Co by měli vědět začáteční investoři do akcií a opcí?

28.10.2020

Je těžké nenarazit na tyto na první pohled atraktivní deriváty. Obchodní zástupci jednotlivých zprostředkovatelů je obvykle prezentují jako instrument nabízející ohromnou návratnost. Pro brokery je to ale také rychlý způsob, jak generovat provize.

Opce nabízejí možnost zdvojnásobit nebo ztrojnásobit kapitál doslova přes noc a k obchodování nepotřebujete ani příliš velký kapitál, tak co je na nich špatného?

Akcie jsou oproti nim mnohem nudnější. Realizace 100 % zisku může trvat roky a na koupi akcií potřebujete více kapitálu.

Kombinace rychle se pohybujících cen a vysokého pákového efektu se tváří na první pohled velmi přitažlivě. Nebudete moci přestat myslet na to, kolik peněz byste mohli vydělat, když se opce zvýší o 500 %. Chtěl bych vás ale varovat, měli byste potlačit toto nutkání.

Zbavte se touhy po opci podobně jako se zbavíte všeho nezdravého v ledničce před plavkovou sezónou

Ačkoliv opce rostou a klesají s cenou akcií, oba instrumenty se podstatně liší. Akcie jsou aktiva. Akcionář je částečným vlastníkem a má podíl na skutečných peněžních tocích společnosti. Opce jsou pak pouze smluvní dohodou mezi dvěma stranami, která nakonec vyprší.

Vliv času vytváří mezi oběma instrumenty výrazný rozdíl a dělá obchodování s opcemi nesmírně složité. Každých pár měsíců budete muset umisťovat nové pozice, abyste mohli kontinuálně zaznamenávat zisky. To vyžaduje nepřestávající analýzu den za dnem.

Porovnejte to s akciemi, kde můžete investovat své peníze do prosperujících společností a držet je tam po celá desetiletí. Obchodování s opcemi je práce na plný úvazek, s akciovými investicemi můžete na druhé straně pasivně budovat značné bohatství s malým každodenním úsilím.

Hlavní rozdíly mezi akciemi a opcemi je možné ve stručnosti shrnout do třech bodů:

Čas

Skutečnost, že musíte "časovat" tržní pohyby, dělá obchodování s opcemi nesmírně náročné. Nalezení akcií, které v průběhu času porostou, vyžaduje osvojení celé řady dovedností, u opcí ale musíte předpovídat nejenom směr pohybu, ale navíc i časový rámec.

Pokud si koupíte 60denní call opci Apple, sázíte na to, že se cena v příštích 2 měsících zvýší, pokud půjde akcie stranou nebo dojde k poklesu, byť jen o jediný cent, jednoduše ztratíte celou investici. Je mnohem snazší koupit akcie #Apple a nechat pracovat čas.V takovém případě vyděláte slušné peníze, pokud budou akcie růst. Půjde-li akcie stranou obdržíte alespoň malý finanční obnos ve formě dividend.

Bohužel zde složitost opcí nekončí. Existuje další charakteristika opcí, která hraje v případě opčního investování důležitou roli a není vůbec pochopená, dokonce ani lidmi, kteří se považují za zkušené investory. Tato vlastnost se nazývá volatilita.

Volatilita

Volatilita ovlivňuje cenu každé opce. Když trh očekává, že bude volatilita vysoká, opce jsou dražší. V případě nízké očekávané volatility platí pravý opak.

Takže kromě odhadu směru pohybu akcie a časového rámce, musíte také provést posouzení, zda je komponenta volatility opce neúměrně vysoká nebo příliš nízká. Tato analýza vyžaduje poměrně pokročilou matematiku a nelze ji ignorovat. Začátečníci jsou přesvědčení, že se volatilitou ani časovým rámcem nemusí zabývat a pouze sází na směr pohybu. V čem se pak ale takové opční investování liší od sázení na barvu v ruletě?

Upřímně, s opcemi to je ještě horší. Pravdou je, že můžete správně odhadnout směr pohybu, ale přesto tratíte peníze, protože jste se mýlili v otázce volatility.

Nemůžete obchodovat opce, aniž byste obchodovali s volatilitou. Jsou neoddělitelné. Než se pustíte do opčního trhu, ujistěte se, že máte solidní představu o tom, co je to #volatilita, jak se počítá a jak z ní profitovat.

Začínáte o původně atraktivních opcích pochybovat? Stále nejsme s jejich negativy u konce.

Plavete se žraloky

Máte zkušenosti s pokerem? Víte, kdo je u stolu tzv. "Fish"? Existuje známé přísloví: "Pokud nevíte po půlhodině hraní, kdo je fish, jste to právě Vy." Stejné přísloví lze vztáhnout i na opční trh. Pamatujte, že opce je finanční derivát, smlouva mezi dvěma stranami a není to skutečné aktivum jako akcie. To znamená, že v podstatě soupeříte s osobou, která přijala opačnou opci k vašemu obchodu.

Pokud uzavřete call opci na Teslu, jiný obchodník musí uzavřít put opci. Protistrana přitom bude pravděpodobně opční profesionál nebo market maker, který profituje z vašich ztrát. Někdo vždy vyhraje a někdo musí po vypršení opce prohrát. Jedná se o tvrdou hru s nulovým součtem, která se podobá heads-up pokeru více než investování.

Akciové investování naproti tomu pracuje s win-win scénářem. Osoba s mimořádným kapitálem převádí peníze na společnost, která může tento kapitál efektivně alokovat. Příjemce kapitálu může zlepšit své služby či produkt, spotřebitelé z rostoucí kvality služeb a produktů těží a investor je nakonec odměněn návratností své investice. Tento proces je motorem kapitalismu na volném trhu a přispívá k prosperitě v nejbohatších zemích světa.

Pár slov závěrem:

Pokud hodláte vytvářet bohatství, zapomeňte na opce. Zaměřte se na zaujetí dlouhodobých pozic ve skvělých akciových společnostech, které se postupně rozrůstají a generují díky kouzlu složeného úročení stále vyšší zisk.

Obchodování s opcemi je vhodné pouze pro zájemce, kteří si chtějí z této investiční strategie udělat full-time job, což vyžaduje seriózní odhodlaní, abyste vůbec byli schopní dosáhnout trvalých zisků.