Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

19.04.2019

Plánujete koupi bytu, stavbu domu, rekonstrukci nemovitosti či refinancujete? Doba vyřízení hypotéky je závislá na odlišném účelu hypotéky a podkladech, které schvalovatel vyžaduje. Jak dlouho může trvat vyřízení vaší hypotéky?

Hypoteční proces krok za krokem v praxi

Vyřizování a schvalování hypotéky vyžaduje čas i trpělivost a kompletní proces se skládá ze 3 fází.

Dodání podkladů k žádosti o hypotéku

Tato fáze spočívá ve správném výběru banky, která žadateli poskytne nejvýhodnější úvěr. Každá banka pak posuzuje žadatele o úvěr podle svých interních pravidel včetně požadavků doložení specifických dokladů k schválení hypotéky.

V případě, že nechcete obcházet jednotlivé banky a hledat nejoptimálnější řešení vašeho úvěru, správným krokem bude zvolit si hypotečního makléře, který vše vyřídí za vás a předloží vám nejlepší řešení.

Schvalování žádosti o hypotéku

Schvalovací fáze úvěru může trvat i několik týdnů, protože se každý úvěrový případ posuzuje individuálně. Váš hypoteční specialista ovšem může zajistit zrychlení schvalování hypotečního úvěru, jelikož je v úzké spolupráci se zvolenou bankou.

Čerpání hypotéky

V závěrečné fázi přichází podpis smlouvy a následuje uvolnění finančních prostředků na základě podmínek čerpání úvěru stanovených ve smlouvě. A opět přijde vhod hypoteční poradce, který všechnu administraci a katastry může vyřídit za vás.

Jak dlouho bude trvat vyřízení hypotéky?

Hypotéka se využívá k účelům spojených s financováním bydlení, tedy ke koupi, stavbě, rekonstrukci, refinancování apod. Jedná se o účelový úvěr, kde při jeho čerpání je nutné bance doložit účelové využití prostředků. A jak dlouho trvá schválení účelové hypotéky?

Koupě nemovitosti

U koupě bytu či domu se nevyhnete odhadu na nemovitost a zpracování kupní smlouvy, a proto je vhodné u nejběžnějšího typu úvěru počítat s vyřizovací lhůtou 4 až 6 týdnů.

Stavba domu

U stavby domu je vše závislé na rozpočtu a projektu pro stavební úřad a odhadce. A pokud vše hladce plyne může vyřízení trvat do 6 týdnů.

Rekonstrukce

U hypotečního úvěru za účelem rekonstrukce velmi záleží na předloženém rozpočtu a skutečné budoucí odhadní hodnotě. Vyřízení úvěru v tomto případě ale zpravidla netrvá déle jak 4 týdny.

Refinancování

Refinancování je účel hypotéky, který zpravidla trvá vyřídit do 3 týdnů za předpokladu kladného doložení všech specifických dokumentů, jako je původní odhad na nemovitost nebo maximálně starý 6 let, doložení kopie úvěrové i zástavní smlouvy a potvrzení o příjmech z práce.