Jak na hypotéku s příjmem ze zahraničí?

09.12.2022

Výrazně lepší výchozí podmínky mají lidé, kterým plyne příjem ze zaměstnání v zahraničí, tj. nejedná se o lidi v zahraničí podnikající. Situace, kdy o hypotéku žádá člověk s příjmy ze zahraničí není pro hypoteční banky v České republice cizí.

Přístup se liší v závislosti na:

- zemi, ve které je příjem generován,

- měně, ve které je příjem vyplácen,

- oboru, ve kterém působí zaměstnavatel žadatele o úvěr.

Výhody přitom mají žadatelé:

- s příjem ze zaměstnání z členské země Evropské unie, resp. Evropského hospodářského prostoru,

- s příjmem v euru, americkém dolaru či britské libře.

Stejně jako v případě, kdy o hypotéku žádá člověk zaměstnaný v České republice, žadatel s příjmem ze zahraničí prokazuje:

- Výši svého příjmu na formuláři banky, přičemž banky zpravidla mají tyto formuláře v němčině a angličtině. Pokud zaměstnavatel potvrdí příjem zaměstnance v jiném jazyce, je třeba opatřit překlad tohoto dokumentu.

- Výši svých závazků, a to prostřednictvím výpisu z bankovních a nebankovních registrů klientských informací. Tyto výpisy si banka zajišťuje sama na základě souhlasu se zpracováním osobních údajů klienta.

- V některých případech si banka může vyžádat pracovní smlouvu, resp. její úřední překlad.

- Ojediněle, banka může po klientovi vyžadovat i výpisy z účtu, na který je mzda vyplácena.

Banky nezapočítávají celý příjem přepočtený do české koruny

V čem se dále liší situace, kdy o hypotéku žádá člověk s příjmem v rámci České republiky a člověk s příjem ze zahraničí je akceptovatelná výše příjmu, kdy banky přepočítávají příjem vyplácený v cizí měně do české koruny a výsledek dále očišťují, zpravidla o 10 % - 15 %. Tj. do příjmů klienta je započteno cca 85 % - 90 % příjmu přepočteného z cizí měny do české koruny. Banky takto zohledňují možné změny ve směnných kurzech, tj. riziko poklesu přepočteného příjmu žadatele z důvodu posilování české koruny.

Směnný kurz a míra "očištění" příjmu se u jednotlivých bank liší, při porovnávání nabídek hypoték je žádoucí si ověřit, jestli budou příjmy přepočtené do české koruny dostatečné.