Do OVB bych šel znovu, říká Bohumil Voda.

06.03.2019

Jedním z nejdéle působících spolupracovníků OVB je také Bohumil Voda, jehož kariéra zde trvá stejně jako působení OVB v ČR. Tedy už 25 let. "Zaujala mě filozofie OVB v Německu," vzpomíná, proč se v roce 1993 pustil do zcela nového oboru podnikání. 

Bohumil Voda

Pochází z malé obce Zdelov v okrese Rychnov nad Kněžnou. Po ukončení povinné školní docházky pracoval jako dělník v dřevařských závodech, protože v té době nebylo hned možné začít studovat. Po roce nastoupil do učení a poté na vyšší průmyslovou školu, obor železnice, silnice. Po ukončení studia a základní vojenské služby nastoupil k železničnímu stavitelství. V tomto oboru pracoval v různých vedoucích a řídících funkcích až do odchodu do důchodu v roce 1997.

V OVB působí od roku 1994. Volný čas rád tráví na své chatě.

Jaký byl váš první kontakt se společností OVB?

OVB v ČR ještě neexistovala. Náhodným setkáním se známým z Německa jsem se dozvěděl, že se bude konat v Praze seminář německé poradenské společnosti.Toho semináře v Obecním domě jsem se zúčastnil. Začátek práce byl ale až v roce 1993, protože tady nebyla odpovídající legislativa. Bylo to krátce po rozdělení Československa a vzniku České republiky.

Co vás přesvědčilo, abyste do OVB vstoupil?

Zaujala mě filozofie OVB v Německu a možnost přenesení tohoto obchodního modelu do České republiky. Zaujaly mě také semináře Gerda Finka, protože dokázal velice dobře představit firmu a vysvětlit možnosti spolupráce a perspektivu.

V čem byla tato doba jiná?

Nebyla žádná konkurence. OVB byla první a jediná společnost, která pracovala v této oblasti na finančním trhu. Současně ale panovala na finančním trhu velká nedůvěra, protože došlo k bankrotu mnoha bank a lidé přišlio své úspory.

Co bylo zlomovým momentem, kdy jst esi řekl, že se finančnímu poradenství začnete věnovat na plný úvazek?

V začátku spolupráce s OVB jsem byl zaměstnaný na hlavní pracovní poměr na velmi dobré pracovní pozici a v předdůchodovém věku jsem si netroufal odejít. Zlomový moment nastal dosažením pozice GST, kdy jsem si otevřel svoji kancelář v centru Hradce Králové.

Vzpomenete si, jaké produkty se před 25 lety sjednávaly?

Jako první byla stavební spořitelna ČMSS a pojišťovna IPB - životní a úrazové pojištění. Vzápětí následovala stavební spořitelna Wüstenrot a postupně se nabídka stále rozšiřovala do současné podoby, jako jsou investice apod.

Jak probíhal v začátcích kariéry nábor nových spolupracovníků?

V té době byla většina lidí v produktivním věku v hlavním zaměstnaneckém poměru a získat je pro práci na živnostenský list pro ně znamenalo určitou nejistotu. Většina lidí upřednostňovala jistotu, že na konci měsíce dostane výplatu.

Jak složité bylo klientům vysvětlit přidanou hodnotu finančního poradenství?

Vzhledem k tomu, že situace tou dobou na finančním trhu byla nepřehledná, většina klientů vnímala jako přínos možnost získat nezávislé informace. Většinou byli velmi vděční.

Jak reagovala vaše rodina, že jdete do neprozkoumaných vod a úplně nového oboru podnikání?

Ani rodina, ani já jsme v tomto novém podnikání neviděli žádné nebezpečí, protože nebyl požadovaný žádný vstupní poplatek a žádná počáteční investice. To byla velká výhoda, protože většina podnikatelských záměrů vyžadovala počáteční investici.

Nastala během vaší kariéry nějaká vážnější krize, kdy jste si řekl, že již nechcete pokračovat?

