Co to jsou kryptoměny a co o nich potřebujete vědět?

13.01.2021

Začneme základní otázkou o tom, co je kryptoměna, jak funguje kryptoměna, a pak naše téma rozdělíme do více dílčích informací. Pro lepší pochopení si musíme objasnit pojmy jako digitální měny, blockchain, decentralizace, kryptografie.

Co jsou kryptoměny?

Nejprve odpovězme na tuto základní otázku obecnějším vysvětlením.

Kryptoměny jsou digitální (nebo virtuální) měny, které používají kryptografii - techniku pro bezpečnou (šifrovanou) komunikaci. Kvůli tomuto bezpečnostnímu prvku je téměř nemožné zfalšovat většinu kryptoměn, i když jejich bezpečnost závisí také na několika dalších faktorech.

Většina kryptoměn jsou decentralizované systémy, které jsou založeny na technologii blockchain. Ten je veřejnou knihou transakcí, kterou udržují a aktualizují tisíce lidí (těžaři) po celém světě. Všechny transakce jsou anonymní, ale jsou veřejně dostupné.

Ve výše uvedeném odstavci jsme si zavedli několik málo pojmů, které ještě možná neznáte, takže je podrobněji vysvětlíme v následujících kapitolách.

Kryptoměny: Co je to virtuální měna?

Kryptoměny jsou digitální měny. Existují pouze na počítačích, protože v systému nejsou žádné hmotné bankovky ani mince.

Virtuální peníze mohou být buď centralizované, kde je nad nabídkou peněz centrální kontrola, nebo decentralizované, kde kontrola nad penězi může pocházet z různých zdrojů. Kryptoměny patří do té druhé kategorie.

Kryptoměny: Co je to kryptografie?

Kryptoměny se používají k převodu dat transakcí. Jedním z nejznámějších zařízení pro kryptografickou komunikaci je Enigma, která byla používána během druhé světové války.

Ale Enigma měla chybu, a proto Spojenci dokázali dešifrovat její kód, ale nynější kryptografie používaná pro obchod s kryptoměnami je stále neprolomitelná. Alespoň prozatím, i když se očekává, že to tak dlouho zůstane, pokud nenastane nepředvídaný skok ve výpočetní technice. Kvantové počítače jsou často citovány jako jeden z kandidátů, které by měly být považovány za klíčové.

Také by se to dalo nazvat kryptografií veřejných a soukromých klíčů. Tato technologie identifikuje dvojice kryptografických klíčů: soukromého klíče a veřejného klíče.

Kryptoměny: Co je to decentralizace?

Kryptoměny jsou decentralizovány, protože systémy fungují bez centrální banky nebo jednoho správce. Hodnotu a nabídku této digitální měny řídí samotní uživatelé. V jistém smyslu je to měna, která skutečně patří lidem.

Abychom pochopili, jak funguje Bitcoin, je nezbytné pochopit, co je to decentralizovaná síť. Koncept decentralizace již byl popsán výše, ale můžeme se na něj podívat z jiného úhlu pohledu. Když navštívíte webový prohlížeč a zadáte "www.google.com", počítač zahájí konverzaci se servery Google. Prohlížeč pak zobrazí různé výsledky vyhledávání. Pokud servery společnosti Google nebyly z jakéhokoli důvodu k dispozici, tyto výsledky byste nemohli vidět. Je to proto, že data jsou uložena v centralizované síti.

V decentralizované síti se můžeme těmto problémům vyhnout.

Základní charakteristikou kryptoměn je, že nejsou vydávány žádným ústředním orgánem, což je činí teoreticky imunními vůči rušení nebo zmanipulování vládou.

Kryptoměny: Co je to blockchain?

Blockchain je forma distribuované knihy, která je transparentní i neměnná. Je to kniha, která veřejně zaznamenává všechna transakční data. Aby byla transakce zaznamenána, musí většina sítě dosáhnout konsensu. Tímto způsobem síť souhlasí s platností transakce.

