Jak na pojištění v pronajatém bytě?

19.09.2022

Bydlíte v pronajatém bytě a řešíte jeho pojištění? Pojďme se podívat na to, co je zodpovědností majitele bytu, a co byste si měli zajistit Vy. Častou součástí smlouvy o pronájmu bytu je i odstavec vyžadující, aby si nájemník sjednal pojistnou smlouvu. Jenže není smlouva jako smlouva. Na co by měl při pojištění myslet pronajímatel, a na co naopak nájemník?

Pojištění z pohledu pronajímatele

Pojďme si uvést příklad. Dáváte byt k pronájmu, je vybavený vestavěnými skříněmi, kuchyňskou linkou, myčkou, novými podlahami a nově zrekonstruovanou koupelnou. V tomto případě se hodí uzavřít pojištění, ve kterém vypíchnete právě výše zmíněné vybavení a uvedete i jeho ceny. Pokud by vám je nájemníci zničili, pojišťovna škodu uhradí. Další moudrou volbou je i pojištění odpovědnosti za škodu. Pokud například v pronajímaném bytě praskne těsnění ve stoupačkách a vytopí se spodní patra, vy jste - doslova - v suchu.

Pokud jste zároveň i vlastníkem domu, ve kterém pronajímáte byt, nejspíše máte dům pojištěný minimálně proti živlům. Nicméně tím, že svěřujete svůj majetek do cizích rukou, je vhodné přezkoumat pojistné limity, jestli částky, které dostanete v případě požáru nebo jiné katastrofy, odpovídají realitě. V rámci pojištění a pojišťování obecně platí, že to, co je pevně spjaté s nemovitostí (tedy právě například nové podlahy, nebo nová koupelna) spadá do pojištění nemovitosti. To, co se dá odnést, se řadí do pojištění domácnosti.

V námi uváděném příkladu by tedy pronajímateli stačilo jen řádně vytunit pojištění nemovitosti a ověřit si, že jeho pojištění zahrnuje i odpovědnost.

Pojištění z pohledu nájemníka

Ať už jste si vybrali na pronájem bytu Brno, Prahu nebo třeba zapadlou vesnici na Šumavě, můžete doložku po povinném pojištění najít ve smlouvě i vy. A upřímně, i kdyby tam zmíněna nebyla, takové pojištění se vám vyplatí. Základem je pojistit veškerý váš majetek, který si do nového domova přinášíte. Pokud by pak došlo k požáru, krádeži, nebo vandalismu, máte alespoň jistotu, že dostanete finanční náhradu.

Stejně jako pronajímatel byste i vy měli mít uzavřenou tzv. pojistku na blbost - tedy pojištění odpovědnosti za způsobené škody třetím osobám. Je to věc, která se hodí nejen v případě, že vás pes pokouše souseda, nebo když zapomenete vypnout vodu při napouštění vany. Pojistka se vztahuje na všechny aspekty vašeho života a chrání vás i vaši rodinu před neúmyslnými škodami, které byste mohli způsobit.