Jak naučit děti znát hodnotu peněz?

16.09.2019

Šílenství po určité panence, autíčku nebo značce kalhot začíná už ve školkovém věku. Jak hlásají poslední studie, škodí to nejen peněžence, ale i zdraví. Je čas děti naučit hodnotě peněz. Ale jak?

Zásadně jen tričko s obrázkem pohádkové Elsy nebo trenýrky s Mimoněm? Už tříletí caparti mají jasno v tom, co si pořídit. Jsou totiž chyceni do pevných sítí konzumu. Místo v naší společnosti, na kterém by netlačila síla konzumu, skoro neexistuje.

Smutné, že? A protože žijeme ve světě, kde se to reklamami jen hemží, je nejvyšší čas dítě připravit na to, že ne všechno, co vidí, můžou rodiče koupit.
A hlavně na to, že peníze se nesklízejí bez práce po kilech na zahrádce.

TLAK OKOLÍ

Agresivní chování současného průmyslu má bohužel vliv nejen na naši peněženku, ale také na zdraví naše a našich dětí.

Nedávno totiž jedna americká studie zjistila, že děti, které tráví čas před televizní obrazovkou, inklinují ke konzumaci nezdravého jídla mnohem více než ty, které se dívají na pořady bez reklam.

A ten, kdo někdy s tříletým dítětem absolvoval nakupování, ví, že už takové dítě si umí vybrat ten nejbarevnější a nejdražší (a samozřejmě nejnezdravější) jogurt z regálu. Tak silná je skutečně reklama kolem nás.

VZRUŠENÍ ZE ZNAČKY

Tričko bez obrázku oblíbené postavičky je přece v podstatě stejné jako tričko s obrázkem. Nebo ne? Samozřejmě že ne!

Jak říkají psychologové, značky utvářejí nejen samotný produkt, ale také vnitřní postoj, touhu a přání. A už i malé děti se ve školce mohou zařazovat podle toho, jaké značky, obrázky na tričkách či batozích nosí.

Proto experti apelují na rodiče: nejpozději ve třech letech začněte u dětí s finanční gramotností a s učením hodnoty peněz.

JSTE VELKÝM VZOREM

Děti potřebují vidět příklady, které vy jako rodiče právě svým chováním poskytujete. Jak moc je ve vaší rodině důležitý majetek a peníze? Kupujete dítěti téměř všechno, na co ukáže prstem, nebo dlouho obracíte korunu, než ji skutečně provětráte u pokladny?

Váš vztah k penězům a ke značkám ovlivňuje děti stejně silně jako chování jejich vrstevníků. A jak moc vnímají důležitost úspory?

Mluvte se svými dětmi o penězích. Měly by vědět, proč se některé věci koupit nemohou. I to, že nákupy na splátky či pomocí kreditní karty často vedou do dluhů.

Jinak děti mohou nabýt falešného pocitu, že věci se dají pořizovat i bez peněz.

HRY MAJÍ ÚSPĚCH

Hraje si vaše dítě rádo na doktora, pošťáka, popeláře nebo kuchařku? Výborně! Zapojte ho do hry, ve které půjde o peníze. Ne, nemyslím tím teď ruletu, ale zábavnou sociální hru, při níž by si dítě osvojilo proces nákupu i placení.

Ostatně podstatu nakupování by mělo pochytit už během běžného režimu. I z tohoto důvodu s sebou berte dítě na nákupy (a obrňte se velkou dávkou trpělivosti). Velice rychle dokáže vstřebat to, že když něco kupujete, musíte vytáhnout peněženku.

Už kolem třetího roku by dítě mělo mít ponětí o tom, že peněz je potřeba k dosažení nějakého cíle - abychom mohli koupit něco k večeři, odjet na dovolenou, pořídit si nové kalhoty nebo autíčko.

A kde se vlastně peníze vezmou? Vědí vaši potomci, že kvůli tomu chodíte do práce? Ideální důvod, proč si na to zahrát, aby dítě pochopilo, že bankovky nefasujete donekonečna z bankomatu.

PENÍZE DO KAPSY

Velkým pomocníkem v uvědomění si hodnoty peněz je kapesné. Děti se naučí si peníze rozdělit a také se omezit.

Dítě kolem pěti let si ještě nedokáže uvědomit třeba měsíční časový horizont, proto mu postačí kapesné jednou za týden. Klidně třeba deset korun, se kterými může jakkoli manipulovat.

