Co to jsou ETF fondy a jak fungují?

22.12.2021

Co jsou ETF fondy? Zase nějaký podvod na lidi nebo způsob, jak z lidí vytáhnout další peníze? Ani náhodou! Z mého pohledu se jedná o jeden z nejlepších investičních nástrojů.Vysvětlíme si pojem ETF fondy nebo-li indexové fondy - jak fungují, kde investovat, jejich poplatky, kdy je využít v portfoliu, jak vybrat ten správný a proč mají lepší výnosy než podílové fondy či penzijko.

ETF fondy - podvod 21. století?

Může se zdát, že ETF fondy je pouze další trik, který vymysleli lidé z Wallstreet, aby mohli z drobných investorů vytahovat další peníze. Ale ono je to trochu jinak.

ETF fondy svou konstrukcí umožňují investorům velice dobře diverzifikovat a levněinvestovat své peníze. Proč říkám levně? Protože nákladovost indexových fondů se pohybuje kolem 0,2% ročně, ale o tom později. Pokud chytře využijete tyto nástroje, získáte nízkonákladové investiční portfolio.

Co znamenají ETF fondy?

ETF fondy nebo-li indexové fondy patří do skupiny pasivního investování a jak už název napovídá, ETF fondy (indexové fondy) opisují index. Dejme tomu, že bychom chtěli investovat do akcií v ČR a chcete investici diverzifikovat. Máte několik možnosti, jak toho docílit.

 1. Máme-li více peněz na diverzifikaci, nákoupíme akcie přímo na burze (koupíme ČEZ, Komerční banku, Erste, Kofolu ... atd.). Vše si spravujeme na vlastní pěst, jednotlivé další akcie dokupujeme a prodáváme sami, v případě krize nemáme rádce.
 2. Vyhledáme ETF fond (indexový fond) zaměřený na ČR. Princip spočívá v tom, že správce ETFka bude kopírovat největší pražský burzovní index PX. Burzovní index PX slouží jako základní ukazatel vývoje českého akciového trhu. Index PX je složen s největších akcií na pražské burze cenných papírů, tvoří ji aktuálně 12 akcií (kompletní seznam je ZDE). ETF fond kopíruje složení indexu PX, tím jsou zajištěny nízké poplatky.
 3. Najdete podílový fond, který investuje do akcií v ČR. Akcie za vás vybírá manažer fondu, vy se o nic nestaráte. Manažer podílového fondu může vybírat veřejně obchodované akcie, bude akcie analyzovat, srovnávat, nakupovat, prodávat, zkrátka bude se snažit vydělávat více než pražský index PX. Tím jak bude často obchodovat, budou růst poplatky.

Pravděpodobně nejpoužívanějším ETF fondem jsou ETFka na americký akciový index S&P 500. Indexem může být země, akcie, dluhopisy, komodity, cokoliv (S&P 500, DAX, pražský PX, Gold, Ropu a jiné).

ETF fondy - kde je zakopaný pes?

Je zde velký rozdíl mezi podílovými fondy v tom, které hodnoty jsou pro výběr důležité sledovat. Většina ETF fondů má strategii na kopírování nějakého indexu. V takovém případě je klíčové vědět, jaký index kopíruje. Plánujete-li investovat sami, měli byste nejdříve věnovat čas výběru indexů, o které máte zájem a až poté hledat ETF fondy, které jej kopírují. Proč?

Indexy jsou velmi různorodá záležitost, je jich k dispozici celá řada. Index totiž můžete vytvořit na cokoliv. Pro příklad. Evropské akcie může reprezentovat index MSCI Europe, který tvoří něco pod 440 společností z 15 evropských vyspělých trhů. Ovšem můžete také zvolit index STOXX Europe 600, který tvoří 600 společností ze 17 evropských zemí (aktuálně je zde navíc Polsko a Lucembursko), nebo STOXX Europe 50, který se také zaměřuje na 17 evropských zemí, ovšem najdete v něm jen 50 největších společností. Tyto indexy budou mít přirozeně podobný vývoj, ale ne stejný. Zatímco roční ztráta (k 30.9.2020) indexu MSCI Europe je necelých -6 % v EUR, v případě STOXX Europe 50 je to asi -7 % a u STOXX Europe 600 je cca -4 %.

A tak bychom mohli pokračovat dále a dále. Je lepší si vybrat investici do amerických společností přes index Russell 2000, kde je 2000 akcií nebo S&P 500, kde je 500 akcií popř. vybrat index Dow Jones, který tvoří 30 společností? Každý má své plusy a mínusy, jinak reagují na krize a propady. Plánujete-li investovat sami, budu se opakovat, ale zvolit index a strategii investování, je prostě enormně důležité a věnujte mu velkou pozornost.

Co říkají statistiky?

Cílem podílového fondu je dosahovat lepších výnosu než trh. To znamená podílový fond zaměřený na ČR bude chtít mít lepší výnos než srovnávací index PX. Podílový fond bude analyzovat firmy, obchodovat s akciemi, nakupovat, prodávat a jeho cílem bude dlouhodobě porážet index. Chtělo by se říct, že dává smysl investovat do podílového fondu.

