Do čeho investovat své peníze?

03.03.2021

Jaký bude z ekonomického pohledu rok 2021 a zda se podaří znovu pořádně nastartovat ekonomiku, si nyní netroufají odhadovat ani renomovaní analytici. Jisté je jedno, kdo má peníze, bude chtít investovat, protože každá krize představuje příležitost.

Akcie nahoru, akcie dolů

Tradičním investicím by v některých ohledech mohla hrát do karet strategie centrálních bank a finanční politiky států. Nákup dluhopisů a akcií centrálními bankami bude pravděpodobně pokračovat, což bude zřejmě vytvářet přibližně osmiprocentní inflaci na akciových trzích a znamenat i nadále býčí růst.

Na druhou stranu, tradiční akciové fondy jsou v řadě případů v mínusu a většina dluhopisů vynáší méně než jedno procento. Zlato i kryptoměny vylétly nahoru a nakupují se za poměrně vysoké ceny. I v této situaci lze ale najít zajímavé investice. Kolísání a výrazné pohyby na trzích totiž s sebou vždy přinášejí šanci vydělat, a to v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.

Technologie, auta a logistika

Epidemie koronaviru přinutila řadu podniků a podnikatelských aktivit fungovat na internetu, další rozvoj na sebe podle všeho nenechá dlouho čekat. "Vidím perspektivu ve virtuální realitě, v on-line výukových nástrojích. Rád bych fandil i vývoji softwaru v autech, ale kromě Tesly mám pocit, že ostatní automobilky spí. Takže pokud bych kupoval akcie, vybíral bych hlavně z těchto segmentů," sdělil investiční poradce Michal Nedbal. Zároveň upozornil, že je vždy dobré zajímat se o účetní uzávěrky takových firem.

Riziková může být investice do akcií společností vyvíjejících a vyrábějících vakcíny, protože výsledek je (zatím) nejistý. Na druhou stranu, pokud by se celá věc povedla, takové akcie mohou jít nahoru. Z mého pohledu do toho ovšem vstupuje i otázka morálky, byť ziskově to může být zajímavé. Zvažoval bych ale podpoření firem působících v přepravě, protože doba logistice přeje.

Zlato a perspektivní měny

Vedle akcií může být podle investičních poradců zajímavé i zlato, protože nyní se vlády rychleji zadlužují a tisknou peníze, což později pravděpodobně vyvolá inflaci na službách a produktech denní spotřeby. Zlato je ale komodita, která - jak ukazují předchozí zkušenosti - dokáže inflaci předehnat a svým držitelům přinést zisk. Další výhodou je možnost jeho fyzického držení.

Investovat se dá také do měn rozvinutých zemí. "Kanadský dolar, australský dolar nebo novozélandský dolar jsou měny, které by měly posilovat oproti koši měn," konstatoval Lukáš Baloga. Oživení ekonomického růstu, které se očekává, může v budoucnu zvyšovat i poptávku po cyklických komoditách, jako je ropa nebo měď, což následně zvýší poptávku po měnách, které jsou na komodity navázány. Měny jako euro nebo dolar by ale mohly zažívat postupné znehodnocování z důvodu silného a dlouhodobého zadlužování.

Vzdělání a dobré kontakty

Mezi investicemi se pak začínají rozmáhat i ty alternativní, například do vína nebo jiného kvalitního alkoholu. Rozumím tomu, ale osobně bych podpořil spíše jiné alternativní investice, například do 3D tiskáren, tato oblast se v poslední době velmi rozmáhá.

Obecně se - i přes vývoj vakcíny - očekává třetí vlna koronaviru. Proto je podle odborníků záhodné investovat i do nástrojů, které zjednoduší a zefektivní práci z domova, jako je pořádný monitor nebo kancelářská židle, ze které nebolí záda.