Vysvětlíme to příkladem. Poslali jste někdy svým přátelům nebo rodině svůj digitální soubor (například obrázek z cesty) prostřednictvím e-mailu? Pokud ano, pak jste vždy vytvořili digitální kopii souboru. Asi si můžete představit, že by nebylo moc dobré, kdybyste mohli dělat totéž s digitálními penězi.

Samotná povaha digitálních souborů je taková, že není těžké je mnohokrát duplikovat. Filmaři a hudebníci s tímto problémem potýkají od nástupu internetu a technologie peer-to-peer.

Ve finančním světě se tato otázka duplikace nazývá problémem dvojího utrácení. Jak eliminujete možnost vytváření nových peněz z ničeho?

Zde přichází do hry technologie blockchain, protože umožňuje distribuci namísto duplikace.

Blockchain je tedy řešením problému dvojího utrácení, protože transakce nelze duplikovat, což znemožňuje vytváření nových mincí z ničeho.

Kryptoměny: Co je to těžba?

Těžba je distribuovaný konsenzuální systém. Když někdo chce provést transakci, každý v decentralizované síti obdrží kopii této transakce. Všichni členové sítě musí tuto transakci potvrdit, čímž se sníží nebo dokonce vyloučí možnost podvodu.

Na udržování sítě se podílí mnoho lidí po celém světě. Těžba je termín používaný k ověření transakcí, které čekají na zahrnutí do blockchainu.

Tímto způsobem je v blockchainu dosaženo chronologického pořadí transakcí. Aby byla transakce potvrzena, musí být zabalena v bloku, který musí být v souladu s přísnými krypto pravidly, která jsou ověřena a potvrzena těžaři v síti. Do procesu není zapojen žádný centralizovaný vládní orgán. Takto je neutralita sítě Bitcoin chráněna.

Udělejme si rychlé srovnání s tradičním systémem elektronických peněz. Když provedete platbu kreditní kartou, emitent (například MasterCard) musí transakci ověřit a zaznamenat.

Proces vytváření nových kryptoměn se nazývá těžba kryptoměn, protože má mnoho paralel s těžbou zlata. V obou případech se jedná o investování velkého množství práce a energie na produkci cenného produktu.

V podstatě, těžaři Bitcoinu v podstatě vytvářejí nové Bitcoiny jako odměnu za investování velkého množství výpočetního výkonu do udržení a ochrany sítě!

Jak používat a ukládat kryptoměny

Kryptoměny existují pouze v digitální podobě, takže si můžete myslet, že placení s nimi se provádí podobným způsobem jako placení kreditními nebo debetními kartami. Na první pohled by to tak mohlo vypadat, ale v pozadí to funguje úplně jinak.

Kryptoměny existují pouze na blockchainu a uživatelé přistupují ke svým mincím s tzv. veřejnými a soukromými klíči. Kryptoměny nejsou uloženy na jednom místě ve formě souboru (v sekci "co je blockchain" jsme identifikovali nedostatek digitálních souborů).

Zkuste si představit, že kryptoměny fungují jako e-mail. Chcete-li od někoho dostávat e-maily, musíte s nimi nejprve sdílet svou e-mailovou adresu. Je to stejné i pro kryptoměny, ale musíte sdílet svůj veřejný klíč (adresu peněženky).

Pokud chcete získat přístup k e-mailovým zprávám, musíte znát své heslo. Je to stejné pro kryptoměny, kde ale musíte znát svůj soukromý klíč.

Kryptopeněženka se vždy skládá ze dvou částí. První část je veřejná adresa peněženky, kterou můžete bez obav sdílet s ostatními. Druhá část je soukromý klíč, který nikdy nesmíte odhalit.

Soukromý klíč se používá k šifrování transakcí, zatímco veřejný klíč se používá k jejich dešifrování. V důsledku toho je důležité, aby soukromý klíč zůstal vždy v bezpečí. To je důvod, proč říkáme, že každý, kdo má přístup k soukromému klíči, je také vlastníkem peněženky. Veřejný klíč je sdílen s třetími stranami a oznamuje, že jste vlastníkem adresy.

