Investice naruby aneb na kolik vyjde provoz supersportu?

19.09.2018

Máte nějaký ten milion na účtu navíc a přemýšlíte o zpestření vašeho života třeba koupí sportovního vozu? Vlastnit supersport však není pouze jednorázová investice ve výši, která je na cenovce u vámi vybraného automobilu. Se samotným pořízením je spojeno tolik výdajů, že se vám zprvu možná trochu zatočí hlava.

Že provoz auta není jen o nějakých korunkách za palivo, ví každý. U supersportů ale výdaje mohou velmi jednoduše šplhat do astronomických výšin. Uvědomil jsem si to až celkem nedávno s mým známým, který mi ukazoval svoje Porsche 911. Po nastartování se kontrolky rozsvítily jako vánoční stromeček a centrální displej si stěžoval na víc problémů, než kolik vůbec uměl zobrazit. Ptal jsem se, jestli by si jeho miláček nezasloužil strávit nějaký čas na odpočinku v servisu. Se smutným výrazem mi začal vysvětlovat, že na to prostě nejsou peníze. Stačí opravdová maličkost, například aby se vám ve ventilku vybila malinká baterka, která nabíjí kontrolku tlaku. Výměna vás bude stát 8 tisíc korun. Nakonec se mi přiznal, že do auta postupně "nastrkal" téměř stejně peněz, jako byla jeho kupní cena.

Modelová situace

Pojďme si udělat malý příklad. Představte si, že jste 40 letý podnikatel z Prahy a chcete si koupit řekněme Bentley Continental. Samotný vůz koupíte za 5 milionů korun, ale tím to teprve začíná. S velkým štěstím se u pojišťovny dostanete pod částku 400 tisíc korun ročně. A budete na tom ještě dobře, za takové Bugatti Veyron zaplatíte na pojištění 1,3 milionu ročně. I za předpokladu, že se vám na autě během provozu nic nerozbije, musíte na pravidelné prohlídky.

Ty stojí okolo 50 000 korun a měli byste se na ně dostavovat pravidelně každý rok, nebo každých 16 000 kilometrů. Když k tomu přihodíte i výměnu oleje, bude to ještě o 15 tisíc korun víc. U luxusních značek rovněž nepočítejte s nějakým velkým aftermarketovým zastoupením. Proto je dobré si to u vašeho dealera nerozházet, abyste pak nemuseli do servisu jet třeba do zahraničí. Může totiž být jediným široko daleko, kdo bude schopný vašeho miláčka postavit zpátky na kola a na stížnosti ohledně cen určitě zvědavý nebude. Zpátky k našemu příkladu. V servisu Bentley si řeknou 3 tisíce korun za hodinu práce. Hra s opravdovými čísly ale začíná, až když se auto začne rozbíjet.

Zlato? Možná jsem to trošku škrábla

Tuhle větu jako majitelé luxusního vozu opravdu nebudete chtít slyšet. Za poškozený nárazník můžete totiž dát tolik, co za nový hatchback. U Lamborghini dáte za tento kousek karbonu přes 300 tisíc korun. Když si u superširokého Lamba urazíte zrcátko, počítejte se 60 tisíci korunami. Jeli jste někdy za kamionem a kamínek vám prasknul čelní sklo? Když pojedete v Maybachu, právě jste přišli o 50 tisíc korun. Najetí na hřebík v Rolls-Royce znamená 30 tisíc korun za výměnu pneumatiky. Už chápete, proč se říká, že než si pořídíte jakékoliv auto, měli byste mít na účtu desetinásobek jeho pořizovací ceny? I pár milionů navíc se vám může během pár let s takovým supersportem v garáži rozplynout jako nic.

Kolik korun za kilometr?

Budu předpokládat, že ročně ujedete 20 tisíc kilometrů. Můžu vám zaručit, že pod 20 litrů vysokooktanu na sto kilometrů se nedostanete. Jen za palivo dáte do jednoho kilometru 8 Kč. Cena pojištění, rozpočtená na každý jeden kilometr, cenu navýší o dalších 20 korun. I bez driftování budete každých 7 tisíc kilometrů potřebovat nové pneumatiky (jedna zhruba za 12 tisíc). Spojka odchází po 40 tisících km a stojí 100 tisíc korun.

Kdybychom použili jen tyto nejzákladnější údaje, vychází nám průměr na jeden kilometr zhruba 42 korun, reálně to však bude ještě mnohem více. Nebereme v potaz amortizaci ani opravy. Když si budete chtít se svou drahou polovičkou zajet třeba do Říma a zpět, bude vám cena za kilometr připadat ještě dražší. Jen za cestu autem na 2600 kilometrů dlouhém výletě dáte víc než 100 tisíc korun. Je mi jasné, že rozpočet většiny milionářů to nezatíží. Minimálně je to však drahý koníček. Co ale dnes není.