Jak být úspěšnější v práci, když mě všichni odmítají?

15.03.2020

Dneska vyberu Lenku, která mi píše: Dělám obchod. Oslovuji lidi, dávám jim nabídky. Odmítají mě, mé kolegy ne. Jak mám v sebe věřit, když mě každý neúspěch, každé NE, NECHCI sráží?

Když jsem byl malý, jedna z nejmoudřejších rad, kterou jsem dostal, zněla: Jestli něco chceš dělat, tak to dělej. To slovo DĚLEJ musí být podtržené nebo velkými písmeny: Musíš to DĚLAT, když v tom chceš být úspěšný.

Příklad: Chceš být zpěvák. Fajn, tak to dělej. Ať chceš uspět v čemkoli, dělej to. Dej tomu třeba deset tisíc hodin a ne míň. A vydrž. Dělej to. Uvidíš, že prvních deset hodin budeš špatný, na sto hodinách už dobrý, na tisíci hodinách už skvělý a na deseti tisíci už budeš mistr. Úspěch je proces. Úspěch je dělání, ne spekulování, co nám to jednou může přinést. Takové lidi inspiruje jenom cíl. Ale úspěch musí být posedlost. Pak Tě inspiruje už cesta. Každý den, kdy jsi na ní.

Lidi inspirované jenom cílem cesta odrazuje. Vidí na ní překážky. Že je to moc těžké, že to trvá moc dlouho. Prostě nevydrží. Ale lidi inspirované cestou cesta baví, nabíjí, a hlavně učí.

Úspěch je svým způsobem milování. Milování toho, co děláte. Proč používám tohle slovo - milování? Protože když někoho milujete, tak jste kreativní. Hledáte jakékoli cesty, jen abyste byli spolu šťastní. A hlavně, když milujete, uděláte cokoli, i nemožné. Tohle dokáže láska, k někomu nebo k něčemu.

Když lidé nemilují, tak váhají. Hlavně hledají nějaká zadní vrátka. Já miluju legendu o Hernánu Cortésovi. To byl mořeplavec-dobyvatel. Jeho španělský král, mu nařídil, ať pluje a bez nové kolonie se nevrací. Cortés doplul na Yucatán, s hrstkou svých lidí měl čelit obrovské přesile nepřátel. Co udělal? Nechal spálit lodě. Spálit zadní vrátka. Aby nebyla možnost ústupu. Tak padla Aztécká říše.

Když si přečtete životopisy těch, kteří uspěli v zahraničí, kam emigrovali, často píšou: Přišli jsme do cizí země jenom s jedním kufrem. Ne proto, abychom zase odešli, ale abychom tu příležitost využili, udělali pro ni úplně vše. Protože s jedním kufrem musíte bojovat, když se nemůžete vrátit.

A tak, Lenko, vždycky na začátku nevěříte, že to dokážete. Nemůžete věřit v něco, co jste nedokázala. Vy se to teprve musíte naučit. Jako Vaši kolegové. Jděte po té cestě. Dejte tomu třeba tisíc pokusů. Na té cestě jednak pochopíte, co děláte špatně, a jednak sama sebe postupně přesvědčíte, že dokážete být lepší. Jen to musíte dělat.