Investiční vzorec pro zdvojnásobení Vašich úspor.

08.07.2020

Když své úspory uložíte na to správné místo, mohou se časem díky principu složeného úročení výrazně rozrůst. Můžete je třeba i zdvojnásobit, aniž byste sami hnuli prstem. Jen musíte vědět, že budou zhodnocovat dostatečně rychle. Jak to zjistit?

Pro snadný výpočet toho, jak dlouho bude trvat, než se vaše peníze při fixním zhodnocení zdvojnásobí, je ideální použít takzvané "Pravidlo sedmdesáti dvou". To můžete najít v řadě příruček a návodů pro efektivní hospodaření s osobními financemi. Je totiž považováno za jeden ze základních a nepostradatelných konceptů, které musíte pochopit, abyste během života dokázali své jmění smysluplně zhodnocovat.

Po zjištění, jak bídnou finanční gramotnost mají i Američané, kteří již v tržní ekonomice žijí celé dekády, je tohle další věc, kterou by podle mě mělo znát každé 15leté dítě opouštějící základní školu.

Když totiž toto pravidlo pochopíte a naučíte se jej používat, můžete si kdykoliv udělat jasný obrázek o tom, kolikrát se vám podaří zdvojnásobit své jmění během následujících 10 let nebo vašeho celého života. Pokud přemýšlíte v dlouhodobém horizontu, možná vás uspokojí i nižší zhodnocení. Čím kratší je ale vyhrazený čas, tím vyšší zhodnocení budete pro svou cílovou částku potřebovat.

Je fajn vědět, že své úspory nebudete zdvojnásobovat třeba 800 let

Vzorec je zcela snadný a zní takto: 72 / zúročení = počet let pro zdvojnásobení původní částky

Zkuste si do vzorce dosadit různé úrokové sazby. Třeba tu z vašeho aktuálního účtu s úsporami. Nebo garantované zhodnocení vaší investice do indexového/podílového fondu. Tady je pár příkladů:

Když váš účet ročně vydělá 1 %, bude trvat 72 let než se v něm uložený obnos zdvojnásobí (72/1 = 72)

Když váš účet ročně vydělá 3 %, bude trvat 24 let než se v něm uložený obnos zdvojnásobí (72/3 = 24)

Když váš účet ročně vydělá 6 %, bude trvat 12 let než se v něm uložený obnos zdvojnásobí (72/6 = 12)

Když váš účet ročně vydělá 9 %, bude trvat 8 let než se v něm uložený obnos zdvojnásobí (72/9 = 8)

Když váš účet ročně vydělá 12 %, bude trvat 6 let než se v něm uložený obnos zdvojnásobí (72/12 = 6)

Pokud aktuálně používáte obyčejný spořící účet některé z českých bank, pravděpodobně spadáte do průměrného úročení, které se nyní u nás pohybuje mezi 0,5 - 1 %. Můžete tedy očekávat, že se vám vaše úspory podaří zdvojnásobit pouze jednou za život.

A to se ještě máme dobře. Třeba ve Spojených státech je průměrné zúročení na spořících účtech 0,09 %. To znamená, že by vám zdvojnásobení úspor zabralo optimistických 800 let. Matematika je krásná v tom, že se s ní nedá polemizovat.

Díky tomuto jednoduchému vzorečku si tak teď hned můžete spočítat, že nechávat své peníze na obyčejném spořícím účtu, pokud je vaším cílem zhodnocovat své úspory, nedává absolutně žádný smysl.

Zvlášť, když se podíváte na neúprosné statistiky z finančních trhů a zjistíte, že i po započtení inflace dokázal investiční "benchmark", jakým je index S&P 500 v posledních 90 (!) letech přinést investorům průměrné roční zhodnocení ve výši 7-8 %. Schválně si spočítejte, kolikrát by vám takové zúročení za život zdvojnásobilo úspory ve srovnání s vašim aktuálním úrokem.

Usnadním vám práci. Pokud zhodnocujete své úspory tempem 7 % ročně, zdvojnásobí se vaše peníze zhruba každých 10 let.

A co dluhy?

Pravidlo "72" navíc můžete úplně stejně použít i na úrok kontokorentu, půjčku na automobil či hypotéku, abyste zjistili, jak dlouho bude trvat, než se vaše peníze zdvojnásobí v rukou někoho jiného.

Pojďme si opět uvést příklad. Aktuální úrokové sazby kontokorentů (laicky řečeno přečerpání účtu) se aktuálně pohybují v závislosti na bance mezi 10 až 22 %. Řekněme tedy, že vaše úroková sazba je 15 % a poctivě ji díky svému utrácení využíváte. Vydělíte-li tuto sazbu 72, dostanete 4,8 let. To je doba, kterou kreditní společnost potřebuje, aby vydělala dvojnásobek vašich peněz.

Nemám iluze o tom, že drtivá většina populace v záplavě různých nabídek úroků, úročení, zhodnocení a garantovaného čehokoliv vůbec netuší, jak rychle její úspory ve skutečnosti zhodnocují, či nezhodnocují. Toto pravidlo tak může být velmi praktickým nástrojem pro otevření očí každého, kdo například stojí před důležitým finančním rozhodnutím.

Když jej pochopíte a budete aplikovat na své finance, nemělo by se vám stát, že budete dobrovolně akceptovat bídné nabídky některých bank nebo že se spokojíte s variantami úročení, jež vašim úsporám reálně během dalších 10 let nepřinesou vůbec nic. Pravděpodobně začnete také víc zvažovat, kdy je na místě se zadlužit a začít díky úroku de facto zhodnocovat cizí peníze místo těch svých.