Jak jsem začal s krypto a proč byste měli začít i Vy?

31.10.2018

Každý z nás, kdo za posledních 10 let seděl aspoň někdy u počítače, zaznamenal bitcoin a já jsem samozřejmě nebyl výjimkou. Ne, že bych byl nějaký nerd, ale u počítače jsem vyrůstal a už spoustu let dozadu jsem si říkal: "Koupím si za výplatu z brigády taky nějakej ten coin."
Tak jako většina lidí jsem ale jen přešlapoval kolem a zatímco roky ubíhaly, bitcoinová peněženka byla pořád prázdná.
Dneska si říkám, že na tom nezáleží. Nezáleží kdy přesně jsem začal, ale že jsem vůbec začal. Ty první kroky jsou vždycky nejhorší a vstup do kryptosvěta nebyl odlišný. 

Přichází první velká vlna

Uteklo hodně let, z brigád a školy se stala práce, z kamarádů kolegové a z volného času denní rutina. Možná i díky zaběhnutým kolejím a relativně stabilní finanční situaci jsme si s podobně smýšlejícím kolegou na začátku roku 2017 řekli, že si teda ten bitcoin koupíme. To byla ještě zima a nikdo asi nečekal to, co přišlo potom.
Jenže s obchodováním jsme měli minimum zkušeností, očekávání jsme neměli raději žádná a s penězi jsme se pro jistotu rozloučili už při zadání první SEPA platby. Nabil jsem za 10 tisíc a ještě netušil, co tahle transakce započne.
Nakupovali jsme za dnes už směšných $900 a když to během pár týdnů vyběhlo o 50% tak jsme to vše prodali a hrozně se smáli, že máme na pivo zdarma na pár měsíců dopředu. Naštěstí jsme byli tak dobře z krypto naladěni, že jsme žádné peníze z burzy nevybrali a rozhodli se vše reinvestovat.

Stejně ale uteklo pár měsíců. Náš účet na Bitstampu se válel kolem té samé hodnoty, protože i když jsme vydělávali, tak jsme taky prodělávali. Něco jako hold jsme neznali, takže když to spadlo o pár procent, prostě se to prodalo a pak se zase nakupovalo a pořád dokola tady ty začátečnické chyby. Kdybychom se na všechno "vykašlali" už v lednu a jen drželi, byli jsme na tom 100x lépe.
Jenže to by znamenalo, že jsme se nikam neposunuli tradersky, zkušenostma a orientací na trhu. Vstup na burzu je zdarma a nějaké ty prvotní ztráty prostě beru jako cenu za zaškolení. Nemůžete přijít s hovnem a odejít s milionem, takhle to prostě nefunguje a čím dříve si to uvědomíte i vy, ušetříte si nejen peníze, ale hlavně nervy.

Nové království na obzoru

Kryptokrálovství. Kryptokingdom.
Protože jsme o kryptoměnách v práci mluvili pořád a stále, brzy se to dostalo i mezi ostatní a kolegyně nám sdělila, že její přítel v tom jede taky, tak že si s ním máme dát schůzku. Pozvali jsme jej na kafe a chtěli si poměřit naše kryptopenisy. My totiž určitě vyděláváme nejvíc na celým světě! Bohužel jsme dostali na hubu.

Vlastně naštěstí.
Zachvíli z něj vylezlo, že to nemá ze svojí hlavy, ale že obchoduje placené signály od nějakých borců z Česka a že to je fakt pecka a dělá neskutečný procenta. Byl jsem skeptický, ale otevřený novým nápadům. Netrvalo to ani týden a já už si signály kupoval i pro sebe.
Tisíceré díky pane, že jsi nás osvítil světlem kryptokrálovským, protože tímto započala zase úplně nová epocha a my se během pár měsíců měli posunout do výšin nebeských.

