Co je registr dlužníků a jak ho banky prověřují?

08.05.2020

Do registru dlužníků SOLUS není vůbec těžké se dostat, naopak dostat se z něj trvá i několik let. Tím, že jste v něm zapsáni, se můžetebohužel rozloučit s některými službami u členských firem, které byste si bez záznamu mohli bez problémů dopřát. A právě proto, že čím dál více lidí má problémy se zápisem v registru dlužníků, reagují na tuto skutečnost nebankovní společnosti, u kterých si můžete sjednat úvěr bez nahlížení do registru.

REGISTR SOLUS

V České republice existuje více registrů dlužníků. Kromě bankovního registru je nejvíce používaný registr zájmového sdružení SOLUS. Byl založen v roce 1999 dvacítkou společností. Jeho členy jsou mimo bank a úvěrových společností, také leasingové společnosti a mobilní operátoři. Je dostupný online, takže pokud si žádáte o nějakou službu, firma si vás vylustruje během velmi krátké doby. Výmaz z registru SOLUS trvá velmi dlouho. Vaše jméno z něj zmizí až po dlouhých třech letech.

JAK SE DO REGISTRU SOLUS DOSTAT

Do registru SOLUS můžete být zapsáni i tehdy, pokud nezaplatíte třeba jen pouhých 100 Kč, nicméně v takovém případě jste v registru proto, že jste závažně porušili smlouvu. Do SOLUSU se nedostanete tehdy, pokud se s úhradou zpozdíte jen o pár dní, ale můžete se tam ocitnout až po zdržení splátek o více než 30 dnů. Mobilní operátoři, leasingové společnosti i banky nahlašují dlužníky do registru SOLUS po nezaplacení tří splátek. Se zápisem do registru i s tím, že se firma do registru na jeho záznam podívá, musí klient souhlasit. Tato podmínka je součástí smluv firem sdružených v SOLUS. K údajům v SOLUS se nedostane nikdo jiný než členové sdružení SOLUS. Svůj záznam si můžete přečíst i vy. Stačí odeslat žádost o výpis a zaplatit 119 Kč.

ŽÁDOST O VYMAZÁNÍ ÚDAJŮ Z REGISTRU SOLUS

Jak již bylo řečeno výše, v registru můžete být zapsáni pouze s vaším souhlasem. Pokud ale takový souhlas registru SOLUS poskytnete, můžete jej také kdykoliv odvolat a zažádat o výmaz z registru SOLUS.Můžete zaslat email a požádat o odstranění vašich údajů. Pokud si ale nejste jisti, jestli jste sdružení poskytli souhlas ke zpracování osobních údajů, přiložte také odvolání tohoto souhlasu.