Jak na sjednání hypotéky v době pandemie?

12.02.2021

Zřídit hypotéku není lehké ani v běžné době. Jak je to ale nyní, když banky omezily otevírací dobu? Buď se musíte přizpůsobit jejich pracovní době, nebo si můžete hypotéku sjednat online.

Přestože úřady a banky vyzívají občany, aby návštěvy poboček omezili na to nejnutnější, a co jde, vyřizovali online nebo telefonicky, hypotéku bez osobní návštěvy v bance prostě nesjednáte.

Důvodem je nutnost osobní identifikace zájemce o hypotéku při podání žádosti. Banky s výjimkou Raiffeisenbank, která jako první začala využívat SMS podpis úvěrové smlouvy, rovněž neumožňují podpis úvěrové dokumentace elektronickou formou. Pokud se tedy lidé rozhodnou sjednat hypotéku v bance, nezbyde jim nic jiného než přizpůsobit čas schůzky s bankéřem omezené otevírací době pobočky.

Banku navštívíte minimálně dvakrát

Pokud vyřizujeme hypotéku v bance, bude to chtít minimálně dvě osobní návštěvy. Na první schůzce se probírají možnosti financování, bankéř představí varianty úvěrů a po identifikaci je možné podepsat žádost o hypotéku. Pokud vše dopadne dobře, předáte si potřebné dokumenty k vyřízení hypotéky online. A na pobočce podepíšete schválené úvěrové smlouvy.

V našem hypotečním bankovnictví si může každý porovnat nabídky úvěrů na bydlení jednotlivých bank online z pohodlí domova. Případné dotazy je možné vyřešit přes telefon nebo elektronicky s hypotečním specialistou. Přes zabezpečené online prostředí jsou předávány i veškeré dokumenty potřebné k vyřízení hypotéky. Identifikaci při podání žádosti řešíme prostřednictvím kurýra, který má právo ověření klienta. Osobně se podepisuje pouze úvěrová smlouva schválené hypotéky.

Nespěchejte s podpisem rezervační smlouvy

V současné situaci se může vyřízení hypotéky zkomplikovat. Nespěchejte proto s uzavřením rezervační smlouvy. Mohlo by se stát, že vám banka půjčí méně, než jste si mysleli. Nebo vám žádost dokonce zamítne. Mohli byste tak přijít o peníze za rezervaci. Dobré je si hypotéku předschválit.

Banky si vybírají

Banky jsou nyní opatrnější a mnohem důsledněji zkoumají bonitu žadatele. Aktuálně je nejčastějším důvodem zamítnutí hypotéky koronavirová situace, zejména její dopad na příjmy, které banky stále posuzují velmi přísně. Vymezeny jsou rovněž typy povolání, u nichž příjmy banky nechtějí uznat vůbec nebo je započítávají jen do určité výše, což komplikuje výpočet bonity, která nemusí dostačovat. Druhým nejčastějším důvodem zamítnutí žádosti o hypotéku je negativní platební historie. Podíl žadatelů s negativní platební morálkou se po vypuknutí koronaviru sice příliš nezvýšil, ale v následujících měsících v souvislosti s očekávaným propouštěním určitě poroste.