Jak dlouho můžeme očekávat vyšší úroky na spořicích účtech?

08.02.2023

Banky po dlouhé době nabízejí vyšší úroky na svých spořicích účtech. K čemu jsou vhodné a jak dlouho dnešní situace ještě vydrží? Ještě určitě několik měsíců, shodují se ekonomové.

Aktuální doba vysokých úrokových sazeb nahrává spořicím účtům, které aktuálně nabízejí lepší podmínky, než na které jsme byli v minulých letech zvyklí. Banky se předhánějí z různými akcemi, jak zákazníky přilákat. Výjimkou pak nejsou úroky ve výši pět či šest procent ročně. Jedná se o možnost dostupnou a konzervativní.

V časech vysokých úrokových sazeb se jedná o velmi zajímavou možnost, jak bezrizikově zhodnocovat vlastní úspory. Jsou navíc krátkodobé, takže jsou i velmi likvidní, respektive peníze na nich jsou snadno dostupné. Proto jsou vhodné vlastně téměř pro kohokoliv.

Nabízí se však možnost kombinace s dalšími finančními produkty. Spořicí účet je rozumným kompromisem mezi výnosem a rizikem zejména pro účel držení rozpočtové rezervy. Jde o peníze, které máme připraveny na pokrytí nenadálých nepříznivých zásahů do našeho rozpočtu, tedy na pokrytí nečekaného nárůstu výdajů nebo nečekaného poklesu příjmů.

Pokud jsme už ale na tomto účtu nashromáždili částku ve vhodné výši, tedy zhruba tří až šesti našich měsíčních příjmů, všechny další naše úspory už bychom měli umístit odvážnějším, a tím pádem i výnosnějším, způsobem, jako jsou třeba vhodně vybrané podílové fondy.

Úroky minimálně několik měsíců zůstanou

Jak dlouhou ale tato situace potrvá? Záleží hlavně na rozhodování České národní banky. Úrokové sazby, které banky nabízejí na spořicích účtech, začnou klesat nejspíš během letoška s tím, jak budou klesat úrokové sazby na straně úvěrů.Půjde však jen o pozvolný pokles, rozkolísaný zahajováním a ukončováním různých akčních nabídek jednotlivých bank.

S tím, jak časem ČNB začne snižovat úrokové sazby, budou klesat i sazby na spořicích a termínovaných účtech. Není to ovšem otázka nejbližších měsíců, protože vysoká inflace nás zde bude trápit ještě poměrně dlouho. Až se ovšem tato doba skutečně přiblíží, může být vhodné z takového krátkodobého spořicího účtu přeskočit do termínovaného a "pojistit" si vyšší sazbu na delší dobu.