Jak omezit kolísavost investičního portfolia?

16.03.2022

Kolísavost cen aktiv je přirozenou součástí dění na finančních trzích, ne všichni investoři jsou ale ochotni sledovat výrazné výkyvy tržní ceny svého portfolia. Zde jsou tři rady, jak výkyvy hodnoty portfolia omezit.

Diverzifikace investic

Akcie dlouhodobě posilují a ve srovnání s dluhopisy nebo vzácnými kovy také nabízejí atraktivnější zhodnocení. To ale neznamená, že by měly být jedinou složkou portfolia. Když na začátku roku 2020 naplno propukla pandemie covidu-19, americké akcie se zhruba za měsíc zřítily o téměř 35 %. Platilo přitom, že čím více měli investoři v portfoliu dluhopisů, tím méně výraznému propadu celkové hodnoty portfolia čelili. Tržní hodnota portfolia, které bylo z 60 % tvořeno americkými bondy a z 40 % americkými akciemi, spadla dokonce jen o 15 %. Samozřejmě je potřeba pamatovat na to, že čím konzervativnější portfolio je, tím nižší je jeho potenciální zhodnocení.

Pravidelné rebalancování

Pokud si stanovíte, že ve vašem portfoliu budou mít akcie zastoupení třeba 60 %, dluhopisy 20 % a komodity a kryptoměny po 10 %, držte se této distribuce a portfolio pravidelně převažujte tak, abyste se od těchto hodnot výrazně neodchylovali. Prudký růst kurzů kryptoměn v uplynulých letech u některých investorů podíl tradičních aktiv srazil právě v prospěch kryptoměn, tím ovšem zároveň došlo k zásadnímu nárůstu náchylnosti jejich portfolií ke kolísavosti.

Větší podíl hotovosti

Nechtějí-li investoři podstupovat riziko, nemají v prostředí nízkých výnosů dluhopisů mnoho možností, kde na trhu nechat peníze bezpečně pracovat. Mohou zvýšit podíl úspor v hotovosti, což sice investičně není žádné terno - úročení vkladů v bance je prakticky vždy nižší, než jakých hodnot dosahuje inflace -, na druhou stranu pro někoho, kdo už dosáhl konce investičního horizontu, je velká část peněz ve formě hotovosti jistotou.