Dneska jsme dál a máme velké plány

Ten vývoj byl neskutečně progresivní, žádná geometrická řada, ale exponencionální. Zisky ze zisků, procenta z procent, úroky z úroků. Všechno se hrozně rychle začalo nabalovat a já najednou nepočítal všechny zisky a nezáleželo mi jenom na pěnezích, ale hledal jsem i komunitu. Lidi jako vy, se kterými mohu pokecat, bavit se, probírat naše obchody. Sám vím, jaké to je začínat skoro sám bez pomoci. V počátku je ta podpora od ostatních hrozně důležitá.
Nejsem žádný megatrader, kam se hrabu na známé tváře jako je Honza nebo Daniel. Ale umím si potřebné informace najít, rychle se naučím nové věci a nedělá mi problém to pak všechno vysvětlit ostatním.
V práci jsme začínali dva a dneska mají bitcoin nakoupený snad všichni z kanceláře. Zajímáme se společně o kryptoměny, probíráme naše pozice, spekulujeme, kupujeme lamba. Připravujeme investici do těžby, zakládáme novou společenost a hlavně jedeme s Honzou bomby.

Než se tedy dostanu k tomu, proč byste měli začít i vy, chci zde ještě jednou poděkovat celému týmu Kryptokingdom za neskutečné výsledky a také obrovskou příležitost se na celé téhle věci podílet. Díky!

Pár důvodu proč začít už dnes a jaké si stanovit cíle

Buďte na sebe tvrdí a nedělejte tu stejnou chybu, jako na začátku já. Stanovte si svůj plán, cíl a strategii a těch věcí se striktně držte. Strategii alespoň pár týdnů držte, aniž byste ji měnili. Jen tak máte přístup k objektivním datům a můžete správně vyhodnotit své výsledky.
Začnete už dnes, potenciální zisky budete později násobit a každý týden se počítá. Správný čas nastoupit je kdykoliv, prostě vemte bakule, zaregistrujte se alespoň na třech burzách, pošlete si peníze, kupte signály a jste v tom. Pak už nebudete ráno vstávat s tím, že dneska už vážně začnete.
Nevadí, že nemáte velké peníze do začátku, já začínal s 10 tisíci. I když uděláte jen 10% každý měsíc, tak máte do 7 měsíců dvojnásobek. To vám nikde jinde nikdo nedá. A 10% měsíčně je opravdu hodně skromný, ale zato reálný odhad. Doporučuji si toto číslo stanovit jako "hranici spokojenosti" a dlouhodobý cíl. Nestane se pak, že budete nespokojeni. V bance vám dají 1% ročně.
Nevadí, že burzám moc nerozumíte, vše se naučíte po cestě. Nemůžete teď strávit půl roku studováním a pak si říct, že jste konečně připraveni. Vlastně se nikdy nebudete cítit dost dobří. Rozhodně si ale musíte na začátku dávat pozor, co děláte. Dokud pro vás zadávání obchodů nebude automatické, vždy si vše třikrát zkontrolujte. A hlavně se neustále vzdělávejte, čtěte, socializujte se s ostatními tradery a poznávejte nové věci.

Je to fajn koníček, který peníze přináší, ale nežere. Není to totiž utrácení peněz, nýbrž jejich investování. Nebudu tady zabředávat do detailů, proč byste investovat vůbec měli a kam atd., to probereme jindy. Je třeba si jen uvědomit, že první a nejdůležitejší pravidlo každého tradera je ochránit kapitál. Pokud se tohodle budete držet, o své peníze vlastní chybou nepřijdete.
Vyberete si vlastní cestu. Nikdo vám zde nebude říkat: "Tohle je jediné správné řešení."Ať už jste konzervativní nebo se nebojíte zvýšeného rizika, trading si vždycky budete řídit dle svých vlastních zkušeností a preferencí. Inspirujte se ostatními, učte se od nich, ale nenechte si nic diktovat, najděte si vlastní cestu a tu si vyšlapejte.

To the moon and beyond

Díky, že jste dočetli až sem. Chci vám všem popřát, ať se zisky točí a ztráty neprohlubují. Nebojte se mě kdykoliv kontaktovat ve skupině na Facebooku nebo mi napiště zprávu, jsem tu pro vás a společně na ten měsíc jednou doletíme. A jestli nebudeme mít dost peněz na raketu, tak pojedem aspoň lambem. 

A když bude úplně nejhůr, on i ten favorit není zase tak špatný auto.