Dlouhý horizont je nejcennější komodita v rukou mladých investorů.

23.01.2019

Čím dříve lidé začnou investovat, tím lépe. Ve čtyřiceti nebo padesáti je rozhodně pozdě. Jenže mladí lidé zase nemají peněz nazbyt. Jak ze začarovaného kruhu ven?

"Pro mladé investory mám dvě doporučení. Začněte s malými částkami a proces investování co nejvíce zautomatizujte," říká Ben Carlson z Ritholtz Wealth Management. "Budete-li v začátcích investovat pouze malé částky, nebudete bojovat s nedostatkem peněz na aktuální potřeby, zároveň však využijete své největší devizy, tedy dlouhého investičního horizontu. I drobné peníze se totiž dokáží nasčítat a zhodnotit v solidní sumu."

Důvodem, proč proces investování co nejvíce zautomatizovat, je podle něj to, že v opačném případě hrozí, že peníze místo na obchodní účet poputují jinam. "Vždy se najde něco, co má přednost, a na investování již peníze nezbudou," upozorňuje.

Jako příklad Carlson používá člověka, který začíná s pravidelnou investicí ve výši 25 USD. Kdyby člověk tuto částku investoval každý měsíc od 22 do 65 let a průměrné roční zhodnocení jeho portfolia bylo 6 %, měl by na konci přes 60 000 USD. To není špatné. Kdyby navíc dokázal každý měsíc na obchodní účet posílat ještě o 10 USD více, dělalo by to na konci přes 370 000 USD. A při investování 75 USD měsíčně, což stále není mnoho, by konečná suma byla přes 1,6 milionu USD.

"Pomáhá každý dolar. Začít mohou mladí lidé i s velmi nízkými částkami a průběžně investice podle možností navyšovat. Dlouhý horizont je tou nejhodnotnější komoditou, kterou mladí investoři disponují. A byla by velká škoda nenechat ji pracovat v jejich prospěch," dodává Carlson.