Krize k podnikání patří. A asi málokdo, kdo začal podnikat, ať už v jakémkoliv oboru, může prohlásit, že za 25 let nikdy žádnou krizi neprodělal. Vždy záleží na tom, jak je krize velká a jak ji člověk umí překonat. Nikdy jsem neočekával, že půjde vše samo od sebe nebo hladce bez mého úsilí. Byly však i situace, kdy jsem si připadal, že běžím překážkovou dráhu a ještě proti větru. Nakonec jsem se ale vždy rozhodl pokračovat, protože jsem zvyklý problémy překonávat, a ne se vzdávat. Naproti tomu bylo daleko více těch nádherných období, které jsem měl možnost v OVB prožít.

Krátce po povýšení na GST jsem byl pozván na významný motivační program v rakouských Alpách, kde jsem se poprvé setkal se zakladatelem OVB Otto Wittschierem. Zúčastnil jsem se i mnoha dalších motivačních programů, na které velmi rád vzpomínám, a rád se k nim vracím i při rozhovorech se svými spolupracovníky. Stále zůstávám nadšeným ovbákem a určitě bych do toho šel znovu.

Vždy je ale důležité zachovat si pozitivní myšlení a nenechat se odradit některými dílčími neúspěchy.

Byl naopak nějaký zlomový moment, kdy kariéra začala jít "lehčeji" a "sama od sebe"?

Takový zlom přišel v době, kdy mě začala v mém podnikání podporovat i moje rodina a moje žena začala po ukončení pracovního poměru v ČSOB se mnou pracovat v kanceláři. Byla vzdělanější ve finanční branži a také lépe zvládala potřebnou administrativu.

V čem je podle vás společnost OVB Allfinanz na trhu jedinečná i po čtvrt století?

OVB Allfinanz je jedinečná zřejmě tím, že se dokáže vyrovnat se všemi změnami, které přináší život i legislativa, a přitom si zachovává stejnou koncepci a filozofii jako na začátku před 25 lety.

Jaký je váš největší pracovní úspěch za 25 let kariéry?

Jako největší pracovní úspěch vnímám, že jsem si získal důvěru klientů a nikdy jsem jinezradil pro to, abych získal vlastní větší prospěch.

Kdo byl klíčovým člověkem v rámci celé vaší kariéry?

Klíčovým člověkem pro mě v OVB vždy byl a stále zůstává Gerd Fink. Velmi si vážím také svých kolegyň Bl Evy Vondrové Solnické, Bl Dagmar Polákové a Bl Evy Malé, se kterými spolupracuji do současnosti.

Podnikáte také na Ukrajině. Proč jste si zvolil zrovna tuto zemi?

Ukrajina mě oslovila proto, že jsem se byl schopen domluvit jejich jazykem. Lákalo mě také poznávat nové lidi a zopakovat si začátky práce pro OVB v nové zemi se zkušenostmi, které jsem za dobu působení v ČR získal.

Jaké jsou hlavní rozdíly práce v obou zemích?

Hlavní rozdíl vidím v tom, že na Ukrajině panuje dosti velká nedůvěra ve finanční sféře tím, že politická a ekonomická situace není příliš stabilní. Lidé na Ukrajině jsou ale velmi vstřícní a komunikativní. Když potkají někoho z ČR, chovají se přátelsky a snadno s nimi navážete kontakt. Chtěl bych velmi poděkovat řediteli OVB Ukrajina Dmitro Malikovi a jeho týmu centrály OVB Ukrajina v Kyjevě za jejich vstřícnost a přátelskou spolupráci.

Jak trávíte svůj volný čas a jak dobíjíte baterky?

Dříve jsem velmi rád cestoval, protože za dřívějšího poltického uspořádání se moc cestovat nedalo. Tak po otevření hranice jsem si to chtěl vynahradit. Absolvoval jsem profesní vzdělání na průvodcovskou činnost a s cestovními kancelářemi jsem procestoval mnoho evropských i mimoevropských zemí. Nyní trávím většinu volného času na chalupě. Je to můj rodný dům, o který se starám. Je tam nádherná příroda a práce jako na chalupě. O víkendech se tam většinou setkáváme celá rodina. V neděli večer se vracím fyzicky unavený, ale duševně odpočatý a znovu nadšený, že je zase celý týden přede mnou pro setkávání se svými spolupracovníky a klienty.