Jak na pojištění výpadku příjmu kvůli nemoci nebo úrazu?

25.04.2022

Výpadek příjmu může ohrozit finanční situaci Vaši i celé rodiny. Jak si tedy udržet svůj obvyklý příjem, kdybyste nemohli kvůli nemoci nebo úrazu vydělávat? Můžete se na výpadek příjmu pojistit.

Co se může stát, když nebudu moct pracovat?

Jak bude vypadat váš rozpočet, když vás nemoc nebo úraz vyřadí z práce? V první řadě záleží na tom, jak závažný problém vás potkal. S menšími problémy se dostanete do pracovní neschopnosti, ty vážné končí přiznáním invalidity. Jak vám v těchto situacích pomůže stát? A bude tato pomoc stačit?

Zaměstnanci

Pracovní neschopnost:

Průměrně od státu dostanete maximálně 65 % vaší hrubé mzdy.

Invalidita:

Při průměrné mzdě 34 000 Kč a nejzávažnějším stupni invalidity dostanete přibližně 50 % hrubé mzdy.

OSVČ a podnikatelé

Pracovní neschopnost:

Přibližně 84 % OSVČ si neplatí dobrovolné nemocenské pojištění. Jestli je to i váš případ, nedostanete od státu nic. V opačném případě dostanete dávky podle toho, kolik měsíčně platíte.

Invalidita:

Ani na dostatečný invalidní důchod se jako OSVČ nemůžete spolehnout. Při ročním příjmu okolo půl milionu korun a paušálních výdajích ve výši 60 % dostanete jen něco málo přes 8 000 Kč měsíčně.

Životní pojištění vám pomůže

Spoléhat se jenom na stát nejde. Když onemocníte nebo se zraníte, můžete si i při dlouhodobé absenci v práci udržet svůj obvyklý příjem. Vy i vaši blízcí tak budete moci žít, jak jste byli zvyklí. A život poběží alespoň částečně v obvyklých kolejích.

Příklad, jak pomůže životní pojištění

Svůj příjem ochráníte pojištěním pracovní neschopnosti a invalidity. Pojištění invalidity vás ochrání v případě dlouhotrvajících zdravotních problémů, u kterých vám stát přizná invalidní důchod. Krátkodobější výpadky z pracovního procesu vám pomůže přestát pojištění pracovní neschopnosti. Mrkněte na příklad.

Lukášovi je 33 let, má 1 dítě, pracuje v kanceláři a měsíčně si přijde na 35 000 Kč čistého.

Lukášův příklad se bude lišit podle toho, jestli je zaměstnaný nebo živnostník.

Pojištění pracovní neschopnosti (zaměstnanec)

Lukáše postihl syndrom vyhoření a byl s ním 6 měsíců v pracovní neschopnosti. Po odečtení nemocenské tak přišel měsíčně o 8 000 Kč.

Měsíčně dostane

  • nemocenská od státu 27 000 Kč
  • od pojišťovny 7 800 Kč

Pojišťovna začne vyplácet peníze od 29. dne pracovní neschopnosti.

Pojištění invalidity (zaměstnanec)

Lukáše upoutala mrtvice na lůžko a jeho stav se nelepší. Byl mu přiznán invalidní důchod 3. stupně, ale i tak mu příjem klesl měsíčně o 15 000 Kč.

Měsíčně dostane

  • invalidní důchod od státu 20 000 Kč
  • plnění od pojišťovny 14 500 Kč

Pojištění pracovní neschopnosti (OSVČ)

Lukáše postihl syndrom vyhoření a 6 měsíců nebyl schopný pracovat. Protože si neplatí nemocenské pojištění, přišel o celý svůj příjem.

Měsíčně dostane

  • nemocenská od státu 0 Kč
  • plnění od pojišťovny 34 500 Kč

Pojišťovna začne vyplácet peníze od 29. dne pracovní neschopnosti.

Pojištění invalidity (OSVČ)

Lukáše upoutala mrtvice na lůžko a jeho stav se nelepší. Byl mu přiznán invalidní důchod 3. stupně, ale i tak mu příjem klesl měsíčně o 19 500 Kč.

Měsíčně dostane

  • invalidní důchod od státu 15 500 Kč
  • plnění od pojišťovny 15 000 Kč