Veřejné klíče proto můžete sdílet s ostatními, zatímco váš soukromý klíč musí zůstat bezpečně ve vašem držení.

Stručná historie kryptoměn

Podívejme se na krátkou historii kryptoměn. Je úzce spjata s vývojem Bitcoinu, protože Bitcoin byla první skutečně globální kryptoměna.

(-2008) Roky před Bitcoinem

V letech před vznikem Bitcoinu existovalo několik prototypů on-line digitálních měn, ale žádná z nich se nedokázala uchytit vážněji. Dva příklady takových měn jsou B-Money a Bit Gold, které byly navrženy, ale nikdy se plně nevyvinuly z vývojové fáze.

(2008) Satoshi Nakamoto a Bitcoin

V srpnu 2008 byla zaregistrována internetová doména bitcoin.org a nadále zůstává domovskou stránkou nejznámější kryptoměny. 31. října téhož roku, osoba nebo organizace pod pseudonymem Satoshi Nakamoto publikovali vědecký článek s názvem Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System.

Článek představil koncept blokovací technologie a Bitcoin je popsán jako digitální zdroj a open source systém. To znamená, že jej nikdo nevlastní a každý se může podílet na jeho využívání a rozvoji.

Dodnes nikdo neví, kdo je Satoshi Nakamoto, takže o jeho identitě se vypráví spoustu mýtů a spikleneckých teorií. Existuje vysoká pravděpodobnost, že jeho identita zůstane neznámá navždy.

(2009) Začátek těžby

Začátkem roku 2009 byl software Bitcoin poprvé zpřístupněn veřejnosti a Satoshi Nakamoto vytěžil prvních 50 Bitcoinů, čímž začal příběh těžby kryptoměn. Bylo to v době, kdy se na vývoji podílel jen malý tým programátorů a nadšenců a jen málo z nich předpokládalo průlomovou technologii.

(2010) První úspěšné transakce

V prvním roce jeho existence bylo obtížné přisoudit Bitcoinu jakoukoli skutečnou hodnotu, protože se s ním neobchodovalo ve větším měřítku. Například vývojář Gavin Andresen zakoupil 10 000 Bitcoinů za 50 dolarů a vytvořil webovou stránku s názvem Bitcoin Faucet, kde doslova daroval Bitcoiny pro zábavu.

Nejznámější případ z této éry je případ člověka jménem Laszlo Hanyecz, developera, který koupil dvě pizzy za 10 000 Bitcoinů. To se považuje za první transakci za použití kryptoměny. Při nynější ceně Bitcoinu by tyto dvě pizzy měly hodnotu přesahující 100 milionů dolarů. Laszlo však svého rozhodnutí nikdy nelitoval, protože se domnívá, že to byl klíčový krok v podpoře růstu krypto ekosystému.

V prosinci 2010 poslal Satoshi Nakamoto svoji poslední veřejnou zprávu do populárního online fóra s názvem bitcointalk. Psal o některých drobných detailech o nejnovější verzi softwaru. Poté zůstal v kontaktu s některými programátory prostřednictvím e-mailu, ale po dubnu 2011 po něm neexistuje žádná stopa. Je velmi pravděpodobné, že jeho identita bude navždy záhadou.

(2011) Objevují se nové kryptoměny

Na základě revoluční technologie Bitcoin a na křídlech jejího relativního úspěchu začala myšlenka decentralizovaných měn pomalu získávat vážnost. V důsledku toho se začaly objevovat první alternativní kryptoměny. Říkáme jim altcoiny.

Většina z nich se snaží vylepšit původní protokol Bitcoinu funkcemi jako je větší rychlost, anonymita atd. Litecoin patřil mezi první altcoiny, což je důvod, proč byl přezdíván jako stříbrný za bitcoinským zlatem. V současné době existují tisíce kryptoměn.

(2013) První velká bublina

V lednu 2013 cena Bitcoinu poprvé překročila 1000 dolarů. Byl to důležitý mezník v historii, i když cena poté rychle klesla a pak stagnovala asi dva roky, než se jí podařilo vylézt zpět na historicky nejvyšší úroveň.

