jiné hned vedle elektrárny ležící město Pripjať.