Co je sezónní a krátkodobé havarijní pojištění?

07.02.2022

Havarijní pojištění už není tak nedostupné jako dříve. Díky nabídkám připraveným na míru pro různé typy vozidel si vyberou i majitelé starších vozidel. Mezi méně obvykle varianty v oblasti pojištění vozidel patří také krátkodobé a sezónní havarijní pojištění.

Obecně platí, že havarijní pojištění využívají především vlastníci dražších a nových vozidel. Dnes už lze sehnat výhodné havarijko i pro starší vozidla. Speciální kategorii představují i auta, která jezdí pouze během letní sezóny, a auta bez havarijního pojištění.

Pro první skupinu je určeno sezónní havarijní pojištění, pro druhou krátkodobé havarijní pojištění, které si lze sjednat třeba jen na 1 měsíc. Ani jeden typ pojištění však nepatří mezi standardní pojistnéprodukty. Nabízí je pouze několik málo pojišťoven a to se každým rokem mění.

 Sezónní pojištění je vhodné pro motorky a kabriolety

Pro motorkáře a majitele letních vozidel, jako jsou kabriolety a veteráni, je klasické celoroční havarijní pojištění zbytečné. Pro ně perfektní volbu představuje sezónní havarijní pojištění, které se vztahuje na letní sezónu od od 1. dubna do 31. října.

Pojistná smlouva se uzavírá na celý rok, ale pojistné je upraveno s ohledem na omezený provoz. Mimo sezónu se počítá s tím, že stojí motorové vozidla stojí zaparkované v garáži, případně na ulici před domem. V případě pojistné události mimo pojištěnou sezónu ztrácí pojištěný nárok na pojistné plnění.

Které pojišťovny nabízí sezónní pojištění pro motorkáře?

Sezónní havarijní pojištění nabízí například Kooperativa pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna a UNIQA pojišťovna.

Kooperativa nabízí sezónní havarijní pojištění pouze pro motorku. Během letní sezóny kryje havárii, odcizení, poškození živly a vandalismus. Během zimní sezóny se vztahuje na rizika odcizení, vandalismua živlů.

Podmínkou sezónního HAV u ČPP je sjednané platné povinné ručení. UNIQA nabízí tento typ pojištění pro vybrané typy vozidel, jako jsou motocykly, kabriolety a veteráni, u kterých se předpokládá, že v zimě nevyjíždí vůbec.

Havarijní pojištění na dovolenou

Další skupinou tvoří motoristé, kteří nemají havarijní pojištění sjednané vůbec. Třeba právě kvůli vysoké ceně. Cestování vozidlem do zahraničí je však rizikové a v případě nehody se může pořádně prodražit. Na výběr mají ze dvou možností.

U České podnikatelské pojišťovny nebo UNIQY pojišťovny si mohou sjednat krátkodobé havarijní pojištění. Na svých stránkách ČPP uvádí pojistnou dobu jeden nebo dva měsíce, UNIQA zmiňuje pouze krátkodobé pojištění na dovolenou.

Druhou možnost představuje doplňkové připojištění auta na dovolenou, které pojišťovny nabízí v rámci cestovního pojištění. V tomto případě je však třeba si předem důkladně ověřit, na co konkrétně se připojištění vztahuje, jaké škody a do jaké výše kryje.

Cestovní pojištění pro auta nabízí většina pojišťoven. Najdeme jej v nabídce Kooperativy, AXY, Direct, Allianz, ČSOB, Generali Česká, UNIQA a dalších českých pojišťoven, dokonce i některých bank.