Co je kumulativni návratnost investice?

25.01.2023

Kumulativní výnos je celková návratnost vygenerovaná investicí za určité období. Matematicky lze spočítat jako rozdíl mezi aktuální a nákupní cenou, který je vydělen nákupní cenou. Pokud tedy koupíte cenný papír za 100 Kč a prodáte po pěti letech za 140 Kč, kumulativní výnos je 40 %. Vzhledem k odlišným časovým horizontům je kumulativní výnosy složité porovnávat a často jsou zneužívány pro reklamu.

Co je kumulativní návratnost?

Kumulativní návratnost investice je souhrnná částka, kterou investice v průběhu času získala nebo ztratila, nezávisle na množství času. Kumulativní výnos je vyjádřen v procentech a jedná se o hrubý matematický výnos.

Porozumění kumulativní návratnosti

Kumulativní návratnost aktiva, které nemá úrok ani dividendy, se snadno vypočítá zjišťováním výše zisku nebo ztráty oproti původní ceně. To může dobře fungovat s aktivy, jako jsou drahé kovy a růstové akcie, které nevydávají dividendy. V těchto případech lze k výpočtu kumulativního výnosu použít surovou závěrečnou cenu.

Na druhou stranu upravená závěrečná cena poskytuje jednoduchý způsob výpočtu kumulativní návratnosti všech aktiv. To zahrnuje aktiva, jako jsou úročené dluhopisy a akcie vyplácející dividendy. Upravená závěrečná cena zahrnuje dopad úroků, dividend, rozdělení akcií a dalších změn na cenu aktiv. Je tedy možné získat kumulativní výnos použitím první upravené závěrečné ceny jako původní ceny cenného papíru.

Kumulativní výnos obvykle časem roste, takže má tendenci vypadat starší akcie a fondy působivě. Z toho vyplývá, že kumulativní návratnost není dobrým způsobem, jak porovnávat investice, pokud nebyly spuštěny současně.

Podílové fondy a ETF

Běžným způsobem, jak v průběhu času prezentovat výkonnost podílového fondu nebo fondu obchodovaného na burze (ETF), je ukázat kumulativní výnos pomocí vizuálu, například horského grafu. Investoři by měli zkontrolovat, zda jsou v kumulativním výnosu zahrnuty úroky nebo dividendy. Tyto informace obvykle poskytují marketingové materiály nebo informace doprovázející ilustraci. Takové výplaty lze při výpočtu kumulativního výnosu počítat jako reinvestované nebo jednoduše přidané jako hrubé dolary.

Jeden pozoruhodný rozdíl mezi podílovými fondy a akciemi je, že podílové fondy někdy rozdělují kapitálové zisky držitelům fondů. Tato distribuce obvykle přichází na konci kalendářního roku. Skládá se ze zisků portfoliových manažerů dosažených při uzavírání podílů. Majitelé podílových fondů mohou tyto kapitálové zisky reinvestovat, což může ztížit výpočet kumulativního výnosu.

Reklamy

Mnoho reklam využívá kumulativní návratnost, aby investice vypadala působivě. I když jsou tyto výsledky často v zásadě přesné, mohou být zveličeny nebo zkresleny, aby povzbudily chamtivost nebo strach. Například by někdo mohl spatřit kumulativní návratnost Amazonu o více než 100 000% mezi její počáteční veřejnou nabídkou (IPO) v letech 1997 a 2020. Mnoho dalších společností souvisejících s technologiemi však mělo IPO na konci 90. let a většina z nich se nikdy nepřiblížila Amazonově se vrací. Investoři by navíc museli nadále držet akcie prostřednictvím medvědího trhu, který v letech 2000 a 2001 snížil jejich hodnotu o více než 90%.

Drahé kovy jsou další oblastí, kde investoři musí pečlivě sledovat reklamy využívající celkovou návratnost. Rozhodující je, že reklamy na drahé kovy se neřídí stejnými předpisy jako podílové fondy a ETF. Kromě toho tyto kumulativní výnosy obvykle nesnižují náklady na skladování ani pojistné, což jsou služby, které mnoho investorů požaduje. I když jsou poplatky ETF z drahých kovů obecně nižší, je třeba je také odečíst z výnosů komodity, aby se získala kumulativní návratnost, kterou investoři skutečně obdrželi.

Daně

Daně mohou také podstatně snížit kumulativní návratnost většiny investic, pokud nejsou vedeny na daňově zvýhodněných účtech. Daně představují pro dluhopisy zvláštní problém kvůli jejich relativně nízkým výnosům a nepříznivému daňovému zacházení s platbami úroků. Obecní dluhopisy jsou však často osvobozeny od daně, takže kumulativní údaje o návratnosti vyžadují menší úpravy.

Dlouhodobé investování do akcií má tu výhodu, že platí relativně nízkou daň z kapitálových výnosů, kterou lze také snadno odečíst od kumulativních výnosů. Daňové zacházení s dividendami je mnohem komplikovanější téma. Může však také ovlivnit kumulativní výnosy, když fondy reinvestují dividendy.

Složený návrat

Spolu s kumulativním výnosem ETF nebo jiný fond obvykle označuje svůj složený výnos. Na rozdíl od kumulativního výnosu je složená hodnota návratnosti anualizována. Kumulativní výnosy se mohou zdát působivější než roční míra návratnosti, která je obvykle menší. Obvykle však vynechávají vliv ročních výdajů na výnosy, které investor obdrží. Roční poplatky, které může investor očekávat, zahrnují poměr výdajů fondu, úrokové sazby z půjček a poplatky za správu. Když se to vypočítá kumulativně, mohou se tyto poplatky podstatně snížit na kumulativní návratnost.

Příklad kumulativního výnosu

Předpokládejme například, že investice 10 000 $ do akcií společnosti XYZ Widgets Company na období 10 let bude mít za následek 48 000 $. Bez daní a reinvestovaných dividend je kumulativní návratnost 380%.

Shrnutí

  • Kumulativní výnos je celková změna investiční ceny za stanovený čas - souhrnný výnos, nikoli roční.
  • Reinvestování dividend nebo kapitálových zisků investice má dopad na její kumulativní návratnost.
  • Údaje o kumulativním výnosu ETF a podílových fondů obvykle opomíjejí dopad ročních poměrů výdajů a dalších poplatků na výkonnost fondu.
  • Daně mohou také podstatně snížit kumulativní návratnost většiny investic, pokud nejsou vedeny na daňově zvýhodněných účtech.