Instituce už vstupují do trhu s kryptoměnami.

27.02.2019

Dva veřejné penzijní fondy nedávno investovaly do 40-milionového blockchain hedge-fondu, který spravuje společnost Morgan Creek. Morgan Creek se zaměřuje převážně na blockchainové či kryptoměnové startupy, obchodování coinů a tokenů.

Proč jsou investice do kryptoměn rizikové?

Kryptoměny jsou velmi zvláštní typ aktiva. V současnosti totiž není zcela jasné, jak velký potenciál reálně mají. Podle některých odborníků jde o spekulativní investiční nástroje, které budou mít pouze minimální přesah do reálného života, jiní zas tvrdí, že blockchain a různé coiny dobudou svět.

Investice do kryptoměn jsou vysoce rizikové. Například není možné vypočítat "reálnou" hodnotu většiny coinů. Jistě, můžeme vzít cenu Bitcoinu a vynásobit ho počtem mincí v oběhu, ale taková "tržní kapitalizace" často lže.

Dvě instituce investovaly do krypto-sektoru

Právě proto se instituce do kryptoměn moc nehrnou. V poslední době se však objevují první vlaštovky. Jak jsme zmínili v prvním odstavci, dva veřejné penzijní fondy z Kalifornie investovaly do kryptoměnového hedge-fondu.

Šlo sice o relativně malou investici - řádově několik milionů dolarů - ale je to dobrý začátek. Můžeme předpokládat, že až vzniknou kvalitnější regulované finanční nástroje, začnou se přidávat i další instituce.

Kdy konečně přijdou ty sladké institucionální peníze?

V současnosti není zcela jasné, kdy bude hotový framework, který institucím dovolí investovat do Bitcoinu a dalších krypto-aktiv. Existují však konkrétní projekty od renomovaných společností, které by měly být brzy dokončeny.

Ještě v prvním čtvrtletí 2019 se můžeme těšit na Bitcoin Custody řešení od Fidelity. Doufejme, že do léta se spustí i dlouho-očekávaná burza Bakkt od Intercontinental Exchange . O kryptoburzu má zájem i NASDAQ , který v posledních měsících investoval do několika krypto-firem.

No a nakonec tu máme Bitcoin ETF. Konkrétně máme na mysli VanECK SolidX BTC ETF od CBOE, které (snad) komise SEC schválí někdy koncem roku. Větší objemy dolarů do krypta od institucí potečou pravděpodobně v průběhu roku 2020.