Investoval jsem do Pioneer fondu a po 20 letech je z 250 tisíc jen 146. Jak je to možné?

19.04.2020

Dostal jsem tuto otázku od Jiřího, se kterým jsem se "potkal" už před 20 lety.... V roce 2000 jsem investoval 250 tis. Kč do z mého pohledu spolehlivého fondu Pioneer European Equity číslo 102, jemuž jste v té době šéfoval. Bez jakýchkoliv změn z mé strany ( to je jistě chyba investora ). Jehož aktuální hodnota je pouze 146 tis. Kč

Jak je to možné ??

Samozřejmě mě mrzí, že Jiřímu investice do Pioneer European Equity nevyšla. Protože neznám detailně Jiřího portfolio, vedlo mě to k následujícímu zamyšlení.

I moje mamka totiž investovala do stejného fondu a o cca 5-6 let později prodala se ztrátou :-(.

A řeknu Vám, co jsme objevili, když jsme to zpětně probírali spolu s ní:

  • Investovala proto, že viděla v novinách historickou výkonnost, která byla za posledních 12 měsíců dvouciferná. Rozhodla se k nákupu na základě pozitivních emocí, novinových titulků, neměla plán ani strategii, ani nákup s nikým nediskutovala.
  • Investovala bez finančního/investičního plánu, šlo o její jedinou finanční investici. Měla ale ještě stavební spoření a penzijního připojištění, a díky těmto produktům výsledek celého jejího portfolia byl lepší než ztráta na jednom produktu. Přesto by bývalo bylo lepší, kdyby investici dělala v souladu s plánem, v menším objemu.
  • Z hlediska finančních produktů měla produkt jen jediný. Díky tomu jí v portfoliu chyběla diverzifikace do dalších typů investičních produktů, dalších fondů a více správců.
  • Produkt v době nákupu (mamka kupovala skoro za nejvyšší cenu v březnu 2000) patřil mezi hlavní a velké produkty americké skupiny Pioneer (šéfoval jsem v ČR) a proto jsem neměl problém ho doporučovat našim distributorům a klientům i v ČR. Platí, že největším produktům se firmy věnují a dávají na ně větší pozor než na produkty malé.
  • Problém nastal v roce 2002, když byla skupina Pioneer koupena italskou Unicredit. Rodinná firma s cca 1.500 zaměstnanci celosvětově najednou začala působit ve skupině, která měla 60.000 zaměstnanců jenom v Itálii. Fondový byznys se stal jen součástí bankovního byznysu a celkově se dramaticky změnil způsob práce - z proaktivního amerického řízení se stalo, z mého pohledu těžkopádné řízení korporace, a namísto toho, abychom mohli jednat, jsme museli čekat, až nám věci schválí v Itálii. Tam podle mě začaly problémy fondu.
  • Já jsem ukončil působení v Pioneer ke konci roku 2002 a už jen zpovzdálí jsem sledoval následné změny, které mě o pár let později vedly k tomu, že jsem mamce řekl, aby se ztrátou prodala. Pioneer European Equity přestal být preferovaným produktem v rámci nové Pioneer Unicredit skupiny. Změnil se mu portfolio manažer. Zmenšil se objem peněz v jeho správě a z pohledu poradce - kterým jsem od roku 2003 ve své firmě - jsem investici vyhodnotil jako nadále neperspektivní.

Tolik alespoň pár slov k Pioneer European Equity.

Dovolte ale ještě pár slov navíc.

Právě kvůli zkušenosti mají mamky a dalších lidí (jako je Jiří), jsem se rozhodl, že chci dělat investiční poradenství a vymyslet, jak se vyhnout tomu, co jste zažili.

V případě mé mamky byl největším důvodem, proč přišla o peníze, totiž to, že neměla v přemýšlení o investicích žádný systém.

Proto od začátku poradenství děláme plány pro klienty, upozorňujeme na nebezpečí pozitivních i negativních emocí, doporučujeme osvědčenou alokaci a důslednou diverzifikaci a pečlivě systematicky vybíráme produkty.

A pokud se situace v nich změní, nemáme problém je prodat a koupit jiné.

Naše poplatky za poradenství nepochází ze vstupních poplatků (které Jiří, má mamka a tisíce další také platili, a které šly celé tomu, kdo produkt prodal chcete-li líbivě "doporučil"), ale nám klienti platí za naše služby napřímo a převážně ze zisku, který jim přineseme.

Tak už ve Fichtner s.r.o. 17 let pracujeme na tom, abychom se s klienty problémům vyhýbali nebo z nich včas "utekli".

Tisíce a desítky tisíc lidí si kupují investiční produkty a rozhodují se přitom často pouze na základě doporučení, které je motivováno okamžitým ziskem a nikoliv dlouhodobou spoluprací.

Přitom kdyby věnovali pár minut ověřeným principům, mohly by mít jejich investice zásadní pozitivní vliv na jejich životy.

Informace tu jsou, ať od nás, od ostatních poradců, nebo od bank, stačí se po nich jen natáhnout a vybrat pro sebe ty správné.

Pokud zatím nemáte systém, jak nad investicemi přemýšlet, podívejte se zdarma na 4dílný trénink InvestGuru. A pokud chcete investovat, vstupte do programu InvestGuru 2020.

Jen pozor! Sledování tohoto tréninku vás může připravit o spánek.

Jaromír totiž po zhlédnutí napsal: 3. video mi nasadilo do hlavy hodně brouků, které mi nedali pokoj ani při usínání. Popravdě, zatím žádná jiná edukativní videa mě nedonutila tolik přemýšlet a zapojit i kreativitu.