Co dělat, když kupujete dům, na kterém je hypotéka?

22.07.2022

Představte si situaci, kdy máte vyhlédnutý dům, který si chcete koupit. Při jeho lustrování však zjistíte, že je na něm zástavní právo, které zajišťuje hypoteční úvěr stávajících vlastníků. Nejde vlastně o nic neobvyklého. Nemusí to ani představovat větší problém. Jak se dané situace vyřeší?

Strach není na místě - banky s tím počítají

Na první pohled může mnohé toto zjištění, tedy že domem je zajištěna hypotéka, zarazit a odradit. Nejde však o nic neobvyklého a banky s takovými koupěmi počítají. Určitě to neznamená, že budete muset svým domem "ručit" ta úvěr někoho jiného. Čeká vás ale více papírování. Pro prodávajícího to představuje povinnost získat souhlas od banky k prodeji nemovitosti. Prodává-li již dům, který si vy vyhlédnete, pak to znamená, že s největší pravděpodobnost souhlas získal. Dobré je se však ujistit a zeptat se jej. Když banka souhlasí s prodejem zástavy - nemovitosti, tak prodávajícímu vyčíslí zůstatek úvěru. Zástavní právo tak bude s prodejem vymazáno a na kupujícího přechází již nezatížená nemovitost.

Určitě na sebe nepřevádějte hypotéku

Někdy se také stává, že prodávající nabídne, že hypotéka může být "převedena" na vás jako nové vlastníky nemovitosti. Určitě však na takové návrhy nepřistupujte. Již jen z toho důvodu, že můžete mít úplně jinou bonitu pro banku. Pak můžete mít zbytečně nevýhodné podmínky hypotéky nebo vám naopak nebude převod bankou schválen.

Postup převodu nemovitosti s hypotékou

Jak tedy na samotný prodej nemovitosti s hypotékou? Ideálně by měla transakce proběhnout tak, že kupující svou hypotékou, kterou si bere kvůli koupi, splatí hypotéku prodávajícího tím, že mu zaplatí kupní cenu. Tím je hypotéka prodávajícího splacena, zástavní právo vymazáno a zapsáno je nové - k hypotéce kupujícího/nového vlastníka. Druhým způsobem je, že prodávající předčasně splatí svou hypotéku, zástavní právo je posléze vymazáno a vy koupíte nemovitost již nezatíženou úvěrem a tedy i zástavním právem.