Někteří lidé utrpěli během této doby velké ztráty a způsobili spoustu negativního povědomí ohledně Bitcoinu. Přesto je veškerá publicita dobrá publicita a kryptoměny se objevily v hledáčku významných médií a široké veřejnosti.

Kryptoměny začaly růst, ale stále nebylo jasné, zda přežijí. Mnohé z nich skutečně nepřežily.

(2014) Mt. Gox a turbulentní časy

V lednu 2014 byla největší bitcoinová burza Mt. Gox hacknuta. Bylo ukradeno kolem 850 000 Bitcoinů! Stále není jasné, kdo je za to zodpovědný a zůstává to největší krádeží v historii Bitcoinu.

Kryptoměny jsou založeny na anonymitě a decentralizaci, takže není překvapující, že jsou velmi atraktivní pro zločince a ti, kteří jsou technicky nadaní, mohou své stopy snadno skrýt.

V listopadu 2014 byl svět kryptoměn zasažen zlými zprávami, když byl zakladatel webové stránky Silk Road Ross Ulbricht odsouzen k doživotnímu vězení. Asi 70 % všech produktů prodávaných přes jeho internetové stránky tvořily drogy a transakce byly možné s Bitcoinem. Spousta lidí se domnívá, že Ulbrich byl odsouzen neprávem, protože některé z důkazů, které proti němu byly použity, jsou velmi kontroverzní - ale existuje pouze malá šance, že bude někdy propuštěn.

(2015) Ethereum a boom altcoinů

Projekt Ethereum byl spuštěn v roce 2015 a je často citován jako první skutečně užitečná implementace systému postaveného na myšlence bitcoinovského blockchainu. Ethereum zavedlo smart contracts, což je zajímavý koncept, který umožňuje provádět veřejně transparentní smlouvy, kde se transakce provádějí za přesně stanovených podmínek. Filozofie smart contracts vytvořila nespočet nových tokenů, které byly postaveny na standardu ERC20 a sídlí v blockchainu Ethereum.

(2016) Vzkvétající projekty ICO

Popularita Etherea byla poznamenána vznikem projektů prostřednictvím crowdfundingu. Tento typ financování v krypto sféře se nazývá Počáteční nabídka mincí (ICO). Lidé si tyto mince a žetony kupovali na základě víry v projekt a přesvědčení, že virtuální tokeny získají hodnotu, až bude plánovaný projekt zrealizován.

Některé země (jako Čína a některé státy USA) takové projekty zakázaly nebo přinejmenším varovaly, že v některých případech se může jednat o podvody nebo Ponzi-scheme, které jsou kamuflovány jako legitimní investice.

(2017) Bitcoin dosahuje 20 000 USD

Počet veřejně dostupných obchodních platforem a burz postupně vzrostl, což značně usnadnilo nákup a prodej krypto měn. Projekty ICO navíc vstoupily do svého zlatého období.

To vše přispělo k rychlému růstu ekosystému. Tato mladá technologie slibovala obrovské zisky a celková tržní kapitalizace kryptoměn překročila 800 miliard dolarů na počátku roku 2018. Prakticky všechny kryptoměny šly na dračku.

(2018) Zpátky do reality

Tento růst byl neudržitelný, takže bylo spíše nepřekvapivé, že bublina praskla a ceny začaly klesat. Mnoho projektů se zhroutilo, protože byly příliš ambiciózní pro tuto mladou technologii. Ale mějte na paměti, že volatilní cykly jsou pro takový mladý trh normální.

Závěr

Svět je stále více digitální a propojený a kryptoměny hrají v této věci velmi zajímavou roli. Bitcoin a další kryptoměny představují jednu možnou budoucnosti peněz, protože někteří lidé předpovídají, že radikálně změní globální finanční systém.

Kryptoměny mají jistě potenciál změnit náš život a pomoci nám znovu získat kontrolu nad našimi fondy, zejména pro lidi v zemích třetího světa, kteří nemají stejný přístup do bankovního systému. Existuje mnoho typů kryptoměn a každý z nich slibuje jedinečná řešení různých problémů.