Jak ochránit svůj domov? Jedině vhodnou pojistkou.

18.10.2021

Vracíte se po těžkém dnu z práce s vidinou teplé sprchy. A ejhle, z promáčeného stropu v koupelně zjistíte, že stejný nápad měla i sousedka nad Vámi. Jak předejít placení nechtěných škod?

Východiskem je správně nastavená pojistka majetku, pro níž je nutné znát rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti. Zatímco pojistka nemovitosti chrání celou stavbu a s ní pevně spjaté věci, jako je vestavěna skříň, pojištění domácnosti zahrnuje předměty, které by se z obydlí daly vysypat, např. knihy nebo šperky.

U pojištění je také důležité hlídat si dva extrémy, aby nebyla nemovitost nadhodnocená ani podpojištěná. Především podpojištění vás v případě škody, může stát majlant. Proto je také nutné každý rok smlouvy aktualizovat, neboť hodnoty nemovitostí se v čase mění.

Jaké situace mohou nastat a jak je řešit?

Poškozená trubka za zdí

Petra bydlí v bytě po babičce. Když jí v kuchyni začala vlhnout zeď, na nic nečekala a začala místnost vysoušet. Druhého dne se situace zhoršila a přivolaní technici odhalili, že na vině je prasklá trubka, která vede z kuchyně do stupaček. Konečná škoda vyšla na 150 tisíc.

Jde o poměrně běžnou vodovodní škodu hrazenou z pojištění nemovitosti. U takto velkých škod je vhodné ihned zavolat pojišťovně a informovat ji o budoucí pojistné události. Pojišťovna bude zkoumat, zda šlo škodě předejít, ale Petra zareagovala správně a včas.

Zapomenutá svíčka

Lenka si v chodbě zapálila svíčku, od níž později vzplál ubrus a kabáty na věšáku. Na požár přišla poměrně záhy, ale i tak se musela místnost vymalovat a ohořelé věci vyhodit.

Komentář: Požár se řadí k základním rizikům, ale v tomto případě bude možná pojišťovna plnění krátit z důvodu hrubé nedbalosti. Pojištěný totiž musí dbát na to, aby škoda nenastala. A této situaci šlo při větší pozornosti zcela zamezit.

Rozbitý notebook

Malá Jana byla s rodiči na návštěvě u kamarádky. Když na notebooku koukali na pohádku, Janička omylem počítač shodila a rozbila ho. Notebook za 30 tisíc už nešel spravit.

Janičky rodiče mají naštěstí společně s pojištěním nemovitosti a domácnosti uzavřené také pojištění odpovědnosti z běžného života. Celá škoda tak půjde z pojistného plnění.

Odpovědnost z běžného života sice s majetkem pojištěného přímo nesouvisí, ale určitě se vyplatí na ni nezapomínat. Pojištění kryje veškeré škody majetkové i zdravotní, které způsobíte svým zaviněním třetí osobě. Stojí pár stovek ročně, ale zaštítí výlohy, které se mohou vyšplhat na miliony.