Hypotéka za mínus 0,5%. Banka Vám zaplatí za to, že si půjčíte.

16.08.2019

O tom, že je svět finančních produktů pozoruhodný, už od poslední lehmanovské krize nikdo nepochybuje. Ze země Hygge však nyní přichází novinka, kterou bychom ve vlastnictvím posedlém Česku zejména ocenili.

Dánská Jyske Bank minulý týden oznámila, že zájemcům o vlastní bydlení poskytne hypotéku s fixní desetiletou úrokovou sazbou -0,5 %. V praxi to znamená, že spotřebitelé na samotné hypotéce zaplatí méně, než kolik si reálně půjčují.

Krok třetí největší dánské banky je jakýmsi symbolickým završením extrémně nízkých sazeb, kterým se obyvatelé severské země těší - některé banky údajně nabízely třicetileté hypotéky jen s půlprocentní sazbou. V Nordea Bank, tamějším největším poskytovateli hypoték, se zase nechali slyšet, že zákazníkům nabídnou hypotéku na 20 let se sazbou nula procent.

Proč tak Dánové činí? Odpověď leží v americko-čínské obchodní válce, Brexitu a všech dalších strašácích, které naznačují příchod ochlazení světové ekonomiky. Investoři se stávají opatrnějšími a pro některé banky je vidina relativně malé ztráty lepší, než případný průšvih s vyššími úrokovými sazbami a klienty, kteří svým závazkům nebudou schopni dostát.

Ekonom Jyske Bank Mikkel Hoegh se nechal slyšet, že je na čase sepsat novou učebnici ekonomie, která by lépe postihla současnou situaci. Inu, vítejte v budoucnosti.