Daruj krev s OVB.

05.12.2018

Relativně novou aktivitou společnosti OVB Allfinanz, a.s., se v roce 2017 stal projekt "Daruj krev s OVB", který je reakcí na stálý nedostatek krve pro medicinské účely. Dárcovstvím této vzácné tekutiny pomáhá celá síť finančních poradců i centrála společnosti a my vám zde přinášíme rozhovor s těmi nejaktivnějšími, kteří nejvíce přispěli k celkovému počtu přes 65 litrů odebrané krve a jejích částí. Za zmínku stojí i čtyři ženy, které v roce 2017 měly plný počet 3 možných odběrů. Jmenovitě paní Blažena Sedlářová, Miluše Štelcová, Kateřina Vosátková a Milena Žáková. Do akce se zapojilo celkem 42 dárců z 12 zemských ředitelství.

Václav Beránek - Ld Antonín Rajgl - 1,8 litru plné krve

V loňském roce jste provedl maximální možnost 4 odběrů. Chodil jste darovat krev již dříve nebo vás motivovala akce "Daruj krev s OVB"?

Nedlouho před vyhlášením akce, vprosinci 2016, jsem byl darovat krev poprvé. Rozhodl jsem se tak na základě vyprávění od svých nových sousedů z naší malé vesničky, kde jsme si s manželkou vlastními silami postavili náš vysněný domeček. Oni chodili darovat už dříve a rozhodně se s nimi, co se týče počtu litrů darované krve, nemohu srovnávat. Neznám lepší možnost navázání vztahu než poznat zájmy toho druhého. A protože se mi představa toho, že mohu někomu přispět k záchraně života, líbila, šel jsem do toho. O projektu "Daruj krev s OVB" jsem se dozvěděl na FKT 2017.

Odhadnete, kolik krve jste již za svou "dárcovskou" kariéru daroval?

Tím, že jsem začal poměrně nedávno, tak to vím naprosto přesně. V tuto chvíli (k 13. 6., pozn. red.) mám za sebou 7 odběrů, což dělá 3,15 litru darované krve.

Co bylo a je vaší hlavní motivací pro darování krve?

Jednoznačně, že někomu pomůžu a můžu mu i zachránit život, když bude potřebovat moji krevní skupinu.

Luboš Konrád - Sld Pavel Horák - 11,05 litru plazmy a 0,9 litru plné krve

V loňském roce jste daroval 11 litrů krevní plazmy a k tomu téměř litr plné krve. Chodil jste darovat již dříve nebo vás motivovala akce "Daruj krev s OVB"?

Chodil jsem už dřív, jsem dlouhodobý a pravidelný dárce.

Odhadnete, kolik krve/plazmy jste již za svou "dárcovskou" kariéru daroval?

No, to je těžké odhadnout. V pardubické nemocnici, kam chodím darovat, mají speciální cykly o 25 odběrech. Po nich znovu zkontrolují váš zdravotní stav, jestli se plazma dá použít. V tuto chvíli mám za sebou přes 50 odběrů, což dělá něco málo přes 28 litrů plazmy.

Jak zvládáte dny po odběru?

Nemám s tím žádný problém ani během darování, když se mi krev vrací zpátky do ruky, ani pak po odběru. Necítím malátnost, únavu a žádným způsobem mě to neomezuje ani v pracovním životě.

Jaká byla vaše hlavní motivace pro dárcovství krve?

Původnětam byla i "studentská" motivace (pozn.: soukromá zařízení pro odběr plazmy vyplácí drobný příspěvek pro dárce), ale tyto odběry jsem ani do své kariéry dárce nepočítal. I do soutěže Daruj krev s OVB jsem posílal pouze čísla z bezplatných odběrů z nemocnice. Nicméně na základě prvních odběrů jsem zjistil, že s dárcovstvím nemám nejmenší problém, tak jsem posléze chodil darovat i plnou krev a tam jsem zjistil, že i plazma jde darovat bezplatně, a rozhodl se vydat touto cestou.

Potřeboval někdy krev či krevní plazmu někdo z vašich blízkých a i to je důvodem, proč sám chodíte darovat?

Nevím o tom, že by potřeboval někdo z mých blízkých.

Prozradíte, jakou máte krevní skupinu?

Mám skupinu B-. V evropské populaci ji má jen asi 2,5 % obyvatel, takže by se dalo říct, že jsem celkem unikátní.

Vzkázal byste něco svým kolegům spolupracovníkům, abyste je také motivoval k dárcovství?

Nikdy nevíte, kdy se krev či výrobky z krve budou hodit i vám. Například po popáleninách či závažných autonehodách. Teď nedávno měl tchán autonehodu, a když jsem viděl ta zkrvavená auta, a co se tam stalo, tak jsem si říkal, že ta krev je opravdu potřeba. Nedá se uměle vyrobit ani ničím nahradit, a to mě motivovalo k tomu, abych nadále pokračoval.

Jan Reiner - Ld antonín rajgl - 1,8 litru plné krve

V loňském roce jste provedl maximální možnost 4 odběrů. Chodil jste darovat krev již dříve nebo vás motivovala akce "Daruj krev s OVB"?

Ne, ne, já daruji krev již od doby, kdy jsem se vrátil z vojny. Což v současné chvíli je již 37 let.

Odhadnete, kolik krve jste již za svou "dárcovskou" kariéru daroval?

Mám za sebou 90 odběrů.V dřívější době se darovalo 0,5 litru krve, v poslední době je to již "jen" 0,45. Je to tedy určitě minimálně 41 litrů, možná o kousek víc. Jednou jsem byl darovat i krevní plazmu a červené krvinky. Ale víc mi vyhovuje darování plné krve, takže se zaměřuji jen na to.

Co bylo a je vaší hlavní motivací pro darování krve?

Každé tři měsíce mám přehled o svém zdravotním stavu a samozřejmostí je i ten hlavní důvod - že můžu někomu pomoci.

Někdo pomáhá tak, že posílá peníze na charitu - což sám dělám čas od času také, ale mou hlavní motivací je, že můžu někomu zachránit život, třeba i rodinnému příslušníkovi. Například vlastní mamince, když šla na operaci, tak mohla využít mé krve.

Jak zvládáte dny po odběru?

V nejbližším čase po odběru si dám pauzu a nařídím si klid až do 12 hodin. Dám si pauzu, sním čokolády, které jsem dostal za odběr, a po dvanácté hodině můžu zase vyrazit dál. No, a večer doplním tekutiny červeným vínem (smích). Nevím, jestli je pravda to, co se říká o podpoře krvetvorby, ale rozhodně mi to neškodí.

Prozradíte, jakou máte krevní skupinu?

A1 RH+. Je to jedna z nejrozšířenějších krevních skupin a má ji okolo 30 % populace.

Vzkázal byste něco svým kolegům spolupracovníkům, abyste je také motivoval k dárcovství?

Mám dvě děti, syna a dceru, a když jim bylo 18, tak jsem jim řekl, ať to jdou vyzkoušet. Zjistili, že to nebolí, že to nic není, takže když můžou, tak jdou také darovat krev. To samé bych doporučil i všem ostatním, kdo ještě nebyl darovat. A stejně jako jsem říkal kamarádům, známým a teď i kolegům a spolupracovníkům: nemůžu vám nic nařizovat, ale běžte to vyzkoušet, pak mi řekněte, jestli vám to vadilo, nebo ne, protože tak můžete zachránit něčí život nebo zdraví.