Jak opravdu bohatý je ten, kdo se tváří jako bohatý aneb 5 cest k pasivnímu příjmu.

06.01.2019

Divíte se té otázce v nadpisu? Říkáte si: Kdo vypadá jako bohatý, ten přece musí být bohatý! Není to tak docela pravda. Mnozí za bohatého považují toho, kdo má velký dům a luxusní auto. Jenže co z toho je JEHO, a co ve skutečnosti bank nebo leasingových společností? A navíc si pamatujme: Bohatý zdaleka nemusí znamenat finančně svobodný.

Uveďme si příklad:

Vysoce postavený manažer má drahý dům, dvě auta vyšší nebo luxusní třídy a za rok prožije dvě až tři nákladné dovolené. Sice má vysoké příjmy, ale nechtěl několik let spořit a čekat, proto si dům pořídil na hypotéku a auto na leasing.

Řekli byste o takovém člověku, že je finančně nezávislý?

Odmysleme si, prosím, jeho plat. Je přece zaměstnanec a ten nemá příjem nikdy dlouhodobě jistý - není tak úplně pánem toho, jak dlouho ještě bude zaměstnaný. Stačí pár měsíců bez práce a jeho životní standard může začít upadat. Problém je v tom, že jeho finanční situace je přímo závislá na práci. V případě neočekávané situace může o dům i auto poměrně rychle přijít, protože mu nepatří. Ano, jde sice o extrémní situaci, ale nikoli nereálnou.

Proto v jeho případě nelze hovořit o finanční nezávislosti.

Finančně svobodný člověk je ten, kdo může přestat pracovat a jeho životní standard tím nebude významněji ovlivněn. Takovou osobu obvykle nazýváme rentiérem. I jeho pasivní příjmy sice vyžadují určitou péči, ale při správném nastavení nejde o nic náročného.

Tak jak bohatí chcete být Vy?

Nebo spíše chcete být finančně nezávislí?

S tím prvním Vám neporadíme, to musíte jít do banky.

S tím druhým ano.

Jak k pasivnímu příjmu

Kdo kdy hrál Monopoly nebo Dostihy a sázky, ví, co je to pasivní příjem. Můžeme klidně vynechat jedno kolo hry a naše aktiva nám vydělávají. Finančně nezávislý je ten člověk, který vydělává, i když spí... i když je nemocný... i když je na dovolené... Pasivní příjem totiž generuje peníze víceméně stále.

V ideálním světě mohou pasivní příjem budovat všichni, a to bez ohledu na velikost svých příjmů. Stačí si osahat základní princip, který funguje takto: Vyděláme peníze a investujeme je. Tento kruh opakujeme do chvíle, kdy příjem z investic překoná naše náklady (to, co utratíme). Takový stav pak nazýváme finanční nezávislost (svoboda). Od té chvíle investované peníze mohou dělat nové peníze.

Jak vytvořit pasivní příjem, který přinese finanční nezávislost?

1. způsob: Vlastní podnikání

Dlouhá a náročná cesta. Jen ve snech vypadá tak, že založíme firmu, vykonáme pár nutných úkonů a dosadíme do čela ředitele, který nás bude vyplácet. Zkušenosti říkají, že v reálném světě dva roky ukážou, jestli zvolená podnikatelská cesta může být stabilně úspěšná, a minimálně deset let potrvá, než se posuneme do trvalého pasivního příjmu.

Nicméně investice času, peněz a energie se vyplatí. S dosažením finanční svobody se nám otevře celá škála možností. Můžeme dál pracovat na rozvoji této firmy, nastartovat jinou, realizovat si osobní sny, neziskové projekty.

Říká se: Postarej se o svůj byznys a Tvůj byznys se následně postará o Tebe. Nic není bližší pravdě.

2. způsob: Příjmy z dividend

Jeden z nejoblíbenějších způsobů. Jeho výhodou je, že se vyhneme všem peripetiím, které obnáší budování vlastního podniku. Získáme totiž podíl na zisku největších společností světa, řízených profesionály. Navíc k tomu nemusíme shromažďovat velký kapitál. Investovat můžeme už menší částky.

I tato mince má však svou nevýhodnou stranu. V případě, že se rozhodneme pro budování dividend, čekají nás nejprve měsíce studia, sledování trhů a analýz, jakož i pomalého nabírání zkušeností, jak trh vlastně funguje.

3. způsob: Investice do talentů

Pokud už máme něco našetřeno, dobrodružnou možností je investice do nadějného start-upu. Nebudeme muset řešit tolik věcí jako při vlastním podnikání, a pokud dobře odhadneme potenciál projektu, může naši investici zhodnotit nejen autor, ale také jiný velký investor.

Nevýhodou je, že většina začínajících podnikatelů na první pokus selže. Až polovina nových projektů skončí v prvním roce, devadesát procent do pěti let. Není to vždy tím, že by byly neúspěšné, ale začínající podnikatelé rádi tryskají nesouvislými nápady, rychle se nadchnou pro novou populární myšlenku a svůj původní projekt opustí. V tom je největší riziko uložených peněz.

A donutit podnikatele, aby se dobrovolně uvázal k dokončení projektu, je jako sepsat s ním zaměstnaneckou smlouvu. To je poslední, kvůli čemu svůj projekt začíná.

4. způsob: Pronájem nemovitostí

Nákup a následný pronájem čehokoli patří mezi nejstarší a konzervativní zdroje pasivního příjmu. V případě realit se opět nevyhneme příslušnému sebevzdělání, abychom kupovali správné nemovitosti ve správných lokalitách.

Výběr správné lokality je totiž klíčový. Předpoklad, že ceny nemovitostí s časem zákonitě rostou, je mylný. V některých lokalitách mají například byty třetinovou hodnotu oproti době před deseti lety. Navíc jde o finančně nákladný koníček, ve kterém se riziko nejlépe rozkládá tak, že máme nemovitosti ve více lokalitách.

5. způsob: Multilevelový marketing

Víceúrovňový marketing (MLM) vzbuzuje mezi davem negativní a zamítavé postoje, což není tak směrodatné - negativně se dav staví k mnoha úspěšným cestám. K zastáncům MLM navíc patří dva nejlépe investující lidé světa - Bill Gates a Warren Buffett, a mimochodem i americký prezident Donald Trump.

Výhodou MLM je budování vlastního podnikání uvnitř cizí značky. Spolupracovníci nejsou na žádné výplatní pásce, ale placeni z podílů na uzavřených obchodech. K úspěchu je ovšem nutné mít čich na správné lidi, kteří jsou ochotni pracovat i bez jistoty příjmu na něčem, co se jim možná vůbec nepodaří vytvořit.

Základem je důvěryhodná značka a produkt, který se svou kvalitou alespoň vzdáleně blíží své ceně. Předností i slabinou tohoto druhu obchodu je to, že mezi prvními jsou do něj zatahováni blízcí lidé, přátelé a příbuzní. To dokáže pošramotit vztahy navždy - tak jako každé zatáhnutí blízkého člověka do byznysu. Musíte si totiž uvědomit, že když jim obchod nepůjde, na vině v jejich očích můžete být Vy. Kdo jiný?

Zbývá si položit otázku: Vyplatí se takový pokus?

Lidé, kterým se léta tvrdé práce zúročila v pasivní příjem, mají jasnou odpověď: Samozřejmě.