Jak na pojištění firemních vozidel?

24.01.2022

Většina podnikatelů se neobejde bez firemního auta. Obvykle jich dokonce musí mít k dispozici několik. Každé auto je na silnicích i parkovištích denně vystavováno spoustě rizik a podnikatelé by proto měli mít každé auto dostatečně pojištěné. Přečtěte si, jak se s pojištěním firemních vozidel vypořádat chytře a spolehlivě.

Pojištění firemních vozidel dlouhodobě podceňuje mnoho podnikatelů. U jednotlivých automobilů zkrátka zaplatí povinné ručení, které vyžaduje zákon, a dál nic neřeší. Jaká je to chyba zjistí u první škody, která jejich automobil potká chybou řidiče nebo jiných okolností. Nebo spíše při pohledu na fakturu ze servisu.

Kromě toho, že je výhodné doplnit povinné ručení také vhodným havarijním pojištěním, se navíc dá jít cestou takzvaného flotilového pojištění pro všechna firemní auta. To znamená, že se všechna firemní auta zahrnou pod jednu smlouvu a firma tak ušetří nejen čas, ale především náklady na pojištění.

Povinné ručení vs. havarijní pojištění

Základní pilíře pojištění každého vozidla tvoří povinné ručení (to je zkratkou pro pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla) a havarijní pojištění.

Povinné ručení kryje věcné škody a újmy na zdraví, které provoz vozidla způsobí někomu jinému. Původně tzv. "zelenou kartu", neboli osvědčení o platnosti povinného ručení, řidiči vytahují například ve chvíli, kdy v nepozornosti nedobrzdí a někomu dalšímu poškodí auto.

Havarijní pojištění se naopak týká škod, které vznikly na vlastním vozidle. Hodí se tedy v případech, kdy firemní auto například nabourá zaměstnanec do sloupku u parkoviště, vyřádí se na něm vandal, někdo ho ukradne nebo karoserii poničí nečekané krupobití.

Pojištění firemního vozidla se dá posílit také celou řadou doplňkových pojištění. Mezi ta nejvyužívanější patří pojištění střetu se zvířetem. Například srážka se srnou nebo divočákem může na autě způsobit rozsáhlá poškození a nepříjemně se prodražit. Často využívaná jsou i pojištění všech skel na vozidle nebo ztráty hodnoty vozidla v čase, takzvané GAP.

Pojištění celé flotily aut se vyplatí

Pokud firma vlastní víc vozidel, tedy od několika aut až po rozsáhlý vozový park, je pro ni jednoznačně výhodnější sjednat si flotilové pojištění. Do flotily může patřit jakékoliv vozidlo s českou registrační značkou, které je technicky způsobilé k provozu na pozemních komunikacích.

Všechna auta ve flotile přitom řeší jediná pojistná smlouva. Uzavírá se vždy na jednoho člověka (případně firmu), který by měl být zároveň i majitel pojišťovaných aut. Výjimku mohou tvořit vozidla patřící sdružení podniků nebo financovaná přes leasingovou společnost, která obvykle bývá i jejich vlastníkem.

Hlavní výhodou flotilového pojištění je zjednodušení papírování. Pojistnou smlouvu stačí uzavřít jen jednou a údaje z ní pak automaticky přebírají další vozidla. Pokud smlouva obsahuje kontaktní e-maily, je možné do pojištění libovolně přidávat další auta dokonce bez nutnosti podepisovat jakékoliv další papírové dokumenty.

Zahrnutí do flotily také neznamená, že pro všechna auta musí nutně platit stejné podmínky. Flotilové pojištění je pružné, takže si firmy mohou rozsah pojištění na jednotlivých vozidlech určovat podle svých momentálních potřeb. U každého auta je možné vybírat rozdílné varianty jednotlivých pojištění a také nastavovat různou výši pojistného krytí, tedy částku, jakou pojišťovna vyplatí v případě škody.