Ale výše kapesného je samozřejmě na vás. A nezapomeňte na pár zásad, které se zavedením kapesného souvisejí: třeba pravidelné vyplácení, aniž by si o to dítě samo řeklo, nebo důslednost v tom, že nedostane během týdne žádnou půjčku nebo peníze jen tak bokem.

A co je ještě důležité vědět: vyplácení kapesného by nemělo mít žádnou souvislost s jeho chováním. Žádné tresty v podobě upření kapesného nebo naopak odměňování penězi navíc, že se chovalo podle vašich představ.

SÍLA PENĚZ

Jakmile se vaše dítě zhostí peněžního obnosu, nebude mít ze začátku žádnou představu o tom, kolik co stojí nebo zda je nějaká věc důležitější, potřebnější nebo naopak úplně zbytečná.

To všechno se musí i díky vaší pomoci naučit. Zdržte se ale hodnoticích komentářů při jeho výběru, netlačte na něj, aby si za své peníze koupilo něco konkrétního.

Jen se pobavte o tom, proč si tu určitou věc chce pořídit a co bude dělat s tím, že si třeba vyčerpá celý týdenní příděl hned na začátku. Musí pocítit vaši podporu i pomoc, když si při svých prvních nákupech nebude vědět rady.

RODINNÝ EXPERIMENT

Zajímavé na celém projektu učení potomka hodnotě peněz je i to, že si člověk sám osobně někdy uvědomí, kolik věcí kupuje zbytečně. Třeba nevědomky pod vlivem reklamy nebo jen pod tlakem, že si "musí" pořád něco nového pořizovat.

Nedávno jsme  aplikovali na první pohled jednoduchý experiment: vystačit týden bez jakýchkoli dalších výdajů.

V čem to spočívalo? V jeden určený den nakoupit na šest dalších a vytáhnout peněženku jen kvůli životním potřebám, jako je třeba nákup chleba nebo mléka. A upřímně přiznávám, že to nebylo vůbec jednoduché.

Zvlášť když hned druhý den došlo kafe nebo naše chuťové pohárky urputně volaly po oblíbeném cheesecaku z cukrárny za rohem. Dost jsme po pár dnech vystřízlivěli z přesvědčení, že si sami dokážeme uvědomovat hodnotu peněz.

Na druhou stranu jsme ušetřili skoro dva tisíce týdně! Do nového životního směru mě také navedla jedna americká studie, která říká, že lidé, kteří jsou ovlivněni konzumem a nechávají se strhnout šílenstvím si neustále pořizovat nové věci, jsou v životě nespokojenější a inklinují k depresím mnohem častěji než jejich skromnější současníci.

A to je velký argument pro to, sáhnout si do vlastního svědomí i návyků, podle kterých pak své děti učíme. Co myslíte?

JAK NAUČIT DĚTI ZACHÁZET S PENĚZI

Nečekejte, že vaše děti se naučí hodnotě peněz až ve škole. Začněte co nejdřív.

1. Berte dítě na nákupy

Alespoň jednou týdně, aby pochopilo systém a proces nákupu a placení.

2. O svém výběru koupeného zboží mluvte

Stejně tak se bavte o penězích samotných. Proč se svět kolem nich točí, jak se vydělávají a za co by je člověk měl utratit.

3. Nekupujte dítěti vše, co si přeje

Musí pochopit, že ne všechno je dosažitelné. Dejte si tu práci a v klidu mu vysvětlete, proč nějakou věc nemůžete koupit. Pochopte důležitost jeho přání a podpořte ho v jeho snech, ale s empatií mu zdůvodněte, proč nemůže mít vše, nač si ukáže.

4. Když ještě neumí počítat

Netuší, kolik co stojí. Převeďte mu výši hodnoty a ceny zboží do řeči, která je pro něj pochopitelná (za jedno autíčko si můžeš pořídit třeba troje žvýkačky).

5. Vlastní peníze

Kolem pěti let můžete začít s pravidelným vyplácením kapesného. Postačí opravdu malá částka. Nezapomeňte být důslední v tom, že dítě po vyčerpání týdenního přídělu do toho dalšího už nic nedostane.

6. Malé dítě nenuťte peníze si šetřit

Zhruba do osmi let dítě systém spoření nepochopí. Můžete ho ale podpořit v ukládání peněz navíc (třeba těch od babiček a dědečků) do vlastní kasičky. Uvidíte tu radost, až bude plná!