Forbes zveřejnil seznam TOP 50 společností využívajících technologii blockchain.

19.06.2019

Podle analytické společnosti International Data Corp by celkové výdaje ze strany firem a vlád související s implementací technologie blockchain měly v tomto roce dosáhnout úrovně $2.9 miliardy. Ve srovnání s předešlým rokem jde o 89% nárůst. Obnos investovaných peněz by se přitom v horizontu tří let mohl dostat až na částku $12.4 miliardy.

Tato skutečnost neunikla pozornosti ani světoznámému americkému magazínu Forbes, který poprvé ve své historii zveřejnil žebříček největších globálních společností, které využívají technologii blockchain.

Tým specializovaných poradců, analytiků a redaktorů magazínu Forbes hodnotil více než 100 velkých společností, které aktivně zkoumají technologii blockchain. Z nich vybral 50 největších a nejsilnějších hráčů na svých pozicích, přičemž jedním ze vstupních kritérií pro kvalifikování se do žebříčku byla podmínka, aby měla daná firma hodnotu přesahující $1 miliardu.

Téměř 2/3 společností z žebříčku jsou z USA

Z padesáti společností, které se dostaly do žebříčku magazínu Forbes, je až 33 z USA. Zbývajících sedmnáct má sídlo v Evropě, respektive v Asii. Zajímavostí je, že mezi TOP 50 firem se dostaly i tři společnosti, které přímo souvisejí s kryptoměnami. Jde o společnost Bitfury, výrobce hardwaru v podobě ASIC čipů, serverů, či dodavatele řešení pro datová centra. Druhou kryptospolečností je populární obchodní platforma Coinbase. A posledním zástupcem je americká společnost Ripple, která vyvíjí řešení pro bankovní a finanční sektor.

Z analýzy žebříčku Forbes také vyplývá, že většina společností využívá několik blockchainových platforem. Důležitým výstupem je i skutečnost, že většina společností se zaměřuje na soukromé blockchainy jako na jejich opozitum, tedy blokchainy veřejné.

Seznam vybraných společností využívajících technologii blockchain

Amazon (USA, rok založení: 1994)

Amazon prostřednictvím své divize Amazon Web Services (AWS) nabízí blockchainové nástroje pro společnosti, které mají zájem používat distribuovanou technologii, ale přitom ji sami nechtějí, nebo z finančních či technologických důvodů nemohou sami vyvíjet. Pro Amazon je AWS klíčovou divizí v rámci udržení si dominantního postavení v rámci oblasti cloud computingu. Za předešlý rok dokázala tato dceřiná společnost vyprodukovat zisk ve výši $7.3 miliardy.

Blockchainové platformy: Hyperledger Fabric, Ethereum (plánováno na rok 2019)

BBVA (Španělsko, rok založení: 1988)

V listopadu minulého roku poskytla druhá největší banka ve Španělsku svůj první úvěr, který byl vyplacen za využití technologie blockchain. Šlo o půjčku v hodnotě $170 milionů a jejím úspěšným žadatelem byla společnost Red Eléctrica Corporación, provozovatel elektrické sítě ve Španělsku.

Blockchainové platformy: Hyperledger Fabric, Corda

Citigroup (USA, rok založení: 1812)

Za poslední dobu investovala tato americká banka své finanční prostředky již do půl tuctu startupů, které vyvíjejí technologii blockchain. Šlo o společnosti jako Digital Asset Holdings, Axoni, SETL, Cobalt DL, R3 a Symbiont. V uplynulém roce zároveň navázala spolupráci se společností Barclays a poskytovatelem softwarové infrastruktury CLS. Cílem jejich kooperace bylo spuštění projektu LedgerConnect - online obchodu s aplikacemi, ve kterém mohou společnosti nakupovat různá blockchainová řešení.

Blockchainová platforma: Ethereum

IBM (USA, rok založení: 1911)

Tento technologický gigant již delší dobu aktivně pracuje na komercializaci technologie blockchain. Využívá přitom upravenou verzi Hyperledger Fabric, kterou pojmenoval IBM Blockchain. Mezi další produkty z dílny této americké společnosti patří World Wire, devizová platforma, která se snaží nahradit mezibankovní platformu pro zasílání zpráv Swift, a TradeLens, služba pro dodavatelský řetězec, na jejímž vývoji se spolupodílí přepravní společnost Maersk. Kromě výše uvedených úspěchů se může IBM pochlubit i více než 100 registrovanými patenty souvisejícími s blockchainem.

Blockchainové platformy: IBM Blockchain, Stellar, Hyperledger Burrow, Sovrin

Microsoft (USA, rok založení: 1985)

Podobně jako Amazon, tak i Microsoft nabízí svou vlastní verzi cloudových řešení. Jejich divize Microsoft Azure představila loni nástroj na vývoj blockchainových aplikací - Azure Blockchain Workbench (ABW). Mezi zákazníky ABW již nyní patří významné společnosti jako Insurwave, Webjet, Xbox, Bühler, Interswitch, 3M a Nasdaq. V uplynulém roce Microsoft ohlásil spolupráci i se společností Stratis Group, jejímž cílem má být spuštění platformy pro ICO.

Blockchainové platformy: Ethereum, Parity, Quorum, Corda, Hyperledger Fabric

Celý seznam (v abecedním pořadí) TOP 50 společnosti z žebříčku Forbes:

Allianz SE 
Amazon
Anheuser-Busch InBev
Ant Financial 
BBVA 
Bitfury
BNP Paribas
BP PLC 
Broadridge 
Bumble Bee Foods 
Cargill 
Ciox Health 
Citigroup 
Coinbase 
Comcast 
CVS Health 
The Depository Trust & Clearing Corporation 
Facebook 
Fidelity 
Foxconn 
Golden State Foods
Google 
HPE 
HTC 

IBM

ING
Intel
JMorgan Chase
Maersk
Mastercard
MetLife
Microsoft
Nasdaq
Nestle
Northern Trust
Oracle
Overstock
PNC
Ripple
Samsung
Santander
SAP
Seagate Technology
Siemens
Singnature Bank
State Farm
UBS
Visa VMware
Walmart