Dávejte si pozor, abyste neprozradili, kolik vlastníte Bitcoinů.

12.06.2019

Bitcoin je často označován za anonymní, protože BTC můžete odesílat a přijímat, aniž byste v rámci dané transakce poskytli vaše osobní identifikační údaje. Ve skutečnosti jsou však převody uskutečněné touto kryptoměnou pseudonymní. Rovněž jako kdybyste publikovali na internetu články pod určitým pseudonymem. Ten jakmile se někde spojí s vaším jménem, ​​vše, co jste kdy napsali, bude propojeno s vámi.

V případě bitcoinu je vaším pseudonymem adresa. Každá transakce zahrnující tuto adresu je navždy uložena v blockchainu. Pokud ji tedy někde propojíte se svým jménem, všechny převody budou spojeny s vámi. Proto se doporučuje vygenerovat si na každou transkakci vždy novou adresu. Níže vám přinášíme seznam nejčastějších chyb, kvůli kterým se obíráte o soukromí a umožňujete relativně jednoduché dohledání historie vašich transakcí uskutečněných prostřednictvím bitcoinu.

Publikování vašeho jména spolu s BTC adresou

Jde o nejběžnější způsob, jakým můžete nechtěně odhalit všechny vaše transakce. Mnoho lidí na internetu veřejně zobrazí svou BTC adresu v naději, že jim jiní pošlou bitcoiny. Mezi nejběžnější situace patří:

  • Psaní blogu pod vaším skutečným jménem a zveřejnění adresy pro přijímání darů v podobě BTC.
  • Vystupování na online fóru pod vaší reálnou identitou a umístění BTC adresy do svého popisu.
  • Vlastnění webové stránky registrované na vaše jméno a vložení zmíněné adresy pro přijímání bitcoinu.

Všechny způsoby uvedené výše umožní komukoliv vyhledat si vaši adresu, zjistit její zůstatek či projít všechny transakce s ní spjaté.

Obchodování BTC vůči fiat měnám na burze

Drtivá většina kryptoburz, které umožňují obchodovat kryptoměny vůči klasickým fiat měnám, podléhá AML předpisům (boj proti praní špinavých peněz). Tím pádem vyžadují, aby jim zákazníci prokázali svou totožnost poskytnutím svého občanského průkazu či jiného osobního dokumentu. Za předpokladu, že jste s obchodní platformou sdíleli pravé doklady, burza bude přesně vědět, kdo jste.

Jelikož obchodní platforma si tyto údaje pečlivě uchovává, dohledání vaší osoby a následné propojení se všemi vašimi příchozími a odchozími transakcemi bude velmi jednoduché. Dobrým řešením tedy může být nákup kryptoměny prostřednictvím kryptobankomatu nebo obchodování na decentralizovaných burzách.

Nákup zboží za BTC

V případě, že si objednáváte zboží například z internetového obchodu umožňujícího platbu prostřednictvím bitcoinu, měli byste být také na pozoru. Pokud si totiž necháte zboží zaslat na vaše jméno, opět prozrazujete svoji identitu. A provozovatel obchodu ji tak může jednoduše spojit s adresou, odkud jste provedli platbu.

Převod byste tedy rozhodně neměli udělat z adresy, na níž držíte více BTC, než jste ochotni sdílet s druhou stranou.

Hosted Wallets

Hosted Wallets, tedy peněženky, které poskytuje třetí strana, jsou populární především díky jejich snadnému používání. Naproti tomu je zde však velké bezpečnostní riziko spojené s faktem, že nevlastníte vaše privátní klíče. Provozovatel peněženky tak podepisuje vaše transakce vaším jménem, což sice může z hlediska jednoduchosti převodu znamenat určitou výhodu, ale riziko spojené s tím, že opravňujete cizí společnost nakládat s vašimi kryptoaktivy, je přinejmenším na zvážení.

Jelikož data vaší peněženky jsou uložena na serverech poskytovatele peněženky, v případě, že jim v rámci registrace poskytnete své soukromé údaje (telefonní číslo, adresa, e-mailový kontakt), všechna tato data mohou být použita jako vodítko pro identifikaci vaší osoby.

The Onion Router (Tor)

Pokud jde o odesílání BTC transakcí v rámci Bitcoin P2P sítě, tato kryptoměna nemá žádné vestavěné šifrování. Když tedy uskutečňujete převod, vaše transakce prochází servery poskytovatele internetových služeb v textové formě. Ten ji může zachytit, analyzovat a spojit ji s vaší IP adresou, ke které umí samozřejmě přiřadit vaše osobní údaje. Ty jste mu totiž dobrovolně předali při podpisu smlouvy o zavedení internetového připojení.

Dobrým řešením na tento problém je použít Tor (The Onion Router). Díky němu dokážete utajit nejen svou polohu, ale především i svou činnost na internetu, tedy v tomto případě převody s BTC.

Na zvážení je i používání anonymních kryptoměn, jakou je například Monero (XMR).