Flotilové pojištění od Generali České pojišťovny

Generali Česká pojišťovna se při uzavírání flotilového pojištění snaží podnikatelům vycházet maximálně vstříc, a tak umožňuje nastavit nejen pojistnou částku na míru, ale také individuálně stanovit cenu za pojištění. Pro výpočet ceny se pojišťovna jen "podívá" na to, jaké škody má podnikatel už za sebou a v jaké oblasti firma působí. Na základě pokročilé matematické analýzy sesbíraných dat pak rychle posoudí, do jaké míry je podnikatel rizikový a stanoví výslednou odpovídající cenu pojistného.

Placení pojištění pak probíhá převodem jedné částky za všechna pojištěná vozidla dohromady. Kromě celkové výše pojistného podnikatel dostane i přehledný výpis s informacemi o tom, kolik platí za pojištění každého vozidla a jejich jednotlivá povinná ručení, havarijní pojištění a doplňková pojištění.

Vozidla ve flotilové pojistné smlouvě mají také společné "výročí" v jeden den. Každý rok tedy podnikatel dostane karty povinného ručení ke všem svým vozidlům najednou. Ve stejný den dochází i k vyhodnocování škod, které firemní auta během posledního roku potkaly. Ve flotilovém pojištění se nevyhodnocuje každé vozidlo zvlášť, ale všechna jako celek, to je pro firmy s více vozidly výhodnější.

V rámci flotilového pojištění nabízí Generali Česká pojišťovna některé služby a krytí vybraných rizik zdarma. Jejich nabídka záleží především na druhu podnikání klienta a počtu pojištěných vozidel. Za flotilu se považuje skupina minimálně pěti vozidel, horní hranice není nijak omezená.

Která připojištění mohou klienti u Generali České pojišťovny získat zdarma?

  • Cestovní pojištění - čím více vozidel s povinným ručením ve flotile je, tím více si může klient uzavřít cestovních pojištění (pro jakékoliv osoby).
  • Pojištění činnosti pracovního stroje u povinného ručení, poškození nebo ztráty osobních věcí řidiče, poškození nebo ztráty zavazadel - možnosti a jejich rozsah se odvíjí od předmětu podnikání.
  • Pojištění přímé likvidace - osobní a nákladní auta do 3,5 tuny k povinnému ručení získávají zdarma vyřízení škody na vozidle a pronájem náhradního auta v případě nezaviněné dopravní nehody.
  • Základní úrazové pojištění ke každému pojištěnému vozidlu - k povinnému ručení úrazové pojištění řidiče, k havarijnímu pojištění pak úrazové pojištění pro všechny přepravované osoby v autě.

Generali Česká pojišťovna navíc nabízí rozšířenou podporu řidičům díky jednoduchým a přehledným asistenčním službám. Na ty vzniká nárok v případě nehody, poruchy auta nebo pochybení řidiče, například v případě zabouchnutí klíčků ve vozidle nebo záměny paliva. Balíčky asistenčních služeb jsou odstupňované podle jejich rozsahu a výše finančního limitu.

Bezpečnější služební cesty s havarijním pojištěním

Každý řidič, který sedne za volat služebního automobilu a vydá se na pracovní cestu, spoléhá na to, že ho nepotká nehoda. To ale nikdy není pouze v jeho rukou, protože nedokáže ovlivnit chování ostatních účastníků silničního provozu. Podnikatelé by se proto neměli vyhýbat pojištění firemních vozidel a vyplatí se jim také poučit své zaměstnance o výhodách pojištění proti škodám způsobených zaměstnavateli. Díky kombinaci těchto pojištění pak mohou i rozsáhlé opravy poškození vozů vyjít v přímých firemních nákladech doslova jen na pár set korun: Firma zaplatí autoservisu pouze spoluúčast, kterou pak vyúčtuje zaměstnanci, a ten následně dostane od pojišťovny proplacenou podstatnou část této spoluúčasti.