Bohužel statistiky jsou k podílovým fondům skeptické. V USA 89 podílových fondů ze 100 mají menší výnos než index (benchmark). V Evropě má 94 podílových fondů ze 100 menší výnos než index.

Co z toho vyplývá? Najít podílové fondy, které by dlouhodobě porážely index (trh), je něco jako hledat jehlu v kupce sena. Z dlouhodobého hlediska je lepší investovat do indexových fondů.

Jakou mají ETF fondy nákladovost?

Průměrná nákladovost podílových fondů se pohybuje kolem 2 % ročně (akciové podílové fondy zaměřené na rozvíjející se trhy emerging markets, mají náklad okolo 2,3% ročně). Zatímco ETF fondy mají průměrnou nákladovost 0,2 % ročně. Některé indexové fondydosahují roční nákladovost pod 0,1%, což z nich dělá zajímavý nástroj k investování.

Indexové fondy spravuje investiční společnost, která je vytváří, vy se o nic nestaráte. S ETF fondy se obchoduje na kapitálových trzích a abyste mohli takový fond koupit, potřebujete mít otevřený účet u obchodníka s cennými papíry.

Rozdíly mezi investici do podílových a indexových fondů

Jak už jsem zmínil výše, ETF fondy patří do kategorie pasivního investování kdežto podílový fond patří mezi aktivní investování. Mezi největší správce ETF fondů patří společnosti BlackRock (iShares), Vanguard, State Street, VanEck.

Hlavní rozdíl mezi indexovým a podílovým fondem, vidím v jejich nákladovosti a rychlosti, tedy v okamžitém nákupu indexového fondu. Pokud investujete do podílového fondu a chcete využít propadu na trzích, nákup se provede cca za 10 pracovní dní. U ETF fondu bude nákup proveden ihned.

Nákladovost je také jedním z důvodu, proč ETF fondy vyhrávají. Pokud budete investovat do stejného trhu a do stejných akcií, se stejným výnosem, kdy jeden nástroj bude mít náklad 2% a druhý 0,2% ročně, znamená to, že ve druhém fondu budete mít o 1,8% vyšší výnos.

Reinvestiční nebo akumulační ETF fondy, který si vybrat?

Stejně jako u podílových fondů, tak u ETF fondů si investor může vybírat mezi spousty strategií. Jednou ze strategií u akciových indexových fondů je způsob nakládání s dividendou. Buď si investor vybere fond, který dividendu sám fond reinvestuje, to znamená investor se o nic nestará nebo je mu dividenda vyplácena na investiční účet. Nelze jednoznačně říct, které řešení je nejlepší.

Chcete-li dividendy spotřebovávat (utrácet), vybírejte fond, který dividendy bude vyplácet na investiční účet (za názvem fondu zkratka Dist.). Máte-li cíl navyšovat objem peněz ve fondu, vyberte fond, který dividendu reinvestuje v rámci fondu a vy se o nic nemusíte starat (zkratke za fondem ACC).

Můj názor je takový, že to co je na trhu, se počítá. Jinými slovy vybíral bych fond s reinvesticí dividendy neboť smyslem dlouhodobého investování je budovat majetek a ne každý je tak disciplinovaný, že dividendu sám bude reinvestovat.

Jak vybrat výnosné ETF fondy?

Na světe je více jak 5000 ETF fondů. Ovšem jak se v nich vyznat a podle čeho vybírat? Existují kriteria podle kterých se vyplatí ETF fondy vybírat. Není mým cílem vám dát přesný seznam ETF fondů. Každý je jiný a každý od investování očekává něco jiného. Níže najdete seznam faktorů, které při výběru stojí za to sledovat:

 • Nákladovost, poplatky - pod 0,5% ročně
 • Investiční zaměření - záleží jak chcete investovat: stačí vám jedno globální ETFko, nebo chcete mít ETF portfolio na USA, Evropu, EM, dluhopisy, zlato, nemovitosti ...
 • Tracking error - schopnost ETF fondu kopírovat index. Čím nižší hodnota, tím lepší
 • Velikost fondu a správce - chci zavedené a největší správce
 • Datum založení fondu - neinvestuji do ETF fondů, které jsou založeny před rokem
 • Historie výnosu - zkrátka ať investor vydělá
 • Reinvestiční vs. akumulační dividendy - ujasnit si, jestli chcete, aby dividendy byly reinvestovány nebo chcete, aby byly vypláceny na váš investiční účet

Jak investovat do ETF fondu?

Máte-li ambice spravovat a investovat do ETF fondů sami, potřebujete k tomu obchodníka s cennými papíry (OCP). Seznam OCP přikládám níže:

 • Fio
 • Patria
 • Degiro
 • X-Trade Brokers
 • eToro
 • Revolut
 • WOOD & Co
 • Interactive Brokers

Každým nákupem, držením a prodejem ETF fondu, jsou spojeny poplatky. Proto jedním z vodítek, kterého OCP zvolit, jsou poplatky obchodníka. Pokud stojí jeden indexový fond 100 USD, je nutné spočítat transakční poplatky vzhledem k zamýšlené výši investice. Investujete-li sami, musíte nakoupit ETF fond po kusech, nelze nakupovat tzv. frakce, jak to dělám já se svými klienty. Ovšem při výběru OCP nejde jen o poplatky, ale také o věrohodnost, sídlo ...